Petr Jelínek Oddělení komunikace / Communications Department

Plánovaná výstavba atletické haly v Brně je ohrožena. Proto vznikla petice za dokončení strategického projektu Atletické haly kampus v Brně – Bohunicích, která má významnou podporu i ze strany největších českých atletických hvězd a vedení Českého atletického svazu.

Výstavba nové atletické haly v Brně má významně posílit pozici tohoto sportu nejen v regionu, ale i v celé České republice. V posledních měsících ovšem začaly narůstat obavy, které se týkaly informací o nezajištěném finančním rámci projektu a reálné hrozby zastavení celého záměru. Z tohoto důvodu vznikla petice proti zastavení výstavby, kterou inicioval petiční výbor skládající se z někdejší světové šampionky v trojskoku Šárky Kašpárkové, předsedy Jihomoravského krajského atletického svazu Luboše Stloukala a finalisty olympijských her ve skoku vysokém Svatoslava Tona, který je zároveň brněnským trenérem.

Petiční výbor žádá vedení statutárního města Brna, Jihomoravského kraje, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Národní sportovní agentury i Vlády ČR, aby byly shromážděny finanční prostředky a zahájila se výstavba atletické haly v Brně.

Iniciátoři petice zdůrazňují, že momentálně jsou v Brně atletům k dispozici pouze dva stadiony, přičemž stadion v areálu Pod Palackého vrchem, který má dokonce certifikát IAAF, je v podstatě pouze tréninkovým prostorem pro většinu brněnských klubů a oddílů a z důvodu vysokých cen za pronájem se zde koná jen minimum závodů. Druhý stadion AC Moravské Slavie Brno zase neumožňuje soutěžení v plné škále disciplín, a proto se tam konají pouze závody dětí do 13 let.

Zároveň dodávají, že druhé největší město pořádalo v novodobé atletické historii pouze dvakrát mistrovství České republiky mužů a žen a nejvyšší ligové soutěže zde neprobíhají vůbec. Doplňují, že veškeré atletické dění v Jihomoravském kraji tak zachraňují okresní města, kde se stadiony staví či rekonstruují a atletické závody se zde konají pravidelně.

Ročně se v Jihomoravském kraji koná více než 200 atletických závodů, a nejen zástupci petičního výboru jsou přesvědčení, že výstavba brněnské haly podpoří dynamický rozvoj tohoto sportu.O postavení atletické haly v Brně se mluví už od doby, kdy jsem závodila. Tehdy jsem doufala, že si tam třeba ještě zaskáču. Teď už bylo k jejímu postavení opravdu blízko, ale současná situace realizaci projektu zkomplikovala. Proto vznikla tato petice. Myslím si, že je ostuda, že druhé největší město v České republice ještě atletickou halu nemá. Přitom líheň atletů je zde obrovská. Její výstavba by podpořila nejen atletiku, ale sport jako takový, jelikož by se v ní mohli připravovat i jiní sportovci. Brno i celá Morava halu potřebují,“ řekla za petiční výbor Šárka Kašpárková.

Petice má významnou podporu našich nejlepších reprezentantů. V posledních dnech ji podepsali například Barbora Špotáková, Tomáš Staněk, Jakub Vadlejch, Pavel Maslák, Nikola Ogrodníková, Petr Frydrych, Kristiina Mäki, Jan Veleba, Diana Mezuliáníková a řada dalších.

Záměr petičního výboru podpořili svými podpisy také předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, ředitel ČAS Tomáš Janků, šéftrenér reprezentace Jan Netscher i všichni zaměstnanci Českého atletického svazu.

Petici lze podpořit svým podpisem na petiční arch, ty jsou k dispozici ve všech atletických oddílech a klubech Českého atletického svazu, u všech krajských manažerů ČAS, v případě doplnění informací nebo zaslání prázdných petičních archů lze kontaktovat Ing. Jiřího Procha z Jihomoravského krajského atletického svazu, tel. 777 136 914, e-mail: jiriproch0@gmail.com.   Petici za výstavbu brněnské atletické haly lze podpořit také symbolicky v elektronické verzi petice zde: https://www.petice.com/petice_za_dokoneni_strategickeho_projektu_atleticke_haly_kampus_v_brn-bohunicich

Petici lze podepisovat do 20. června.

Petr Jelínek

Oddělení komunikace / Communications Department, ČAS,