Nadcházející šampionáty malého fotbalu přivítají Kyjev a Košice

Brno – Dva vrcholy roku 2020 v malém fotbale už znají své hostitele. Mistrovství světa hráčů do 23 let přivítá v červnu ukrajinský Kyjev, evropský šampionát dospělých pak v listopadu hostí slovenské Košice.

Kyjev dostal přednost před hlavním ruským městem Moskvou. Světový šampionát hráčů do 23 let se na ukrajinském Kontraktovém náměstí uskuteční od 25. do 28. června. „Kyjev nabídl lepší destinaci v historickém centru města. Pro Ukrajinu hovořilo také mistrovství Evropy v roce 2018, jehož organizace a zabezpečení byly na vysoké úrovni. Navíc Kyjev zajistil vyšší garanci veřejných prostředků na akci než Rusko,“ objasnil volbu prezident Světové federace malého fotbalu Filip Juda.

Na Ukrajinu se podívá šestnáct celků z celého světa. Titul na juniorském mistrovství světa obhajuje česká reprezentace, která však předloni v Praze ovládla ještě turnaj hráčů do 21 let. Od nové sezony se věková hranice posunula o dva roky. „Chtěli jsme, aby se možnost hrát na juniorském šampionátu rozšířila téměř na všechny univerzitní studenty s ohledem na rozvoj univerzitních lig v malém fotbale,“ přiblížil Juda, který vede také Asociaci malého fotbalu České republiky.

Evropský šampionát dospělých získalo Slovensko v konkurenci italského Turína a srbské Subotici. „Slovensko si mistrovství Evropy zaslouží za to, jaký progres tam předseda svazu malého fotbalu udělal. Má největší nárůst lig v nových městech za poslední tři roky. Je to poděkování za rapidní zvyšování členské základny na Slovensku,“ líčil Juda.

Slovensko také nabídlo nejvhodnější termín, šampionát od 7. do 14. listopadu přivítá košická STEEL Arena. „Srbové chtěli turnaj v době konání mistrovství Evropy ve fotbale, což je nešťastné kvůli televizi. Itálie pak nenaplnila veškeré body Evropské federace malého fotbalu, které musí kandidátská země splnit,“ doplnil světový šéf malého fotbalu.

V Košicích půjde o jubilejní desátý evropský šampionát, ovšem Slovensko hostilo už premiérové mistrovství před deseti lety. Tehdy v Bratislavě zvítězilo Rumunsku.

O obhajobu předloňského titulu z Kyjeva zabojují i v seniorské kategorii čeští reprezentanti. „Jsem velmi šťastný, že v listopadu přineseme nejprestižnější evropské klání v malém fotbale do Košic. Pro Slovenský svaz malého fotbalu je to obrovská výzva, jsme plni odhodlání zorganizovat vynikající turnaj, kterým potěšíme všechny fanoušky na Slovensku. Po úspěšném účinkování na mistrovství světa v Austrálii to bude opět skvělá příležitost jak zpopularizovat a zviditelnit náš sport. STEEL Arena je krásný stánek a věříme, že se nám ji podaří vyprodat,“ uvedl prezident Slovenského svazu malého fotbalu Peter Králik.

Jaroslav Kára tiskový PR,