Zpátky do minulosti: Češi doplatili na Krétě na německý komplex!

Ostrava – Jedinkrát v historii se česká reprezentace neprobojovala na mistrovství Evropy v malém fotbale mezi nejlepší čtyřku. Stalo se to v roce 2013, kdy šampionát hostilo malebné město Rethymno na řeckém ostrově Kréta. Turnaji se věnuje čtvrtý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Po zlatu z Anglie, stříbru z Rumunska a bronzu z Moldavska měli čeští reprezentanti velké plány také v Řecku, jenže… „Určitě jsme tam jeli s tím, že uhrajeme možná ještě lepší výsledek než v Moldavsku. Nevím, čím přesně bylo, že se to nepovedlo. Kádr se za ten rok obměnil, jelo hodně nových lidí. Další faktor je, že úroveň každý rok roste, soupeři jsou silnější,“ popsal ostravský útočník národního týmu Dominik Sedlář.

Ten patřil mezi trojici hráčů, která zažila předchozí šampionát v Kišiněvě. V souboji o bronz proměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu se Slovenskem, český celek pak zvítězil 4:3. „Neřekl bych, že za rok se nějak změnil náš herní projev. Trénovali jsme, jak to šlo, hodně jsme se zaměřili na standardky, které nám ukazoval Standa Bejda,“ vzpomínal Sedlář.

Už v základní skupině C se česká reprezentace trápila. Kypr sice přejela 4:0, ovšem s Ruskem remizovala 0:0 a Německu podlehla 2:3, když rozhodující gól padl minutu před koncem z rohového kopu. „Zápas s Německem rozhodl. Měli jsme soupeře na lopatě, ale dostali jsme blbé góly. Zvítězili šťastně gólem v poslední minutě, s tím se těžko něco dělá, v tom jsme selhali. Také Rusáci byli strašně těžcí soupeři, o tom se naši reprezentanti přesvědčili i ve finále v Brně, nikdy se s nimi nehraje dobře,“ připomněl Sedlář českou porážku 1:2 s Ruskem z brněnského finále mistrovství Evropy 2017.

Do osmifinále český tým postoupil až ze třetí příčky, ovšem v něm zdolal vítěze skupiny B Izrael 3:1, když už v první půli vstřelil tři branky. Jenže ve čtvrtfinále opět čekali Němci, kteří po pokutových kopech vyřadili domácí Řecko.

První poločas skončil bez branek, ovšem deset minut před koncem zápasu se ujalo Německo vedení gólem z přímého kopu. Hned dvě minuty nato vyrovnal Martin Lafek, takže postupujícího určily až pokutové kopy. První Němci nedali, zato Jaromír Grim se nemýlil. Druhá série dopadla přesně obráceně. Ve třetí se prosadili oba střelci, následovala tedy náhlá smrt.

Zatímco německý exekutor se ani tentokrát nemýlil, brněnský útočník Michal Drábek poslal pokus mimo branku. „Zápas s Němci jsme přitom měli ve svých rukách, bohužel to nevyšlo. Dali se porazit, zadrbali jsme si to trošku sami. Nebyli herně výborní, spíš fyzicky nabušení, hráli hodně silově. Určitě se nejednalo o větší plejeři než my, ale urvali to silou, vůlí a měli fakt štěstí,“ litoval útočník týmu C.I.P. Ostrava.

Němci nakonec obsadili třetí příčku, když 2:1 po pokutových kopech porazili Rusko. Titul opět získalo Rumunsko, které zdolalo 2:0 Chorvatsko. Česká výprava se vracela s pátým místem.

Sedlář na obou šampionátech plnil roli benjamínka reprezentace. „Byl jsem oba ročníky nejmladší, ale pro mě šlo o skvělou zkušenost. Vůbec jsme nevěděl, do čeho jdu. Vždycky jsem přijel na kempy v Českém Dubu, kde se objevovali super hráči, a nebylo vůbec jednoduché se dostat do týmu. Bavilo mě tam jezdit, i když jsem se štrachal přes celou republiku, ale vždycky jsem se těšil a užíval si to. Dvakrát jsem se dostal na Euro, to bylo prostě nejvíc,“ líčil nyní třicetiletý fotbalista.

V národním týmu měl na starosti střílení gólů. „Odjakživa jsem útočník a myslím, že trenéři Radek Pokorný a Standa Bejda i Zelí (generální manažer Luděk Zelenka – pozn. red.) věděli, že gól dát umím, což jsem potvrzoval i v přípravných zápasech. Zakončení asi rozhodlo, že na mě při konečné nominaci ukázali. Byl tam přetlak kvalitních hráčů a rozhodovaly fakt maličkosti. Třeba i to, jak člověk zapadl do kolektivu, protože na tom si naše reprezentace v malém fotbale vždycky zakládala. Samozřejmě kvalita musí na hřišti být, ale ať je taky dobrá kabina,“ doplnil.

Od podzimu se může opět připomenout tvůrcům národního týmu, protože s Ostravou vstoupí jako nováček do Superligy malého fotbalu. „Může se to stát, i když dnes jsou kluci jinde, reprezentační výběry jsou o hodně kvalitnější než složení, v jakém jsme tam jezdili dřív. Šance tam vždycky je, hlavně však chceme konečně hrát s Ostravou Superligu. Mluvil jsem o tom už před čtyřmi lety, ale lidem se nechtělo jezdit po celé republice, není to časově jednoduché. Od příští sezony se soutěž rozdělí na Moravu a Čechy, takže to nebude tak náročné. Jsem určitě rád, že si ji taky zahrajeme,“ vyhlížel Sedlář.

miniEURO 2013 Rethymno

Výsledky českého týmu:

Skupina C: ČR – Kypr 4:0, ČR – Rusko 0:0, ČR – Německo 2:3

Osmifinále: Izrael – ČR 1:3 (branky ČR: Grim, Drábek, Vrátil)

Čtvrtfinále: Německo – ČR 1:1, 4:3 na penalty (Lafek)

O 3. místo: Rusko – Německo 1:1, 1:2 na penalty

Finále: Rumunsko – Chorvatsko 2:0

Sestava České republiky:

Brankáři: Michal Plochý (MK Praha), Vlastimil Mičjan (MK Pardubice)

Obránci: Pavel Outrata, Rudolf Čampa (oba MK Brno), Petr Šmeral (MK Pardubice), Jan Vrátil (MK Most)

Útočníci: Michal Drábek, Jaromír Grim, Aleš Vlach (všichni MK Brno), Martin Lafek, Stanislav Bejda, David Haviar (všichni MK Praha), Dominik Sedlář (MK Ostrava), Robin Demeter (MK Jihlava).

Fotogalerii z Eura 2013 naleznete zde:
https://www.facebook.com/pg/AsociaceMalehoFotbaluCeskeRepubliky/photos/?tab=album&album_id=566106263468586

Jaroslav Kára, AMFČR,