FCV čeká šlágr na Dukle: v TV, ale bez fanoušků

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA se těší na sobotní šlágr, kdy pátá Dukla Praha hostí dalšího aspiranta postupu – druhou Vysočinu Jihlava. Duel na Julisce vypukne v 10:15 hodin a v přímém přenosu jej přenáší ČT Sport. Očekávání zápasu bohužel kalí jeden zásadní fakt – kvůli obavám z šíření nákazy koronavirem se odehraje bez fanoušků na stadiónu.

Fotbalisté se tak musí připravit na zcela komorní prostředí, při němž bude slyšet každý hlasitý pokyn trenéra či nákop míče. Jaké to pro hráče a trenéry bude? „Fotbal se hraje pro lidi, ale zdraví je samozřejmě přednější. Musíme to respektovat. Pravdou je, že na rozlehlé Julisce vždy panovala spíše komornější atmosféra,“ okomentoval dopady rozhodnutí Bezpečnostní rada státu na fotbal asistent trenéra Josef Mucha.

Jak pravá ruka kouče Kučery viděla jarní vstup Dukly na Žižkově? „Dukla prohrála a inkasovala hned pět gólů. Přesto rozhodně nepodala špatný výkon. Za stavu 2:2 měla ještě v první půli několik slibně se rozvíjejících akcí, které volaly po vstřelení branky. Šlo o vyrovnaný zápas, v němž Viktoria těžila ze standardních situací a domácího prostředí.“

Na které silné stránky a osobnosti v kádru Dukly byste upozornil? „Stojí před námi velmi silný soupeř, jeden z nejlepších ve II. lize a favorit na postup. Dukla se nejen díky kreativní středové řadě prezentuje kombinačním ofenzivním fotbalem. Těží z rychlého přechodu do útoku a z křídelních akcí, odkud do vápna posílají nepříjemné balóny. Hra se točí hlavně kolem středních záložníků Tetoura, Doumbii či Holíka. Na hrotu nastupují nebezpeční Fábry nebo Ayong. Z uplynulého druholigového ročníku si dobře pamatujeme exjihlavské Chlumeckého a Preislera,“ doplnil Mucha.

Dukle bude scházet vykartovaný stoper Piroch. Jak je na tom z hlediska absencí Vysočina? „Po trestu za čtyři žluté karty se nám vrací Novotný. Naopak panuje nejistota ohledně startu zkušeného ofenzivního záložníka Zoubeleho,“ odhalil jihlavský asistent trenéra.

Dukla loni v létě po osmi letech sestoupila z nejvyšší soutěže. Přes výrazné hráčské změny postavila kádr, který má jednoznačné ambice vrátit se co nejrychleji mezi elitu. Přezimovala na 4. příčce, ovšem výsledkově nevydařená jarní premiéra v pražském derby ji poslala o pozici níže. Nyní tak na druhou Jihlavu ztrácí 4 body. To samo o sobě vypovídá o tom, jak důležitý duel je v sobotu před námi. Pražané navíc budou chtít Jihlavě vrátit porážku z podzimního duelu na Vysočině, který rozhodla dvě minuty před koncem střela Klobásy.

Vzájemná bilance: 21 utkání  5 – 9 – 7  31:35 | doma: 11 utkání  2 – 6 – 3  16:17 | venku: 10 utkání  3 – 3 – 4  15:18

Poslední vzájemné utkání: 9.8.2019 – Očekávaná bitva dvou ofenzivních celků a aspirantů na postup přinesla velký boj o každý metr hřiště. Nechyběly ani gólové šance, ovšem těch vyložených bylo jen minimum. Nad střelci a útočnými akcemi kralovaly spíše pozorné obrany a výborní brankáři. Vysočina byla v poli horším celkem, ale měla více brankových příležitostí a nakonec jednu dokázala proměnit! V 88. minutě se parádně trefil kanonýr Standa Klobása – 1:0 (0:0)!

FC Vysočina Jihlava

Střelci: 9 – Klobása, 5 – Jawo, Smejkal, 3 – Vaculík, 2 – Mikuš, Lacko, Koubek, 1 – Rezek, Arroyo, Tlustý, Zoubele, Fortelný, Tijani.

Žluté karty: 4 – Tijani, Novotný. 3 – Lacko, Vaculík. 2 – Smejkal, Zoubele, Fortelný, Javůrek, Jawo, Vejmola. 1 – Mikuš, Rezek, Klobása, Tlustý, Vedral.

FK Dukla Praha

Sestava v posledním utkání: Hruška – Dancák, Piroch, Chlumecký – Kozma, Tetour, Doumbia (81. Ullman), Souček (73. Ayong), Preisler – Holík, Fábry (63. Hašek).

Trenér: Roman Skuhravý

Střelci: 7 – Holík, 5 – Hadaščok, 4 – Tetour, 3 – Preisler, Hašek, 2 – Kovaľ, Krunert, 1 – Chlumecký, Kozma, Piroch, Ayong, Jakab, Fábry.

Areál Na Stoupách bude divákům uzavřen

Obavy z koronaviru zasáhly i sport. Bezpečnostní rada státu na včerejším zasedání zavedla řadu opatření, která platí od úterý 10. března od 18:00. Mimo jiné zakazují pořádání společenských a sportovních událostí s účastí nad sto osob. FC Vysočina tak pro nadcházející víkendová utkání mládeže musí přistoupit k uzavření areálu Na Stoupách pro diváky.

„Po domluvě se Službami města Jihlavy, které jsou provozovatelem jihlavského sportovního areálu Na Stoupách, uzavřeme toto sportoviště pro diváky a veřejnost. Opatření se primárně týká sobotních ligových zápasů U19 a U17 proti „béčku“ Baníku Ostrava, nedělních mistráků U18 a U16 proti Žďáru nad Sázavou a také sobotního přípravného utkání juniorky proti Velké Bíteši. Toto rozhodnutí platí od nadcházejícího víkendu do odvolání,“ informoval Josef Morkus, manažer FKM Vysočina Jihlava.

Situace se samozřejmě dotkla i dvou nejvyšších fotbalových soutěží v Česku – FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Nadcházející dvě kola se odehrají kvůli obavám z šíření nákazy koronavirem bez diváků. O dalším postupu budou zástupci Ligové fotbalové asociace, která soutěže řídí, jednat v průběhu plánované reprezentační pauzy na konci března.

Miroslav Fuks, vedoucí marketingu a tiskový mluvčí V.J.,