RADA IIHF ROZHODLA O ZRUŠENÍ MISTROVSTVÍ SVĚTA VE ŠVÝCARSKU

Rada Mezinárodní hokejové federace IIHF dnes z důvodu pandemie koronaviru rozhodla o zrušení mistrovství světa v ledním hokeji 2020 ve Švýcarsku. Současně byl odložen i výroční kongres IIHF, naplánovaný na 21. – 23. května 2020 v Curychu.

Výroční kongres IIHF proběhne v náhradním termínu, kdy bude mimo jiné jednat o pořadatelství světových šampionátů v dalších letech. Sportovními důsledky zrušení mistrovství světa v různých výkonnostních a věkových kategoriích se zabývá soutěžní a koordinační výbor IIHF, který předloží svoje závěry radě a výročnímu kongresu IIHF. Pravidla pro zakoupené vstupenky zveřejní organizační výbor mistrovství světa.

„Pro týmy, hráče a fanoušky je zrušení mistrovství světa určitě zklamáním, vývoj ovšem k takovému rozhodnutí směřoval. Výjimečná situace vyžaduje výjimečné kroky a světový hokej není výjimkou,“ uvedl v této souvislosti prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Česká reprezentace se na šampionát dlouhodobě připravovala a v průběhu sezóny předváděla výkony, za které bych chtěl hráčům, trenérům i členům realizačního týmu poděkovat.“

První mistrovství světa v ledním hokeji proběhlo v roce 1920 při olympijských hrách v Antverpách, od roku 1930 se začalo pořádat v pravidelném ročním cyklu. V důsledku druhé světové války se nehrálo v letech 1940–1946, neuskutečnilo se ani v letech 1980, 1984 a 1988, kdy bylo nahrazeno olympijským turnajem. Československá reprezentace chyběla z politických důvodů na světových šampionátech v letech 1950, 1951 a 1962, v roce 1953 z turnaje po úmrtí prezidenta Klementa Gottwalda odstoupila.  

Praha, dne 21. 3. 2020

PhDr. Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí, Český hokej,

www.ceskyhokej.cz