Bohemka má zajištěnou účast v Evropě!

Fotbalisté Bohemians 1905 ve 30. kole FORTUNA:LIGY porazili po výborném výkonu 3:0 Jablonec, v základní části FORTUNA:LIGY a skončili na osmém místě ligové tabulky, v semifinále skupiny o účast v Evropě se střetnou s devátým Slováckem. Zaslouženou výhru Pražanů zařídil Jhon Mosquera, Martin Dostál a Petr Hronek. Jablonec ale klesl v elitní skupině o titul na čtvrté místo, Sparta se posunula na třetí příčku, po výhře na Slovácku 2:0.

Ve vršovickém Ďolíčku se střetli Klokani s Jabloncem, který přijel vyhrát a obhajovat třetí místo v ligové tabulce z důvodu nadstavby. Rovněž domácí se snažili o výhru, která zaručuje účast v Evropském poháru. Trenér domácích Luděk Klusáček na rozdíl od jabloneckého kouče Petra Rady základní sestavu oproti poslednímu zápasu výrazně změnil, udělal osm změn.

Hned v 6. minutě zahrozili Klokani, po centru Vacka z pravé strany si na míč naskočil ve vápně Mosguera, ale jeho hlavičku vyrazil brankář Hrubý nad břevno a roh. Následná snaha Húlky skončila vedle tyče.

V 10. minutě se domácí hráči po neustálém tlaku radovali poprvé, zásluhou Mosqeura, kdy Vacek nacentroval míč z pravé strany do vápna a kolumbijský útočník nedal jabloneckému gólmanu žádnou šanci 1:0.

Ve 14. minutě se domácí radovali podruhé, kdy si na centr Vaníčka z levé strany naběhl Dostál, který hlavou skóroval těsně k tyči do sítě 2:0.

Po dvou inkasovaných gólech se hosté začali rovněž prosazovat, zejména po rychlém přenesení hry před domácí branku, dvakrát kopali rohový kop, ale bez finálního zakončení.

Obraz hry se po třiceti minutách opět změnil, domácí začali mít opět aktivní převahu a Severočeský tým do žádné šance nepustil, jen na velké vápno, kde v rozhodujícím okamžiku skončil nepřesnou přihrávkou. V 37. minutě se snažil Vacek z hranice vápna navýšit vedení, jeho snaha skončila nad brankou.

V prvním poločase měli více, ze hry Klokani, svojí velice důraznou hrou, kterou zúročili dvěma góly, které byly zasloužené, naopak Jablonečtí se spíš zaměřili na zajištěnou defenzivu, která ale měla několik hrubých chyb.

Po skoro hodině hry byl ve vápně osamocený Vaníček, jenže velkou šanci zakončil střelou nad břevno. Na opačné straně Matoušek neproměnil samostatný únik.

Do druhého poločasu provedl hostující trenér Petr Rada dvě změny, do zápasu nenastoupil Pilík a Krob, které nahradil Matoušek a Čermák.

Po čtyřech minutách po přestávce se trefil z hranice velkého vápna střídající Čermák po odraženém míči, gól nebyl uznán z důvodu ofsajdu.

Následně se snažil po centru z pravé strany hlavou k tyči skórovat opět Čermák, ale jeho hlavičku hezkým zákrokem vychytal domácí brankář Le Giang.

V 58. minutě se dostal po uvolnění přes obránce do vyložené gólové šance z malého vápna Vacek, jenže jeho střela bez přípravy skončila vysoko nad brankou.

U domácích dochází k dvojímu střídání Vaníček a Vacek, které vystřídal Vodháněl a Květ.

Po hodině hry se dostal po uniku přes hostujícího obránce Vaníček, do vyložené šance, ale jeho střela proletěla podél vyběhnuvšího gólmana za postranní čáru kolem tyče.

V závěrečných patnácti minutách se ještě Severočeši snažili o zkorigování nepříznivého skóre, ale domácí jakýkoliv jejich pokus odvrátili, nebo ho vychytal a zlikvidoval domácí gólman.

V 80. minutě se prosadil střelecky střídající Hronek, který po přesné přihrávce,  Schumachera, upravil závěrečné skóre do odkryté branky na 3:0 a zaslouženou výhru.

Bohemka tak ukončila základní část ligy šestou výhrou z posledních sedmi kol. Současně vybojovala osmé místo v tabulce, zejména po dobrých výsledcích v Ďolíčku, kde získala 31 z celkových 42 bodů.

Bohemka opět předvedla velice aktivní hru, kterou se bude určitě prezentovat v nástavbě o Evropu.

Naopak Jablonec svým výkonem, zejména v obranné činnosti zklamal, takže obdržel tři góly.

„Jsem přesvědčen a myslím si, že je to zasloužená výhra, protože především v prvním poločase byl náš výkon výborný. Zhruba 30 minut Jablonec nevěděl, co hrát, a dostali jsme se tam do rozhodujícího náskoku, který jsme ve druhém poločase kontrolovali, v závěru, se nám povedlo vstřelit třetí branku, která nám dala definitivně klid,“ řekl po utkání Luděk Klusáček trenér Bohemians.

Patrik Le Giang po utkání:

„Co jsme předvedli v prvním poločase, je hodně špatné. Vstoupili jsme do utkání poměrně slušně, měli jsme dva dobré centry ze strany v úvodních pěti minutách. Pak nás domácí tvrdě potrestali z jednoduché situace, kdy jde balon do šestnáctky a Mosquera přeskočí Holíka a druhý gól, kdy tam Dostál zezadu hlavičkuje úplně volný. Domácí byli v prvním poločase jasně lepší po všech stránkách, byli aktivní, měli zejména náběhy směrem dopředu. My jsme prakticky neměli vůbec nic. Ve druhém poločase jsme udělali dvě změny, dali jsme tam Černáka a Matouška. Druhý poločas byl z naší strany podstatně lepší. Měli jsme tam i šance, když šel Matoušek sám na bránu, potom Černák vystřelil a rozhodčí odmával ofsajd, ale byla to dobrá střela. V závěru měl Honza Chramosta velkou šanci. Bohemka nakonec  vyhrála zaslouženě, “ zhodnotil Petr Rada trenér Jablonce.

Jakub Považanec po utkání:

Bohemians Praha 1905 – FK Jablonec 3:0 (2:0)

Branky: 10. Mosquera, 14. Dostál, 80. Hronek. Rozhodčí: Hrubeš – Koval, Vitner. ŽK: Mosquera (Boh.). Diváci: limit 500 osob na stadionu).

Bohemians: Le Giang – Bederka, Dostál, Krch, Schumacher (83. Šmíd) – Vacek (68. Květ), Hůlka, Ljovin, Mosquera (83. Ugwu) – Vaníček (60. Vodháněl), Nečas (60. Hronek). Trenér: Klusáček.

Jablonec: Hrubý – Holík, Jeřábek, Plechatý, Krob (46. Černák) – Pleštil, Kratochvíl, Považanec, Pilík (46. Matoušek), Sýkora – Doležal (74. Chramosta). Trenér: Rada.