Vytrvalci se utkají o tituly na desítku

Prvním mistrovstvím České republiky, které se letos uskuteční pod otevřeným nebem, bude domácí republikový šampionát v běhu na 10 000 metrů mužů, žen, juniorů a juniorek na dráze. Jeho hostitelem bude Slavkov u Brna. Těšit se můžeme například na Moiru Stewartovou, Marcelu Joglovou nebo Jiřího Homoláče.  

V mistrovském závodě žen bude hlavní favoritkou Moira Stewartová. Svěřenkyně trenéra Václava Janouška už má ve své sbírce čtyři tituly mistryně ČR na této distanci. V posledních letech tomuto šampionátu jasně dominuje. Poprvé zvítězila v roce 2015, o rok později brala stříbro a od sezóny 2017 vybojovala další tři mistrovské tituly. Loni navíc předvedla v Břeclavi třetí nejlepší čas historie mistrovství 33:24.58. Rychlejší byly pouze Alena Peterková a Lucie Sekanová. S Peterkovou se pak Stewartová dělí se čtyřmi tituly o pozici nejúspěšnější závodnice MČR v běhu na 10 000 metrů. Pokud získá o víkendu páté zlato. Na čele této statistiky se osamostatní. „Přiznám se, že jsem před mistrovstvím trochu nervózní. Přeci jen byla příprava trochu jiná a nevím, co od sebe i od ostatních můžu čekat. Po karanténě jsem absolvovala jeden menší závod, ale ten nebyl úplně vypovídající. I když si myslím, že jsem natrénovala spoustu kvality i objemu, ta nejistota tam stále je. Ráda bych obhájila titul a zopakovala loňský čas. Samozřejmě bude záležet na tom, jaké budou závod doprovázet podmínky a jiné okolnosti,“ uvdedl.

Velmi zajímavý start se rýsuje v podání Marcely Joglové. Dvacátá žena z maratonu na loňském světovém šampionátu v Dauhá je specialistkou na silniční běhy a bude to pro ni premiéra na domácím šampionátu na dráze. „Bude to pro mě po dlouhé době dráhová premiéra. Přípravu jsme přizpůsobili závodu a šli více do rychlosti. Ta se mi hodí i v celkovém konceptu v tréninku na maraton a ukázalo se, že trénink efekt má. Netroufnu si říct, jak přesně poběžím, ale pokusím se prodat vše, co jsem doposud natrénovala a těším se na závod, i když mě těch 25 kol upřímně hodně děsí,“ vyjádřila respekt před dráhovou desítkou.

Výčet hlavních kandidátek na cenné kovy doplňuje Barbora Jíšová. Ta má na rozdíl od Joglové s tímto šampionátem bohatější zkušenosti. V letech 2017 a 2018 vystoupala v jeho rámci na stříbrný stupínek. Nyní bude útočit na svou třetí medaili.

V mužské kategorii by měla být situace o něco více otevřenější a favoritů na pódiové umístění je více. Jiří Homoláč na mistrovský titul z této trati stále čeká. Zatím posbíral dvě stříbra a jeden bronz. „Příprava šla letos až do minulého týdne skvěle, pak jsem se ale nachladil, což je projevilo i na výkonu při závodech v Kolíně. Od té doby se z toho snažím dostat. Uvidíme, jak to bude vypadat na posledním těžším tréninku. Snad to půjde, protože by mě případná neúčast po pěti měsících tréninku dost mrzela,“ naznačil, že nad jeho startem ještě visí otazník.

Jeho tradiční soupeř Vít Pavlišta už ví, jaké to je, se stát domácím šampionem na desítce. Podařilo se mu to v roce 2017. K tomu má ještě stříbro ze sezóny 2014. Jak sám ale přiznává. Svou přípravu směruje hlavně k maratonu, a tak pro něj bude MČR spíše rychlostním testem. Na nejvyšší příčky se s ním i přesto musí počítat. „Trénink mám postavený směrem k maratonu a delším distancím, ale jsem samozřejmě rád, že se vůbec nějaké závody konají a těším se,“ vzkázal.

Bronz z posledních dvou šampionátů bude obhajovat další zkušený borec Kamil Krunka. Medailové ambice ale bude mít jistě i běžecký objev a čtvrtý z loňského MČR Vladimír Marčík. Na bronz ze sezóny 2016 se pokusí navázat Jan Kohut a černým koněm závodu může být bronzový z mistrovství světa v běhu do vrchu Marek Chrascina.

Petr Jelínek

Oddělení komunikace / Communications Department ČAS,