Do Liberce jedeme vyhrát pohár!

Kapitán Sparty Bořek Dočkal již ve své fotbalové kariéře odehrál několik pohárových zápasů. Takže má šanci získat další týmovou trofej od roku 2014, kdy se Spartou vyhrál domácí pohár.

„Už je to hodně let, kdy jsme vybojovali pohár. V Liberci je ale několik hráčů, kteří tam pořád zůstávají. Takže to bude pro mě, pořád příjemné, je to známé fotbalové prostředí, zároveň se ve středu potkám s lidmi, které dobře znám. Miroslav Holeňák se posunul do role asistenta. Nevnímám to speciálně, že se vracím do Liberce, ale nejsem kvůli tomu nervózní. Jasná výherní priorita je pro nás, vybojovat trofej pro Spartu,“ řekl Dočkal na tiskové konferenci před finále MOL Cupu.

 „Finále je vždycky na konci ligové sezony. V roce 2014 jsme měli společně s Costou a dalšími hráči mimořádnou sezonu, vyhrávali jsme, k bodovým ztrátám docházelo minimálně, sestava se vůbec neměnila, zároveň nedocházelo ke zraněním. Byla to ideální sezona. Tým šel do finále s velkým sebevědomím a přesvědčením, že může trofej vyhrát. Teď máme sebevědomí na velké úrovni, takže věříme, že to zvládneme a trofej vybojujeme. Sezona pro Spartu nebyla zdaleka tak úspěšná jako v roce 2014. Jsem velice rád, jak jsme to nyní zvládli. Náročný byl ligový program, byli jsme schopni zápasy vyhrávat, přestože byl tlak velký, tak jsme museli zápasy zvládat, abychom se dostali úspěšně na pohárové příčky,“ řekl Dočkal, který se na finále těší. 

„Mě totiž ani nenapadlo, že budeme čekat dlouho na případný zisk trofeje. Cítil jsem naopak, že je klub na dobré cestě, mohl by dominovat a získávat trofeje jednu za druhou. Dlouhé čekání  nečekal nikdo. Vidím velký rozdíl, tak jsem to vnímal před šesti lety. V hlavě jsem si maloval, že budeme úspěšní v dalších sezonách, jak budou přibývat a po šesti letech, je to opět první příležitost, něco vyhrát. Finále českého poháru jsem hrál poprvé ve dvaceti letech, říkal jsem si, že podobných soutěžních zápasů bude hodně. Ale teď vidím, že šancí na trofej tolik není a člověk je musí opět využít,“ řekl Dočkal.

 „Myslím si, že vývoj mladých hráčů je zásadní. Každá výhra pomáhá budovat jejich sebevědomí. Po zisku trofeje vidíte radost lidí, jak moc po tom touží. To jsou zkušenosti a zážitky, které hráče posouvají dopředu, zároveň roste touha některé úspěšně momenty opakovat. Myslím, že je, zejména důležité sezonu dobře dohrát, vyhrát trofej a uhrát úspěšně zbytek sezony, aby nebyly pochyby, že začneme dobře další sezonu,“ odpověděl na otázku Dočkal. 

 „Zápasy se odehrály v rychlém herním sledu, takže by nebylo dobré je předbíhat a soustředit se víc na zápas, který nebyl v současné době na řadě. Před zápasovým tréninkem, bude nutné se plně soustředit na finálové utkání. Máme mladé hráče, kteří mají něco odehráno. Někdy je lepší, tolik nepřemýšlet, dát si do hlavy jednoduché zadání, že na hřišti odevzdáte maximum. Někdy je ze strany mladých, dobrá bezstarostnost. Nad tím, nelze tolik přemýšlet, takže musíte jít do zápasu s čistou hlavou a hodně si ho užít,“ řekl Dočkal.

„My se totiž nevyhneme tomu, že budeme muset vybojovat úspěšný zápas o pohár s Libercem. Počítáme s tím a nemáme s tím žádný problém. Hraje roli i období, v jakém na Sever přijedeme. Na podzim se takový fotbal hrát nedá. Věřím, že bude v tomto období hřiště připravené, abychom mohli pohárového soupeře přehrát kombinačně. Pamatuji si zápasy, kdy soubojů bylo hodně důrazných, teď jde zejména o to, jak to bude posuzovat hlavní rozhodčí. Je to trochu specifický zápas. Před rokem jsme zápas u Nisy zvládli, když jsme tam hráli naposledy. Nejedeme do Liberce předem poraženi, ale zaslouženě vyhrát a získat pohár,“ spokojeně komentoval Dočkal,

„Myslím si, že bude dobré zápas vyhrát a být o kolo dál. Jeden zápas je dost nevyzpytatelný. Odehrát jeden zápas je pro slabšího soupeře, určitá výhoda. Hodně bude záležet na losu. Pokud můžeme kolo přeskočit, tak je to pro nás, jedině výhoda. Je to velice důležitá trofej, na kterou Sparta čeká, na stejné úrovni a zároveň vrátit evropské poháry na pražskou Spartu a opět hrát před vyprodanou Letnou dobré zápasy. To potřebujeme udělat,“ dodal Dočkal.

„Vzpomínám si na rok 2008, kdy jsem v dresu Liberce v rozstřelu neproměnil penaltu, takže Sparta vyhrála pohár. To nemůžete zapomenout. Mě to hodně mrzelo. Když na penaltu jdete, tak musíte počítat s tím, že budete asi hrdinou, nebo hráč, který to všechno zkazí. Pokud by v tomto zápase penalty přišly, tak bych se toho nebál, ale měl bych velkou odpovědnost,“ vzpomínal Dočkal, který se vrátil do Sparty po úspěšných zahraničních angažmá.  

Čtsa, zdroj: www.sparta.cz