Jan Koller odhalil svoji hvězdu v Síni slávy FAČR

Do Síně slávy za rok 2019 měl být uveden Jan Koller již koncem března na galavečeru Fotbalista roku. Opatření v boji s koronavirovou pandemií všechny podobné aktivity zrušila, a tak se nejlepší střelec naší reprezentační fotbalové historie dočkal až v úterý 8. června.

Za účasti Jana Kollera, předsedy výkonného výboru fotbalové asociace Martina Malíka a generálního sekretáře Jana Paulyho byla v Síni slávy odhalena hvězda s nápisem JAN KOLLER – 2019. Je již osmnáctá.

„Vážím si všech, kteří jsou v Síni slávy. Třeba Pepiho Bicana neznám, neviděl jsem ho ani hrát, ale jinak s většinou lidí, co tady jsou, jsem přišel do styku. Všechno to byly velké osobnosti, fajnoví lidé. Pro mě je velikánská čest ocitnout se mezi těmito osobnostmi českého fotbalu. Tady vidím přede mnou pana (Karla) Brücknera, ten má velkou zásluhu na tom, jak se moje kariéra vyvíjela,“ řekl Koller při slavnostním odhalení své hvězdy v Síni slávy v Praze na Strahově.

Před Janem Kollerem hvězdu v Síni slávy získali Josef Masopust, Andrej Kvašňák, Antonín Panenka, František Veselý, Tým ČSSR 1962, Ladislav Novák, Ivo Viktor, Josef Bican, Karel Brückner, Tým ČSR 1934, Rudolf Baťa, Pavel Nedvěd, Tým ČSSR 1976, Dušan Uhrin, Tým ČR 1996, Zdeněk Nehoda a Karel Poborský.

Jan Koller reprezentoval v letech 1999 až 2009, nastoupil do 91 mezistátních zápasů, ve kterých zaznamenal 55 branek. To je rekord v historii reprezentace. V roce 2004 získal bronzovou medaili na EURO v Portugalsku.

Začínal v divizním ZVVZ Milevsko, pak oblékal dres Sparty Praha, KSC Lokeren a  RSC Anderlecht Brusel, s Borussií Dortmud hrál ve finále Poháru UEFA.

Působil i v AS Monaco, 1. FC Norimberk, Křídla sovětů Samara a kariéru ukončil v AS Cannes. Je autorem 180 ligových branek a v Klubu ligových kanonýrů Gólu se dělí s Oldřichem Nejedlým o šesté místo.

Získal mistrovský titul v Česku, v Německu a dvakrát v Belgii. V roce 1999 se stal Fotbalistou roku.

FAČR děkuje Janu Kollerovi za vše, co pro český fotbal vykonal a přeje mu zároveň hodně zdraví i úspěchů do dalších let!

Martin Malík předseda FAČR, Jan Koller:

Michal Jurman, Ředitel Oddělení komunikace/Head of communications

Fotbalová asociace České republiky