Rytířský čin olomouckých hráčů: vybrali 140 tisíc korun pro nemocnici

Olomouc – Mohli si ponechat vrácené peníze, ale rozhodli se podpořit ty, kteří si to nejvíc zaslouží. Zdravotníky, kteří bojují s pandemií koronaviru. Hráči Malého fotbalu Olomouc předvedli úctyhodný počin, když vybrali 140 tisíc korun, které darovali Oddělení urgentního příjmu a Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc.

Pandemie koronaviru ukončila soutěže Malého fotbalu Olomouc a týmy měly dostat zpět startovné za nedohranou část sezony. Místo toho je předali na dobročinné účely. „Letošní sezona se kvůli koronaviru nedohrála, z toho důvodu jsme klubům snižovali startovné a iniciátoři měli nápad, že z těchto peněz podpoří olomouckou nemocnici a její zdravotníky. Nakonec se zapojila zhruba polovina z našich týmů, kterých je aktuálně přes sto dvacet,“ vysvětlil předseda spolku Malý fotbal Olomouc Zdeněk Táborský.

Do sbírky se zapojilo 62 týmů. Myšlenka vznikla u Pavla Srovnala z týmu FC Fiasco. „Ten přišel s návrhem, že peníze můžeme věnovat na dobročinné účely. Bylo nám jasné, že nemůžeme o osudu peněz rozhodnout za jednotlivé týmy. Navrhli jsme proto každému, že je možné přispět tisícovkou, dvěma nebo třema. Takový ohlas jsme vážně nečekali, udělalo nám to velkou radost. Je jasné, že finanční prostředky všech nemocnic teď půjdou především na boj s koronavirem. Takže se peníze určitě budou hodit,“ přiblížil Lukáš Grulich, člen výboru Malého fotbalu Olomouc.

Peníze organizátoři akce rozdělili na dvě poloviny a putují na pořízení přístrojového vybavení Oddělení urgentního příjmu a Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. „Občas někteří fotbalisté nechtěně skončí na urgentním příjmu, jehož práce si vážíme, chtěli jsme proto podpořit právě toto oddělení. Nakonec se vybralo víc peněz, takže jsme výtěžek rozpůlili a jednu polovinu věnovali dětské klinice,“ vysvětlil Táborský.

Ředitele olomoucké fakultní nemocnice Romana Havlíka nápad fotbalistů nadchl. „Jedná se vskutku o čin s velkým přesahem. Zaměstnanci urgentu, kam byla sbírka primárně určena, jsou stejní srdcaři jako fotbalisté a také hrají ve své práci týmově. Projevilo se to i při zápasu s koronavirem, který zvládli skvěle,“ zdůraznil profesor Havlík.

Malý fotbal Olomouc sdružuje 126 týmů. Kvůli pandemii byla zrušena celá jarní část soutěží, nicméně výkonný výbor nyní pracuje na organizaci Ligového poháru, který se může hrát v červnu.

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí,