Komuniké z jednání Disciplinární komise ze dne 18. 6. 2020

Disciplinární komise projednala tyto případy:

1.Disciplinární komise uložila trest zastavení závodní činnosti na 1 soutěžní utkání hráčům:

FORTUNA:LIGA

Juan Olivier Simo Kingue (1. FK Příbram) – ČK po 2xŽK

Jan Kuchta (FC Slovan Liberec) – ČK po 2xŽK

Jiří Kladrubský (SK Dynamo České Budějovice) – ČK

2.Disciplinární komise uložila trest zastavení závodní činnosti na 3 soutěžní utkání hráči:

FORTUNA:LIGA

Milan Petržela (1.FC Slovácko) – ČK

Poznámka: Hráč si jeden zápas ze svého trestu odpykal v utkání 30. kola FORTUNA:LIGY.

3.Disciplinární komise uložila trest zastavení závodní činnosti na 1 soutěžní utkání hráči za 4xŽK:

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

Jakub Matoušek (MFK Vítkovice).

4.Disciplinární komise uložila trest zákazu výkonu funkce na 1 soutěžní utkání funkcionáři:

FORTUNA:LIGA

Patrik Hučko (FC FASTAV Zlín) – ČK po 2xŽK

5.Disciplinární komise potrestala klub SK Slavia Praha za porušení povinností pořadatele (použití pyrotechniky v bezprostřední blízkosti stadionu vedoucí k přerušení utkání) v utkání proti FC Viktoria Plzeň peněžitou pokutou ve výši 20 tisíc korun.

Komentář předsedy DK LFA, p. Richarda Bačka: „Disciplinární komise LFA považuje, v souladu s Disciplinárním řádem FAČR, za výtržnost i použití pyrotechniky v bezprostřední blízkosti stadionu. V tomto případě sice nedošlo k pronesení pyrotechniky na stadion, nicméně došlo k použití pyrotechniky, které i tak mělo vliv na vývoj utkání. Zápas byl kvůli tomu přerušen na téměř dvě minuty, což bylo v našem posouzení rozhodující. Navíc se tak stalo na pozemku, který klub samotný užívá.“

6.Disciplinární komise potrestala klub SK Sigma Olomouc za porušení povinností pořadatele (nevhodné pokřiky a rasistické chování fanoušků) v utkání proti FC Viktoria Plzeň peněžitou pokutou ve výši 120 tisíc korun.

Komentář předsedy DK LFA, p. Richarda Bačka:

„Klub na utkání vpustil osoby, za které za současných mimořádných podmínek nese zvýšenou míru odpovědnosti.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o chování několika jednotlivců, nepřistoupila Disciplinární komise LFA k jiné formě trestu a rozhodla o peněžité pokutě. Pokud by se podobné projevy fanoušků opakovaly nebo by probíhaly v masivnější míře, bude DK LFA nucena přistoupit i k jiným formám trestů včetně možného uzavření částí stadionu, jak umožňuje Disciplinární řád FAČR.

Rasistické projevy fanoušků na ligových stadionech nelze tolerovat a takové chování je zcela nepřípustné. Na druhou stranu reakce pořádajícího klubu po spáchání samotného přečinu fanoušky byla příkladná, klub některé z nich identifikoval, ze stadionu vyvedl a podle našich informací bude spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení na jejich potrestání. Zároveň klub informoval DK LFA o tom, že dotyčným osobám zakázal na neurčito vstup na stadion. Věříme, že klub bude pokutu po těchto pachatelích vymáhat, aby došlo k potrestání skutečných viníků.“

7.Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem AC Sparta Praha za porušení povinností pořadatele (nevhodné pokřiky a rasistické chování fanoušků) v utkání MOL Cupu proti FC Viktoria Plzeň.

8.Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem SK Líšeň za porušení povinností pořadatele (vhazování předmětů na hrací plochu vedoucí k přerušení utkání) v utkání proti FC Zbrojovka Brno.

9.Příští řádné zasedání DK LFA se uskuteční 25. 6. 2020 od 14 hodin v Praze.