Reprezentace začne hrát v září, EURO ve Skotsku a Anglii zůstává

Formátem videokonference začalo ve středu 17. 6. 2020 zasedání VV UEFA, na kterém se řešila především budoucnost evropských pohárů v této sezóně a také kalendář reprezentačních akcí, o jejichž budoucnosti vrcholný orgán evropského fotbalu do této doby ještě definitivně nerozhodl. Výsledky středečního jednání VV UEFA, které pokračuje ještě dopoledním program ve čtvrtek 18. 6. 2020, jsou primárně zatím z pohledu FAČR tyto:

  • UEFA schválila klíčové principy lékařského protokolu a podrobné pokyny v tomto směru dokončí pro jednotlivé asociace v průběhu několika následujících týdnů tak, aby bylo zajištěno, že bude zavedený důkladný hygienický plán na ochranu zdraví všech účastníků utkání UEFA při opětovném zahájení soutěží.

„UEFA bude pravidelně hodnotit situaci na celém kontinentu a bude kontaktovat místní úřady, aby zjistila, kdy se diváci mohou postupně vrátit na utkání, která se pod její hlavičkou budou konat. Týká se to tedy i českých fanoušků, kteří by chtěli povzbudit náš tým během jednotlivých podzimních zápasů, které nás věřím čekají. V tomto směru musí tedy fanoušci zatím ještě vyčkat,“ říká generální sekretář FAČR Jan Pauly.

  • Dějiště EURO 2020 zůstávají stejná, určen byl konkrétní rozpis zápasů. Ten z pohledu českého týmu vypadá takto:
  1. ČR odehraje první zápas v Glasgow proti postupujícímu z play off Ligy národů (play off se bude hrát říjen/listopad 2020) dne 14. 6. 2021 od 15:00.
  2. Druhý zápas hraje reprezentace ČR proti Chorvatsku opět v Glasgow dne 18. 6. 2021 od 18:00 hodin.
  3. Poslední zápas ve skupině D odehraje ČR v Londýně proti Anglii 22. 6. 2021 od 21:00 hodin.

„Jsme rádi, že naše zápasy zůstávají ve Skotsku a Anglii, a můžeme tak využít veškerých informací a poznatků, které jsme si s předstihem vytvořili během předchozí přípravy na závěrečný turnaj. Týká se to jak samotných stadionů, na kterých budeme hrát, tak našeho zázemí v Edinburghu. Malinko nám spadl kámen ze srdce, že nemusíme začínat zase od nuly, takže v tomto směru jsem spokojený,“ říká manažer reprezentace Libor Sionko.

„Konečně víme, na čem jsme, a můžeme tak začít s přípravou na podzimní utkání. Tři zápasy během jednoho srazu nebudou pro nikoho jednoduché, ale situace je pro všechny stejná a věřím, že ji v tomto směru se ctí zvládneme. Co je nejdůležitější, máme radost, že už to vše konečně začne,“ komentuje náročný podzimní program reprezentační trenér A týmu Jaroslav Šilhavý.

  • Finálový turnaj ME U21 je rozdělen na dvě části. Z kvalifikace ME U21 (září-listopad 2020) postupuje na první část závěrečného turnaje devět vítězů skupin a pět týmů z nejlepší bilancí na druhých místech. Těchto 14 týmů vytvoří čtyři čtyřčlenné skupiny, které budou doplněny o pořadatelské výběry Maďarska a Slovinska. Celkově tedy 16 týmu se střetne v základní fázi turnaje od 24. do 31. března 2021. Dva nejlepší týmy z každé skupiny (tzn. 8 týmů) následně postupují do druhé fáze, tedy závěrečného boje o titul v termínu 31. 5. – 6. 6. 2021. V něm se utkají v klasickém play off vyřazovacím způsobem o titul.

„Dnešní verdikt a upravený formát závěrečné fáze turnaje je pro nás poměrně překvapivý, ale bude spravedlivý pro všechny týmy. Pořád platí, že o trofej bude ve finále bojovat šestnáct týmů, i když bude ten závěrečný turnaj rozdělený na dvě fáze. Jde o docela zajímavé rozuzlení, ale pro nás se nic nemění: situaci ve skupině máme velmi dobře rozehranou, toužíme po postupu a úspěchu bez ohledu na to, jestli se systém turnaje změnil, nebo ne,“ říká k aktuálnímu rozhodnutí Výkonného výboru UEFA trenér reprezentace U21 Karel Krejčí.

Michal Jurman, Ředitel Oddělení komunikace/Head of communications

Fotbalová asociace České republiky,

Foto: www.sportovnizurnal.cz