Série mikromítinků pokračuje

V pondělí 1. června byla na 173 stadionech v České republice oficiálně zahájena letošní atletická sezóna. V rámci projektu Spolu na startu bude však navazovat dalších pět mikromítinků, kde změří své síly ti nejlepší domácí atleti. V nejbližších dnech jsou na programu mítinky v Ostravě a Praze.

Již v pátek 5. června proběhne za účasti některých našich reprezentantů závod v Ostravě. Na vítkovickém stadionu si odbyde svou letošní závodní premiéru pod otevřeným nebem spoludržitel českého rekordu na stovce Zdeněk Stromšík. Svěřenec trenéra Jaroslava Vlčka ovšem tentokrát nepoběží na domácím stadionu krátký sprint, ale otestuje svou formu v závodě na 300 metrů. Velmi zdatného soupeře by měl mít v Martinu Tučkovi, jehož specializací je čtvrtka překážek. Pro něj se tedy bude jednat spíše rychlostní test.

Lada Vondrová plánuje pro mítink ve vítkovické aréně dvojstart na tratích 500 a 300 metrů. Stříbrná žena loňského mistrovství Evropy do 22 let na hladké čtvrtce potvrdila nadějnou formu při svých dvou úvodních startech v sezóně. Zejména na pondělním mítinku v Kladně zaběhla velmi kvalitní třístovku, když si vylepšila své kariérní maximum na 37.22, čímž si upevnila pozici čtvrté ženy českých historických tabulek na této distanci. Zajímavý čas od ní můžeme jistě očekávat i na pětistovce.

Letošní závodní premiéra čeká také další čtvrtkařskou naději Barboru Malíkovou. Bronzová z MEJ v Boras ale poběží dvojnásobnou trať a jistě by ráda zaútočila na svůj dva roky starý osobní rekord 2:03.51. V závodě bude mít i vlastní vodičku, která by jí měla nastavit ideální tempo.

Rychlé časy se dají očekávat v běhu na 3000 metrů mužů. Hlavním favoritem bude zkušený reprezentant Jakub Zemaník, kterého se pokusí potrápit bronzový muž z posledního mistrovství světa v běhu do vrchu Marek Chrascina nebo finalista ME do 22 let ve stýplu David Foller.

Z technických disciplín lze vyzdvihnout zejména skok vysoký mužů, kde by měla startovat domácí jednička Marek Bahník. Svěřenec trenéra Svatoslava Tóna se pokusí navázat na skvělé výkony z letošní halové sezóny, kdy se mu podařilo vylepšit osobní rekord až na 225 centimetrů.

V průběhu příštího týdne budou následovat dva mítinky v Praze. Ten první se uskuteční ve středu 10. června v Edenu. Ve Vršovicích se chystá zajímavý závod na 100 metrů překážek s Lucii Koudelovou nebo Kateřinou Dvořákovou. Neměly by chybět ani obě české trojskokanské jedničky Jiří Vondráček a Emma Maštalířová.

O dva dny později, tedy v pátek 12. června, pak bude hostitelem dalšího kvalitního závodu Strahov. Na hladkých sprintech by měli zakleknout do bloků například Nikola Bendová, Štěpán Hampl, Jan Jirka, Michal Desenský nebo Barbora Šplechtnová. Na půlce se proti sobě podruhé v této sezóně postaví Filip Šnejdr a Jakub Davidík, kteří parádním soubojem na kilometru ozdobili pondělní mítink v Kolíně. Na programu je též netradiční třístovka překážek, kde bychom se mohli dočkat skvělých časů v podání Jana Tesaře nebo Martina Tučka.

Nezaostávají ani technické disciplíny. V koulařském kruhu by se měli představit Tomáš Staněk, Ladislav Prášil nebo Markéta Červenková. Skok o tyči láká na stříbrnou medailistku z loňského ME do 22 let Amálii Švábíkovu a českého rekordmana Jana Kudličku. Ve výšce se očekává plzeňská odveta mezi Bárou Sajdokovou a Klárou Krejčiříkovou, které závod na západě Čech vůbec nevyšel. V dálkařském sektoru se sejde téměř kompletní česká špička v podání Terezy Eleny Šínové, Lindy Suché, Michaely Kučerové či sester Dvořákových.

Sérii mikromítinků v rámci projektu Spolu na startu pak v dalším týdnu uzavřou mítinky v Kolíně (17. 6.) a Plzni (20. – 21. 6.).

Propozice k jednotlivým mítinkům

Ostrava (5. 6.)

https://online.atletika.cz/Propozice/propozice/44513

Praha – Eden (10. 6.)

https://online.atletika.cz/Propozice/propozice/44534

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department

ČAS,

www.atletika.cz