Zpátky do minulosti: brněnští mimozemšťané udivovali, ale medaile chyběla

Praha – Sice prohráli, ale nabyli zkušenosti, které je později nasměrovaly ke zlatým medailím. Čeští reprezentanti v malém fotbalu v semifinále evropského šampionátu v chorvatském Vrsaru trápili dosud suverénní Rumunsko. Turnaji z roku 2015 se věnuje devátý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Česká reprezentace se sice vrátila bez medaile, jenže v semifinále vzdorovala Rumunsku, jemuž podlehla až 1:2 po pokutových kopech. „Turnaj ve mně samozřejmě zanechal pachuť, ale přinesl jeden důležitý moment, který možná v budoucnu zajistil, že jsme slavili medaile. Začali jsme si věřit, protože poprvé jsme získali pocit, že jsme schopní porazit Rumuny,“ vybavil si protřelý pražský zadák národního týmu Jiří Novák.

Rumunsko v semifinále vedlo brankou Razvana Radua ze standardní situace, ovšem po přestávce srovnal brněnský útočník Čeněk Cenek. V rozstřelu zneškodnil gólman Petr Víšek, který na pokutové kopy nahradil Marka Grubera, hned první rumunskou penaltu. Jenže před ním neproměnil český kapitán Vít Turtenwald, netrefil se ani zkušený Jaroslav Černý, z pokutového kopu se prosadil až třetí český exekutor Jan Koudelka.

Rozhodující penaltu pozdějších evropských šampionů proměnil Gabriel Tanase. „Byli jsme v zápase lepší, měli jsme rozhodně víc šancí než rok předtím v Černé Hoře. Utkvělo mi v paměti, že jsme poprvé v zápase s Rumuny věřili, že je porazíme, což jsme v Černé Hoře neměli,“ připomněl rok starou semifinálovou porážku 1:2.

V černohorském městě Herceg Novi ovšem český výběr zmobilizoval síly na souboj o třetí místo, kde zdolal Německo 2:1. Z Vrsaru se vracel bez medaile. „Vždycky máme nejvyšší cíle, jenže v Černé Hoře nás Rumuni doopravdy přejeli. Důležité je zjištění, že jsme na podobné úrovni. Pak je to o štěstí, zda se úspěch podaří, nebo ne. Paradoxně mi přišlo, že jsme v Chorvatsku hráli líp, turnaj jsme lépe rozjeli než v Černé Hoře, ale medaile jsme nezískali,“ podotkl Novák, bývalý prvoligový fotbalista Jablonce nebo Plzně. „Odehrál jsem skoro všechno, takže z osobního hlediska jsem byl v Chorvatsku spokojený, ale týmově šlo o zklamání,“ doplnil.

V utkání o bronz prohrál český výběr vyrovnanou bitvu s Bosnou a Hercegovinou 3:4. Pro předchozí vyloučení mužstvu chyběl útočník Stanislav Mařík a pro zranění zkušený zadák Černý. „Poslední zápas jsme hráli špatně, proto nás Bosňané porazili. Jaru Černého zlobila kolena, ten nám dost chyběl. Poznal jsem ho až na turnaji a viděl jsem, jak skvělý je fotbalista,“ ocenil nejzkušenější hráč českého výběru Černého, který dvěma góly řídil osmifinálové vítězství 3:1 nad Německem.

Turnaj ovlivnilo špatné počasí, poslední den odehrála nejlepší čtyři mužstva dokonce tři utkání. Český celek nejprve ve čtvrtfinále vyřadil Rusko po výhře 3:1, ale po penaltách prohrál s Rumunskem a nezvládl ani duel o bronz. „Tři zápasy v jeden den byly dost náročné. Rusové nás druhý poločas hodně mačkali, ukazovali kvality, které potom potvrdili zlatem na evropském šampionátu v Brně,“ řekl Novák. Zlato vybojovalo Rumunsko, které ve finále přejelo Chorvatsko 5:1.

Ve Vrsaru se poprvé na mistrovství Evropy promísily zkušenosti fotbalistů jako Vít Turtenwald, Víšek nebo Novák s trojicí dravých a technicky vyspělých brněnských mladíků, jmenovitě Patrikem Levčíkem, Bohumírem Doubravským a Cenkem. „Poprvé jsem tam viděl brněnské mimozemšťany v čele s Levčou. Sledoval jsem, co dokáže. Rádi vzpomínáme, jaké jsme prožili hezké časy. Brňáci se ihned začlenili do týmu a už tehdy bylo jasné, že v budoucnu z nich budou opory reprezentace. Parta si v Chorvatsku opět sedla, dobře jsme se stmelili, jeden den jsme si užili výlet a vyblbli se. Tým měl sílu a víru, turnaj jsme si doopravdy užili,“ sdělil Novák, který je nyní asistentem kouče českého áčka.

miniEuro 2015 Vrsar

Výsledky českého týmu

Základní skupina E:

ČR – Španělsko 2:1 (1:1), branky: 4. Levčík, 38. Cenek – 15. Palaez

ČR – Belgie 5:2 (3:2), branky: 1, 6., 35. a 40. Paděra, 8. Švihálek – 10. a 18. Genicot

ČR – Řecko 1:1 (0:0), branky: 27. Levčík – 31. Tamaras

Osmifinále: ČR – Německo 3:1 (2:0), branky: 18. Černý, 20. Levčík, 38. Černý – 23. Ebbers

Čtvrtfinále: ČR – Rusko 3:1 (2:0), branky: 5. Cenek, 18. Koudelka, 39. Koudelka – 29. Koršilov

Semifinále: ČR – Rumunsko 1:1, na pokutové kopy 1:2, branky: 25. Cenek – 2. Radu, rozhodující penalta Tanase

O 3. místo: ČR – Bosna a Hercegovina 3:4 (2:2), branky: 9. Procházka, 18. Koudelka, 36. Vobořil – 6. Vujica, 19. Vujica, 23. Kupreškič, 34. Kapetanovič

Finále: Rumunsko – Chorvatsko 5:1

Sestava České republiky

Brankáři: Petr Víšek (Praha), Marek Gruber (Brno)

Obránci: Jiří Novák, Jaroslav Procházka, Vít Turtenwald, Jaroslav Černý (všichni Praha)

Útočníci: Patrik Levčík, Bohumír Doubravský, Čeněk Cenek, Martin Švihálek (všichni Brno), Ondřej Paděra, Jan Koudelka, Zdeněk Traxl (všichni Blanensko), Stanislav Mařík, Tomáš Vobořil (oba Praha).

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí,