Mařík: Potřebujeme tým oživit, abychom konkurovali Brnu a Blanensku

Praha – Ani v uplynulé sezoně Superligy malého fotbalu neustoupila Praha z medailových pozic, i když částečně jí k bronzu pomohlo předčasné ukončení celostátní soutěže z důvodu koronavirové pandemie. Tým Staropramen Praha obsadil třetí příčku o bod před Pardubicemi a Jihlavou, které však sehrály o utkání méně, protože už nenastoupily k odloženým duelům s Mostem. Ten na Prahu ze šesté pozice ztrácel pět bodů. „Po půlce sezony jsme klidně mohli skončit pátí, šestí,“ uznává pražský kapitán Stanislav Mařík.

O konci soutěže rokovalo Grémium Superligy malého fotbalu a nikdo nebyl proti…

Myslím, že to je trošku neregulérní vůči ostatním týmům, například Most měl o dva zápasy míň, mohl je vyhrát a posunul by se tak v pořadí na úkor nás. Je nespravedlivé, že jsme skončili třetí, soutěž měla skončit potom, co týmy odehrají stejný počet zápasů. Nicméně takhle se rozhodlo, jsem rád, že jsme zase na bedně, i když jsme tuhle sezonu upřímně nehráli dobře.

Ještě blíž za vámi v tabulce skončily Pardubice a Jihlava, které ztrácely pouze bod a měly hrát s Mostem…

Měly zápasy k dobru a pokud by se všechno odehrálo, myslím, že po půlce sezony nás ještě někdo přeskočil. Ještě bychom se tabulkou propadli, takže je pro nás jako by výhra, že se soutěž takhle utnula a skončili jsme třetí.

Už jste řešili co změnit po špatném podzimu?

Sezona už byla ztracená, co se týče titulu, takže náš plán pro jaro s Vencou (trenér Václav Socher – pozn. red.) byl budovat kádr na další sezonu. Je nám jasné, že tým potřebujeme nějak oživit a něco udělat, abychom byli konkurenceschopní pro Brno a Blanensko. Myslím, že jsou teď o malý krůček dál. Chtěli jsme se vydat tímto směrem a pomalu začít budovat. Když nám půlsezona odpadla, musíme zrychlit, udělat nějaké tréninky, přípravu a povolávat kluky, kteří mají zájem a budou jezdit i ven. To byl náš největší problém, že jsme nedokázali udržet stejnou sestavu jak doma, tak venku.

Takže chcete v kádru jen hráče s dobrým přístupem, nebo jej omladit a přivést nové tváře?

Myslím, že Venca už zkusil obě možnosti. První byla velká rotace hráčů, to nám přineslo druhý flek, ale pokaždé se hrálo s jinými kluky. Poslední dva ročníky jsme zkusili menší soupisku, aby jezdili stejní lidé, což se nám nevyplatilo, protože spousta hráčů se zranila a pak jsme se nescházeli, jak jsme měli.

Jak to tedy změníte?

Jezdíme s Vencou na kole, kde debatujeme, takže v týdnu na to patrně přijde řeč. Zkusíme něco vymyslet, abychom příští rok zabojovali o titul. Superliga se rozdělí na moravskou a českou část, což bude taky trochu jiné. Přibude play-off a bude potom zajímavé, v jaké formě na něj celky přijedou. Někdo může vyhrát svoji skupinu, ale ještě ho čeká play-off, bude to napínavé.

Zamlouvá se vám nový systém, v němž se šest celků rozdělí do dvou skupin?

Mně se změna zamlouvá, určitě to bude míň cestování, jak pro Moravu, tak pro Čechy. Myslím, že zápasy budou malinko kvalitnější, přece jen některé týmy na výjezdy neměly tak silné sestavy jako doma. Můj názor je, že zápasy budou vyrovnanější.

Očekáváte derby s výběrem Pražské klubové fotbalové ligy, který soutěž rozšíří?

Jsem zvědavý, jestli dojde k nějakému přetahování hráčů. Začali oslovovat spoustu kluků, co hrají taky za náš výběr Prahy, a trošku se bojím, že možná nějaké hráče přetáhnou, protože jejich rozpočet na sezonu bude asi malinko větší než výběru Prahy. Když kluci budou zvažovat, zda jet nějakou delší cestu a hrát za nula, nebo za peníze, zvolí asi cestu peněz. Uvidím, budu rád, když se pletu, ale myslím, že tohle nastane. Trošku to zamíchá kartami hráčů v Praze.

Jak jste se udržoval v době karantény?

Byl jsem malinko zraněný, dával jsem se do kupy, což už se mi naštěstí podařilo. Máme pejska a pořídili jsme si běhací postroj, takže chodím s ním a přítelkyní běhat. Začal jsem hrát hodně tenis, jak omezení povolila, na něm jsem určitě dvakrát týdně a s Vencou chodíme na kolo. Snažím se nějak zábavnou formou udržovat a připravovat se na novou sezonu. Už mi to chybí. V televizi dávaly opakovačky z různých mistrovství v malém fotbale, pěkné se na ně koukalo. Těším se zase na hřiště.

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí PR,  

Foto: Petr Nečas,