Windsurfař Karel Lavický Jachtařem roku 2019

Absolutním vítězem ankety Jachtař roku 2019 stal windsurfař a účastník olympijských her v Londýně a v Riu Karel Lavický (35) z YC DIM Bezdrev, který závodí v olympijské třídě RS:X. Zatím je naším jediným kvalifikovaným jachtařem na olympiádu v Tokiu 2020.

Karel Lavický začal s windsurfingem v roce 2000 v olympijské třídě Mistral One design. Od roku 2005 vede olympijskou kampaň ve třídě RS:X, ve které se zúčastnil olympijských her v Londýně 2012 a v Riu 2016. V loňském roce vyjel na mistrovství světa na Gardě kvalifikaci na olympiádu do Tokia 2020. Vloni se stal také vicemistrem světa ve třídě MS Windsurfer a byl pátý na mistrovství Evropy třídy Raceboard, které se konalo na Nových Mlýnech. Zároveň se věnuje mladým talentům – je trenérem našeho reprezentačního týmu juniorské třídy BIC Techno 293. V anketě Jachtař roku bodoval vůbec poprvé v historii.

Systém hlasování (v celkovém pořadí se sčítají hlasy – každý hlasující přidělí jeden hlas vítězi, ale v kategoriích se sčítají body – každý hlasující přidělí tři body za první místo dva body za druhé místo a jeden bod zatřetí místo) umožnil, že v kategorii muži Karla Lavického porazil loňský vítěz ankety Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno. Ten závodí ve třídě Finn. Olympijská kvalifikace mu sice již dvakrát těsně unikla, ale letos má ještě poslední šanci si účast na olympiádě v Tokiu vybojovat. Rozhodne o tom poslední kvalifikace, která je naplánována pro všechny olympijské třídy na světový pohár v Janově, který se pojede 13.–19. dubna. Na třetím místě v této kategorii skončil Ondrův bratr Viktor Teplý z Jachtklubu Brno, který závodí ve třídě Laser a má v Janově šanci kvalifikovat se na svou třetí olympiádu.

Mezi ženami patří vítězství nadějné posádce Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, kterázávodí na olympijské třídě 49erFX. Za poslední tři roky společně absolvovaly mnoho tréninkových a závodních dnů na moři nebo Lago di Garda, spolupracují s úspěšnými zahraničními trenéry. Jejich výkonnost jde stále nahoru. Také u nich šance na Tokio zcela jistě je. Na druhém místě skončila windsurfařka Jana Slívová z Yacht Clubu Nechranice, která také usiluje o olympijskou kvalifikaci a třetí Johana Nápravníková Kořanová z YC Neratovice, která úspěšně závodí společně se svým manželem Jakubem Nápravníkem ve třídě Fireball. 

Kategorii juniorek ovládla Alessia Palanti (17) z YC CERE. Alessia se narodila a žije v Itálii v Malcesine u Lago di Garda. Od sedmi let závodila na Optimistu, ve 14 letech přešla na Laser 4.7. Od loňska závodí také na olympijském Laseru Radial. Vloni zvítězila na mistrovství Evropy Laserů 4.7 v Hyeres a také na mistrovství Evropy třídy Laser Radial do 17 let. Studuje na Střední umělecké škole v Roveretu. Protože její maminka je Češka, rozhodla se závodit za Českou republiku a vstoupila do Yacht Clubu CERE. Vyhlášení e bohužel nemohla zúčastnit, kvůli obavě z případné karantény a uzavření oblasti, kde bydlí. „Všechny vás moc zdravím a děkuji všem, kdo mi poslal hlas. Mrzí mě, že s vámi nemůžu být, hrozně jsme se těšila. Taky děkuji Českému svazu jachtingu, že mě podporuje, a klubu YC CERE, že mě přijal,“ vzkázala na dálku z Itálie.

Na druhém místě skončila loňská vítězka této kategorie Kristýna Chalupníková (14) z TJ Rapid Brno, která vloni vybojovala 5. místo na mistrovství Evropy a 9. místo na mistrovství světa ve windsurfingu ve třídě BIC Techno 293. A třetí skončila Klára Himmelová z Yacht Clubu Nechranice, která vloni začala závodit ve třídě Laser Radial a jejím velkým snem je účast na OH v Paříži.

Mezi juniory zvítězila naše nejlepší posádka třídy 29er Jaroslav Čermák a Petr Košťál z YC Pardubice. V roce 2019 se posádka zúčastnila celé řady závodů na domácích vodách, ale startovala také na velmi prestižních regatách v zahraničí. Vloni také zvítězila v prvním ročníku soutěže Jachting hledá Skiffmeistera. Druhé místo obsadil Tibor Nevelöš z SK Štětí, nadějný závodník, který vloni úspěšně závodil na Optimistu i ve třídě BIC Techno 293, v níž získal 18. místo na mistrovství Evropy a 19. místo na mistrovství světa. A třetí byla sourozenecká posádka Jakub Dobrý a Tereza Dobrá z Lokomotivy Plzeň, která vloni ve třídě RS500 na Lipně získala bronz na mistrovství světa, stala se vicemistry světa v kategorii juniorů a zároveň obhájila titul mistrů České republiky.

Soutěž týmů skončila úplně stejně jako vloni. V anketě byl nakonec těsně nejúspěšnější (o pouhé 4 body) TŘI SESTRY SAILING TEAM Tomáše Magora Doležala a Radima Citrona Pařízka s Milanem Hájkem na kormidle. Tým závodí na lodi Swan 42 DARING SISTERS a na mistrovství světa ORC B skončil vloni na sedmém místě. Druhý skončil tým HEBE Zdeňka Jakoubka a Zdeňka Sünderhaufa, který bral na mistrovství světa ORC C stříbro, a třetí tým BOHEMIA PRAHA Pavla Štolby, Milana Koláčka a Ondřeje Vachela, který vybojoval třetí místo na mistrovství Evropy ORC Sportsboatů.

Letos poprvé se hlasovalo také o akci roku. Stalo se jí Mistrovství světa třídy RS500, které se konalo vloni v srpnu na Lipně. Ocenění si převzali ředitelka závodu Eva Marušková z pořádajícího klubu YC Černá v Pošumaví a Václav Brabec, hlavní rozhodčí závodu.

Vyhlášení ankety, ve níž hlasovalo 443 aktivních členů Českého svazu jachtingu, proběhlo v rámci Galavečera českého jachtingu v sále Masarykovy koleje ČVÚT, v Praze 6. Večerem provázel moderátor Václav Žmolík. Ceny jachtařům roku přišli předat například předseda ČUS JUDr. Miroslav Jansta, čestný předseda ČSJ Karel Bauer, tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová, stříbrná medailistka z olympiády v Athénách Lenka Vydra Šmídová a zástupci sponzorů Auto Hyundai Pokorný, Flora Servis, HYVECO, ICZ, Kbelský pivovar, KWS, RODOP, Sailing Centrum, SAP, YACHT a YFA kteří dodali hodnotné ceny.

Na slavnostním vyhlášení byly předány také čestné tituly OLY, udělované olympionikům za tvrdou práci, obětavost a vytrvalost, která je nutná, aby se na olympijské hry sportovci kvalifikovali. Podobně jako titul PhD. si mohou olympionici zobrazovat písmena OLY za svým jménem, jako pravidelnou připomínku jejich postavení ve společnosti, jejich odhodlání podporovat olympijské ideály a usilovně pracovat a soutěžit ve sportu. Tato iniciativa byla zahájena Mezinárodním olympijským výborem v roce 2017 a titul OLY nyní používá již více než 15 000 olympioniků.

Karel Lavický Jachtař roku 2019:

Odznaky a certifikáty OLY byly předány těmto sportovcům:

Lenka Vydra Šmídová  třídy Evropa a 470, Sydney 2000, Athény 2004,      Peking 2008

Lenka Mrzílková třída 470 Peking 2008

Michal Maier  třída Finn Atlanta 1996, Sydney 2000, Athény 2004, Peking 008, Londýn 2012

Veronika Kozelská Fenclová   třída Laser Radial Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016

Karel Lavický  třída RS:X  Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016

Patrik Hrdina  třídy Lechner a Mistral   Barcelona 1992, Atlanta 1996

Martin Trčka třída Laser Athény 2004, Peking 2008

Viktor Teplý  třída Laser Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016

Tomáš Malina  třída Mistral Athény 2004

Renata Srbová (Pospíšilová)    třída 470 Barcelona 1992                                      

Radmila Dobnerová (Hacklová) třída 470 Barcelona 1992

Na slavnostním Galavečeru nechyběly ani přehlídka módy v námořním stylu a jachtařského funkčního oblečení značek Gill, Musto a Henry Lloyd ze Sailingcentra, nebo vystoupení se stuhou Moniky Vlčkové Míčkové, několikanásobné mistryně České republiky v moderní gymnastice. K tanci a poslechu hrála kapela Marry Keys.

Výsledky ankety Jachtař roku 2019

Absolutní vítěz

1. Karel Lavický   85 hlasů

2. Ondřej Teplý    55 hlasů

3. Martin Kubový – Roman Roček 28 hlasů

Kategorie muži

1. Ondřej Teplý  726 bodů

2. Karel Lavický 620 bodů

3. Viktor Teplý  379 bodů

Kategorie junioři

1. Jaroslav Čermák – Petr Košťál   419 bodů

2. Tibor Nevelöš   383 bodů

3. Jakub Dobrý – Tereza Dobrá 329 bodů

Kategorie ženy

1. Dominika Vaďurová – Sára Tkadlecová     629 bodů

2. Jana Slívová  532 bodů

3. Johana Nápravníková Kořanová 414 bodů

Kategorie juniorky                                                     

1. Alessia Palanti   426 bodů

2. Kristýna Chalupníková  411 bodů

3. Klára Himmelová  381 bodů

Kategorie jachtařský tým                                           

1. TŘI SESTRY SAILING TEAM  701 bodů    

2. HEBE  697 bodů

3. BOHEMIA PRAHA 290 bodů

Akce roku

1. MS RS500, Lipno   498

Hlasování:

Celkem hlasů  443

Platných hlasů 421

Neplatných hlasů  22

ČTSA, Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu