Ceny dr. Václava Jíry bez tradičního slavnostního předání

Slavnostní udílení Cen dr. Václava Jíry je další z mnoha fotbalových akcí, která se s ohledem na průběh opatření souvisejících s nákazou koronavirem COVID-19 neuskuteční. Tři nejvyšší fotbalová vyznamenání a třiačtyřicet plaket pro oceněné za jednotlivé kraje a okresy měly být předány v úterý 5. května.

FAČR podle možností rozhodne o nejvhodnějším náhradním předání fotbalových ocenění. Tři hlavní Ceny dr. Václava Jíry, které budou předány již dnes, byly za rok 2019 uděleny Milanu Máčalovi, Zdeňku Pavlisovi a Františku Plassovi.

Milan Máčala (narozen 4. 8. 1943)

Celý život věnoval fotbalu, nejprve jako hráč působil třináct let postupně v TJ Gottwaldov, Viktorii Plzeň, TJ Vítkovice a nakonec v Sigmě Olomouc. Tam také začal v sedmatřiceti trenérskou kariéru. Byla velice úspěšná, postupně trénoval Sigmu Olomouc, Slavii Praha, na Kypru AEK Larnaka a po návratu Baník Ostrava se kterým dokázal získat dvakrát za sebou druhé místo v lize a byl v letech 1989 a 1990 oceněn titulem Trenér roku v Československu.

Po mistrovství světa 1990 v Itálii mu byla svěřena reprezentace, kterou vedl ve 24 utkáních s bilancí deset výher, sedm remíz a sedm proher. Zejména v první polovině svého působení byl velice úspěšný. Angažmá ukončil v březnu 1993 a v následujícím roce, v jednapadesáti letech, zamířil do klubu SC Kazma. Jistě netušil, že v zemích Perského zálivu najde práci a druhý domov v následujících téměř pětadvaceti letech. Trénoval zde šest klubů a působil u šesti reprezentací, konkrétně Kuvajtu, se kterým vyhrál v roce 1997 mistrovství zemí Perského zálivu, Spojené arabské emiráty, znovu Kuvajt, Saúdskou Arábii, Omán a Bahrajn, se kterým mu o jediný gól unikl postup na mistrovství světa 2010 v Jižní Africe. Milan Máčala se stal skvělým a uznávaným propagátorem českého fotbalu a jeho trenérské školy v zahraničí. Nasbíral úctyhodných 245 mezistátních utkání.

Zdeněk Pavlis (narozen 24. 6. 1950)

Pracuje už přes čtyřicet let jako sportovní novinář a publicista. Působil v redakcích Zemědělských a poté Zemských novin, Lidových novin, Svobodného slova a nyní publikuje na sportovním internetovém portálu www.sport.cz. Celé desetiletí spolupracoval se slovenským fotbalovým týdeníkem Tip, dvanáct let je předsedou Klubu sportovních novinářů ČR.

Se sportem procestoval polovinu zeměkoule, zúčastnil se osmi evropských a pěti světových fotbalových šampionátů, pěti olympijských her, stejně jako mistrovství světa a Evropy v krasobruslení, stolním tenise, vzpírání, atletice i dalších významných sportovních podniků. V poslední době se věnuje převážně fotbalu.

Z jeho předchozích knih stojí za připomenutí publikace z produkce nakladatelství XYZ Králové fotbalu a Klub ligových kanonýrů, které jsou věnovány největším postavám českého, resp. československého fotbalu, nebo publikace o olympijských hrách a fotbalových šampionátech či největších postavách českého sportu, zejména pak fotbalu.

František Plass (narozen 18. 4. 1944)

S fotbalem začínal v Plzni a tomuto městu zůstal jako hráč věrný po celou kariéru, a to i přesto, že přicházely nabídky na přestup ze slavnějších i kvalitnějších klubů. V týmu Škoda Plzeň, předchůdci dnešní Viktorie, odehrál čtrnáct let a v lize nastoupil k 163 zápasům, ve kterých dal z pozice libera 16 branek. Jeho bilance mohla být až dvojnásobná, protože prakticky polovinu kariéry Františka Plasse působila Škodovka ve druhé lize. O jeho hráčských kvalitách svědčí, že se dokázal dostat do národního týmu, ve kterém odehrál jedenáct utkání, pomohl k postupu na MS 1970, ale do Mexika nebyl nominován. V roce 1968 hrál i ve slavném utkání proti Brazílii, které Československo vyhrálo 3:2. V tomto roce byl i čtvrtý v anketě Fotbalista roku.

Po skončení kariéry se věnoval trenérské práci, ve dvojici s Jiřím Lopatou se jim podařil husarský kousek, dostali RH Cheb poprvé v historii do první ligy. Už v roli hlavního trenéra působil ve Škodě Plzeň, trénoval Chomutov, Blšany, pražskou Duklu, Ústí nad Labem, znovu Cheb, Karlovy Vary a Tachov. Svůj život věnoval fotbalu v západočeském regionu a stal se nejen místní fotbalovou legendou.

Na doporučení okresních fotbalových svazů navrhly krajské fotbalové svazy za rok 2019 třiačtyřicet osobností na ocenění „OSOBNOST FOTBALU – nositel plakety Dr. Václava Jíry“. Jde o obětavé pracovníky, kteří fotbalu nezřídka věnovaly celý svůj život.

PRAŽSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Jakub Ruml                           

AC Sparta Praha, trenér a sekretář mládeže ve Spartě téměř třicet let, předtím v různých pražských klubech.

Jiří Rychtařík                                     

FK Řeporyje, bývalý druholigový hráč a později osmadvacet let ve funkcích řeporyjského klubu.

Mgr. Radomír Sokol             

FK Dukla Praha, více než dvacet let byl hlavním vedoucím a hlavním trenérem mládeže ve vojenském klubu a i nyní je aktivní v nové Dukle.

STŘEDOČESKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Josef Čihák                           

OFS Příbram, TJ Krásná Hora, ještě v 62 letech hraje fotbal na okresní úrovni, trénoval žáky a byl i strůjcem stavby zázemí na hřišti.

Ing. Zdeněk Týce                  

OFS Praha-východ, TJ Mukařov, dlouholetý předseda klubu, funkcionář na okresní úrovni v revizní či ekonomické komisi.

Jan Zatloukal                        

OFS Kladno, TJ Koleč, dlouholetý předsedy klubu a zároveň předseda sportovně-technické komise na okrese.

JIHOČESKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Jaroslav Hodánek                 

OFS Strakonice, SK Slavoj Volyně, čtvrtstoletí jako předseda klubu, dále ve výkonném výboru na okrese a předseda komise rozhodčích. Stále aktivní rozhodčí, dříve působil i v divizi.

Ing. Jiří Kureš                        

OFS České Budějovice, přes deset let aktivním rozhodčím na okrese a kraji, pak v komisi rozhodčích ŘKČ a FAČR. Téměř dvě desetiletí v pravidlové komisi, nyní jejím předsedou. Je i delegátem v profesionálních soutěžích FAČR.

Ing. Jaroslav Šindelář           

OFS Písek, FC ZVVZ Milevsko, bývalý fotbalista pracuje v klubu již třicet let jako sekretář a zastává i další funkce. Příklad věrnosti jednomu klubu na úrovni kraje.

PLZEŇSKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Václav Beran                         

OFS Rokycany, člen komise rozhodčích na okrese a STK v kraji, čtyřicet let rozhodčí na úrovni okresu a kraje.

Karel Janda                           

OFS Klatovy, Start Luby, jehož je členem již téměř šedesát let. Po hráčské činnosti se věnoval trénování a čtvrtstoletí aktivně pracuje také v různých funkcích na okresním svazu.

Ing. Ladislav Pech                 

OFS Plzeň-sever, TJ Sparta Sulkov, dvaaosmdesátiletý pan Pech je s klubem spojen celý život, zapojil se do nejrůznějších funkcí a pracuje pro fotbal dosud.

KARLOVARSKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Jiří Musil                               

OFS Cheb, svůj fotbalový život spojil s klubem Rudá hvězda Cheb, jako hráč a následně jako trenér. Později působil v různých klubech na okrese.

Miloslav Pátek                      

OFS Karlovy Vary, TJ Sokol Hájek, v nejrůznějších funkcích pracoval na úrovni klubu, ale také na úrovni okresu.

Oldřich Škarecký                  

OFS Sokolov, bývalý hráč na druholigové úrovni, později pracoval jako trenér mužů i mládeže a také vedl mládežnické výběry OFS Sokolov.

ÚSTECKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

František Novák                   

OFS Ústí nad Labem, dlouholetý funkcionář, věnoval se zejména mládeži v klubech v Ústí nad Labem a na okrese v pozicích trenéra, předsedy klubu, či člena vedení.

František Šnobr                    

OFS Teplice, FK Teplice, TJ Proboštov, hrával fotbal na okresní úrovni, byl rozhodčím, a především dlouholetým funkcionářem ligového FK Teplice. Nyní je sekretářem Proboštova.

Otakar Tetřev                       

OFS Děčín, hrával i druhou ligu za Děčín, pracoval v komisích rozhodčích a disciplinární komisi na okrese, jako člen trenérsko-metodické komise na kraji.

LIBERECKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Jan Čapek                             

OFS Semily, Sokol Nová Ves nad Popelkou, letos osmdesátiletý pan Čapek zastával nejrůznější funkce, nyní je stále předsedou a zajišťuje veškerou administrativu, chod klubu.

Ladislav Poncar                    

OFS Česká Lípa, FK Stráž pod Ralskem, známá a respektovaná fotbalová osobnost na okrese, léta vykonává funkci sekretáře klubu.

Jaroslav Soukup                   

OFS Liberec, TJ Jiskra Višňová, trenér, funkcionář Višňové, více než deset let působil jako rozhodčí.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Miloš Daniš                           

OFS Jičín, TJ Sokol Železnice, ve fotbalovém oddíle v Železnici působí takřka po celý život, hrával do 48 let aktivně, pak byl i předsedou oddílu, podíle se na výstavbě a rekonstrukci zařízení.

Pavel Lipták

OFS Trutnov, SK Jilemnice, místopředseda klubu, dlouholetý funkcionář na okrese, předseda komise mládeže a trenér žákovských výběrů OFS.

Ladislav Steklý                                  

OFS Hradec Králové, SK Převýšov, sedmdesátiletý pan Steklý je téměř padesát let aktivním funkcionářem a duší Převýšova. Je dlouholetým funkcionářem okresního svazu v Hradci Králové, převzal cenu Hradecká fotbalová osobnost od OFS a další od krajského svazu.

Miloš Židík                            

OFS Rychnov nad Kněžnou, bývalý hráč a rozhodčí, býval předsedou komise rozhodčích na okrese a členem STK na kraji. Momentálně je delegátem soutěží FAČR.

PARDUBICKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Bc. Karel Čupr                                   

OFS Svitavy, bývalý rozhodčí a delegát okresních a krajských soutěží, býval místopředsedou KFS, předsedou OFS Svitavy, v současnosti je na okrese předsedou STK.

Radovan Filip                        

OFS Ústí nad Orlicí, TJ Žichlínek, brankář a později funkcionář TJ Žichlínek, pak trenér, předseda a dosavadní člen výboru oddílu, zasloužil se o nové hřiště v obci a pracuje i ve funkci předsedy STK a je členem výkonného výboru na okrese.

Jaroslav Gála                        

OFS Chrudim, TJ Luže, funkcionář a v současnosti předseda TJ Luže, bývalý rozhodčí od okresu po ŘKČ, dosud delegát ŘKČ. Někdejší člen komise ŘKČ, OFS i KFS.

KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ VYSOČINA

Ing. Josef Bajer                     

OFS Žďár nad Sázavou, po hráčské kariéře se stal rozhodčím od okresu po ŘK pro Moravu. Později se stal delegátem a dvanáct let byl i na úrovni profesionálních soutěží. Člen respektive předseda komise rozhodčích na okrese, na kraji a na ŘKM.

Ing. Karel Kříž                       

OFS Jihlava, Slavoj Třešť, po hráčské kariéře se stal rozhodčím i na krajské úrovni, dlouholetý člen a několikaletý předseda VV OFS Jihlava, předseda komise mládeže na okrese, ve Slavoji Třešť je místopředsedou klubu.

Zdeněk Zimola                     

OFS Třebíč , SK Kouty, trenér mládeže na úrovni klubu a okresu, sekretář SK Kouty, člen a nyní předseda revizní komise na okrese, člen revizní a kontrolní komise na kraji.

JIHOMORAVSKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Zdeněk Jelínek                     

OFS Vyškov, dvacet let byl sekretářem Tatranu Rousínov, pak funkcionář na úrovni okresu. Byl členem komise rozhodčích, předsedou komise mládeže, místopředsedou OFS Vyškov, dosud je sekretářem OFS.

Ing. Petr Kotásek                  

OFS Hodonín, hrával za Ratíškovice, Šardice a Milotic, pak se stal předsedou Baníku Ratíškovice a vedl klub v době, kdy hrával o postup ve druhé lize a dosáhl v roce 2000 i finále Českého poháru, byl i členem VV JmKFS.

Rostislav Řihák                     

FC Kyjov 1919, příklad věrnosti funkcionáře k jednomu klubu, již více než čtyřicet let je sekretářem FK Kyjov 1919.

OLOMOUCKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Jiří Hřivna                             

OFS Olomouc, TJ Sokol Příkazy, nedávno oslavil osmdesátku, dlouholetý bývalý předseda Sokola Příkazy, pracoval i v jiných funkcích v rámci oddílu. Byl i trenérem týmu mužů.

Vítězslav Juřík                                  

OFS Jeseník, v klubu v Žulové prošel řadou pozic. Hrával, trénoval žáky a byl i předsedou. Po třicítce se stal rozhodčím, a zápasy na okrese řídí i dnes, kdy je mu osmašedesát! Řídil i krajské soutěže, stal se na čas předsedou komise rozhodčích na okrese, byl i v komisi rozhodčích na kraji, kde se stal i delegátem a lektorem pravidel na okrese Jeseník.

Mgr. Petr Vojáček                

OFS Přerov, 1. FC Viktorie Přerov, letos sedmdesátiletý pan Vojáček je fotbalová osobnost na okrese – hráč, školitel, trenér a na závěr i předseda klubu 1. FC Viktorie Přerov. Bývalý ředitel ZŠ v Přerově, kterou vyprofiloval v zařízení zaměřené na sport.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

Oldřich Jančák                                  

OFS Nový Jičín, dlouholetý rozhodčí, delegát a funkcionář na úrovni okresu Nový Jičín i kraje. Mimo jiné byl i místopředsedou KFS.

Zdeněk Kudlák                     

OFS Bruntál, SK Jiskra Rýmařov, dlouholetý funkcionář Jiskry Rýmařov, kde po hráčské kariéře trénuje pětatřicet let mládežnická družstva, stejnou dobu je členem výboru klubu, hospodářem a pokladníkem.

Milan Miksa                          

MěFS Ostrava, FC Vřesina, více než třicet let je funkcionářem, byl například sekretářem VOKD Poruba, pak v nedaleké Slavii Třebovice a nyní je předsedou klubu FC Vřesina. Je také dlouholetým členem STK MěFS Ostrava.

ZLÍNSKÝ KRAJSKÝ FOTBALOVÝ SVAZ

MUDr. Slavomír Bednář       

OFS Kroměříž, FK Holešovské holky, pětasedmdesátiletý doktor Bednář se fotbalu věnuje téměř půl století jako trenér. Působil v Holešově, Všetulech, Kostelci u Holešova a v Rymici. Posledních patnáct let se věnuje Fotbalovému klubu Holešovské holky jako trenér a v posledních pěti létech i předseda klubu.

Pavel Pernica                        

OFS Vsetín, FC Zubří, osmdesátiletý pan Pernica se celý život věnoval rozvoji fotbalu na klubové a okresní úrovni. Šedesát let je funkcionářem v klubu v Zubří, trenérem, členem výboru a později i předsedou. Dlouholetý člen VV okresu, třiadvacet let předsedou disciplinární komise.

Zdeněk Zavadil                     

OFS Zlín, sedmdesátiletý pan Zavadil je dlouholetým členem fotbalového hnutí, do kterého se zapojil jako hráč, později rozhodčí, delegát a funkcionář na úrovni okresu, kraje a ŘKM.

Michal Jurman, Ředitel Oddělení komunikace/Head of communications

Fotbalová asociace České republiky,

Další informace na: www.fotbal.cz