Výstava Kolébky hokeje v Síni slávy

V Síni slávy českého hokeji byla v úterý slavnostně  otevřena výstava Kolébky hokeje. Je to  pozoruhodná akce, která představuje historii našeho populárního sportu, především venkovského. Bez nadsázky lze říci rybníkářského hokeje.

Kmotry expozice se stali bývalí vynikající hráči Vladimír Martinec, Jan „Gusta“ Havel  a s nimi i naděje českého hokeje dvacetiletý Filip Chytil, hájící v NHL barvy New York Rangers. O svých začátcích  a celé kariéře debatovali s Davidem Pospíšilem.

Na výstavních panelech jsme viděli místa, kde se rodili vynikající hráči, věřme, že stále budou.  Třeba Martinec začínal s hokejem v Lomnici nad Popelkou, Havel na rybníce v Pačince, odkud jeho  cesty vedly do Kolína a pak do Prahy. 

Zástupci Síně slávy mapovali kluby ve všech krajích. Celkem navštívili více než padesát klubů a od nich získat dresy, hokejky, části výstroje, dokumenty a fotografie. A tak jsme  mimo jiné viděli exponáty klubů  z Holoubkova, Třemošné, Uničova, Domažlic, Turnova, Lomnice, Chotíkova, Vrchlabí, Tachova, Boskovic, Litomyšle a pražských klubů. Unikátem je film z roku 1949 o holoubovském  klubu,klasickém rybníkářském. Parta kolem Miloslava Vinše pak hodně pomohla plzeňskému hokeji. Film zachránili tamní nadšenci, nyní je opatřen výstižným komentářem.

Výstavu si při jejím otevření prohlédli mimo jiné bývalí vynikající hráči. Zahlédli jsme Jaroslava Pouzara, Milana Nového, Oldřicha Válka a Bedřicha Ščerbana.  Byl tam i trenér mistrů světa Stanislav Neveselý a bývalí maséři reprezentačního mužstva Pavel Křížek a Harry Martínek.

V Síni slávy byla  aktualizována i expozice z nejprestižnější světové klubové soutěže. Jmenuje se Česká stopa v NHL. K vidění jsou dresy Jágra,  Pastrňáka, Voráčka, Erata, Čalouna, Hejduka, Eliáše a ještě dalších borců, kteří se prosadili v zámoří.  Zahlédli jsme i prsteny vítězů Stanleyova poháru a trofeje brankáře Haška. 

ČTSA, ph,