Radek Vítek se stal hráčem Manchesteru United

Klukovský sen si splnil brankář Radek Vítek, který v šestnácti letech podepsal smlouvu v Manchesteru United. Odchovanec olomoucké Sigmy tak doplní dvojici mladých českých brankářů, kteří již v týmech ´rudých ďáblů´ působí. Matěj Kovář i Ondřej Mastný se prosazují jako jedničky v týmech svých věkových kategorií, na jejich úspěšnou cestu bude chtít Radek navázat. „Je to fantazie, moc si užívám každý moment. Není to krok do neznáma, s Luďkem Mikloškem jsme poctivě zvažovali každý detail. Samozřejmě jsem mluvil také s oběma klukama v Manchesteru, podporu jsem cítil také z rodiny. Vím, do čeho jdu. A teď už to bude jen na mně,“ řekl po podpisu kontraktu bezmála dvoumetrový talent. 

Stává se z Vás hráč Manchesteru United, co na to říkáte?

Pocity jsou neskutečné, přestup do Manchesteru United je přeci snem mnoha kluků, kteří začnou hrát fotbal. Moc se na to těším. Přiznávám se, že jsem tomu ani nevěřil, když jsem se o zájmu klubu dozvěděl, ale teď už je to definitivně realita.

Přestup se řešil od začátku roku. Nakonec se vše dotáhlo teď, když jste v domácí karanténě. Jak jste to prožíval?
Řešil jsem to s panem Mikloškem a Michaelem Hollandsem z londýnské pobočky Sport Investu. Já mohl jen čekat, jestli to dopadne. A dopadlo, což je skvělé. Když jsem se to dozvěděl, měl jsem obrovskou radost a hned se moc těšil, až tam pojedu. Bohužel si teď musím kvůli karanténě chvíli počkat. Jinak bych už tento týden letěl do Manchesteru. Teď mi z klubu poslali individuální tréninkový plán, ačkoliv jsem samozřejmě nezahálel ani doteď.

Jak se snažíte udržovat v karanténě?
Už zhruba dva týdny nemohu trénovat s týmem, ale makám na sobě doma. Posiluji, k večeru si chodím zaběhat. Už se ale hrozně těším na fotbal, chybí mi. Snažím se udržovat se ve formě, abych byl na příchod do Manchesteru dostatečně připravený. Také hodně trénuji angličtinu a celkově se snažím na ten přechod připravit.

Máte už představu, jaké s Vámi mají v United plány?

Nyní budu hlavně trénovat a věnovat energii na potřebnou aklimatizaci, zápasy bych měl hrát až příští sezonu, a to za tým U18.

Umíte si představit, jak velký krok to bude? Přeci jen odjet do jiné země bez rodiny je opravdu velká změna.

To ano, ale já jsem na to už docela zvyklý, protože z domova to mám do Olomouce daleko a jsem tam na internátu. Samozřejmě teď je to do jiné země, ale věřím, že to zvládnu.

Přestup byl odměnou za velmi vydařený rok 2019?
Přesně tak. Dostal jsem šanci v devatenáctce Sigmy, zároveň jsem byl nominován do národního týmu do 17 let, a nakonec přišla stáž v Anglii v Southamptonu a Manchesteru. Byl to pro mě skvělý rok a těším se na další. V Anglii to byl skvělý zážitek. Absolvoval jsem tam parádní tréninky a byla to velká zkušenost.

Jak k té stáži vlastně došlo? Bylo to domluvené už předtím, než jste chytal za národní tým právě v Anglii proti Dánsku, nebo jste skauty zaujal tam?

Bylo to domluvené dříve. Zápas v Anglii za reprezentaci byl fajn především v tom, že na stáž v Southamptonu jsem mohl odjet přímo bez nutnosti návratu do Čech.

Co se vám honilo hlavou, když jste přicházel do klubů, jako jsou Southampton, a především Manchester United?

Já si to šel hlavně užít, nechtěl jsem sám sebe dostávat zbytečně pod tlak. Hodně mi v tomto ohledu pomohl Luděk Mikloško z mé agentury Sport Invest, který byl celou dobu se mnou a udržoval mě v klidu.

Dokonce jste si zatrénoval i s A-týmem Manchesteru. To musel být asi docela šok.

Bylo to zrovna v době, kdy hrál Manchester zápas Evropské ligy v Astaně. Jelikož už měl jistý postup, poslal tam hlavně mladé kluky, kteří nehrají běžně v základu. Odjeli tam i mladí gólmani, takže pak potřebovali nějakého brankáře do tréninku, volba padla na mě. Byl to hlavně střelecký trénink, takže jsem si zachytal. O to větším zážitkem pro mě ta stáž byla.

Jak na vás reagovaly hvězdy jako David De Gea nebo Paul Pogba?

Byli všichni hrozně v pohodě, plácli jsme si spolu a nikdo moji přítomnost více neřešil. Trénoval jsem spolu s De Geou. To byla pro mě velká škola a snažil jsem se něco odkoukat. Všichni ale byli skvělí, jsou to páni fotbalisté.

Kdo zanechal největší dojem?

Těžko vybrat jednoho, protože všichni jsou na velmi vysoké úrovni. Mohl bych jmenovat třeba Marcuse Rashforda, který je opravdu neuvěřitelný, ale prakticky bych to mohl říci o každém z hráčů. Nejsou v Manchesteru náhodou.

A jak se proti nim chytalo?

Něco jsem jim pochytal. Samozřejmě to bylo těžké, ale stříleli na mě docela dlouho, tak jsem něco chytit musel (úsměv).

Stihl jste se tam potkat i s Matějem Kovářem?

Hned první den, než právě odletěl s týmem do Astany. Měli jsme spolu brankářský trénink. Oba jsme z regionu, oba jsme pod Sport Investem, měli jsme si co říct. V klubu je i Ondra Mastný. Mohou mi s aklimatizací v klubu hodně pomoct, protože to tam znají a jsou už pevnou součástí organizace.

Předtím jste byl na stáži v Southamptonu, kde je vyhlášená mládež. Jaké to bylo tam?

Také super, veškeré zázemí je na velmi vysoké úrovni. A také jsem si tam mohl zachytat v zápase proti Liverpoolu za tým do 16 let. To byl také parádní zážitek.

Jaký na Vás udělal dojem anglický fotbal? Lišilo se to hodně od toho, co znáte ze Sigmy?

U nás se hraje hlavně na výsledek. Tam se naopak neustále kombinuje. Za celý zápas za Southampton jsem nezaznamenal ani jeden nakopnutý míč. Pořád se hrálo jen po zemi, chodilo se do riskantních kliček a přihrávek.

Co Vás tam nejvíce překvapilo ať už pozitivně, nebo negativně?

Jak skvělé zázemí tam mají. Kolik mají hřišť a že i v zimě mohou neustále trénovat na přírodní trávě. To je skvělé.

Jako šestnáctiletý jste pravidelně dostával šanci ve starším dorostu Sigmy, se kterou jste byli na třetím místě tabulky. V brance jste se střídal s o dva roky starším Jakubem Trefilem. V tomto směru jste musel být v Sigmě spokojený.

Ohromně. Jsem rád, že jsem dostal šanci už i v devatenáctce. Docela jsem si zachytal a získal hodně zkušeností. Sigma vždycky dobře pracovala s mládeží a já věřím, že naše ročníky ji opět budou dělat radost.

Agentura Sport Invest to s brankáři umí, v Anglii má kromě Petra Čecha také Matěje Kováře, Vítka Jaroše, Ondřeje Mastného, Marka Štěcha, zastupuje i reprezentanty Jiřího Pavlenku, Tomáše Koubka, Ondřeje Koláře a další. Jsou tato jména pro mladého gólmana další motivací?

Určitě ano. Člověk má své sportovní sny a start v reprezentačním áčku nebo zahraniční angažmá mezi ně patří. Je skvělé, že moje agentura má zkušenosti s mnoha gólmany, u každého volila trošku jinou strategii a všichni jsou na skvělých adresách. Na druhou stranu to zásadní musím vždycky předvést já na hřišti, v těch chvílích mi nikdo pomoci nemůže.

Vy v šestnácti letech už měříte skoro dva metry, což je nyní na trhu hodně žádané. Cítíte, že Vám právě výška hodně pomáhá v kariéře?

Určitě ano. Na druhou stranu se s ní musím naučit pracovat. Menší brankáři jsou pohyblivější, mrštnější, já musím hodně pracovat na tom, abych se rychleji skládal na zem.

Viktor Kolář (šéf fotbalové sekce společnosti Sport Invest)
Každý přestup českého fotbalisty do Anglie je výjimečnou událostí. Těší mě, že se nám daří dostat talentované hráče na prestižní světové adresy, které je posunou ve vnímání sportu, profesionality i mezilidských vztahů. Skvělou práci odvádí při těchto transferech naše londýnská pobočka, výbornému jménu se na ostrovech nadále těší také Luděk Mikloško. Radek Vítek má vše ve svých rukou, do Anglie odchází s potřebným zdravým sebevědomím, ale také s přirozenou pokorou. Pevně věřím, že také díky němu roste Česku další vynikající brankářská generace.

Vyjádření Luďka Mikloška (manažera agentury Sport Invest pro rozvoj hráčů se zaměřením na brankáře):
Radek zaujal skauty Manchesteru už dva roky nazpět, kdy jej měli možnost vidět na jednom letním brankářském kempu. Je výjimečný svoji postavou, ale ta samo o sobě by samozřejmě nestačilo. Na stáži je zaujal také přístupem, zápalem a obrovskou touhou se zlepšovat. Radek je skromný, inteligentní a komunikativní kluk, což vše v rozhodování velkých klubů hraje svoji roli. V brance navíc prokazuje klid, přehled a na svůj věk výjimečně vyrovnané výkony.

Skvělou pozici mu připravili oba naši klienti, kteří již v United působí. Matěj Kovář i Ondřej Mastný odvádějí skvělou práci v brance, neméně důležitý je však jejich stoprocentní přístup k tréninkovým povinnostem, vzdělání i obecně přátelskému vystupování v rámci organizace. Je přirozené, že pozitivně vnímání zástupci jedné země pootevřou dveře také dalším. Stejně jako to bylo u mě, Honzy Stejskala nebo Pavla Srníčka.

Radek již dostal z Manchesteru individuální tréninkové plány, intenzivně se řeší finální podoba jeho vzdělávání i bydlení směrem k předpokládanému letnímu příjezdu do Manchesteru. Radek by měl nastupovat za tým U18, Ondra Mastný se přesune k celku U23 a u Matěje Kováře se bude pravděpodobně hledat možnost hostování pro jeho plnou adaptaci v seniorském fotbale. Naši kluci tak pro sebe v žádném momentu a kategorii nebudou konkurenty, ale naopak na sebe a dosavadní skvělou stopu mohou přirozeně navazovat.

Pavel Pillár, Ředitel komunikace, SPORT INVEST Marketing