Česká reprezentace se dozví soupeře v Lize národů

Praha, 2. března – Česká fotbalová reprezentace se sice naplno chystá na červnové UEFA EURO 2020, ale i tak se v úterý 3. března dozví soupeře už pro podzimní ročník Ligy národů. V rámci ligy B bude mezi nejvýše nasazenými týmy.

Slavnostní galavečer proběhne v úterý od 18 hodin v Amsterdamu.

„Jsem rád, že jsme v nejlepším koši, ale je to jen papírové postavení, protože i ostatní týmy v dalších koších jsou neméně silné,“ poznamenal trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Česko zůstalo v lize B, což je druhá nejvyšší úroveň Ligy národů. Z ní nakonec nikdo nesestoupil, protože UEFA rozšířila skupiny na čtyři účastníky. Mezi možnými soupeři je tak i Slovensko, které původně mělo sestoupit, ale po úpravě herního systému zůstalo v lize B.

Koš 1: Rusko, Rakousko, Wales, Česko

Koš 2: Skotsko, Norsko, Srbsko, Finsko

Koš 3: Slovensko, Turecko, Irsko, Severní Irsko

Koš 4: Bulharsko, Izrael, Maďarsko, Rumunsko

„Na zápasy proti Slovensku rád vzpomínám. Oba zápasy jsme vyhráli a kulisa v obou utkáních byla skvělá. Myslím, že i fanoušci by si zopakování těchto soubojů přáli. Ale jinak bych soupeře, které bych si přál, jmenovat nechtěl. Všechny týmy mají kvalitu,“ uvedl Šilhavý.

Zápasy se budou hrát v září, říjnu a listopadu, a to systémem doma-venku. To znamená, že na podzim nebude ani jeden termín pro přípravné duely. Vítězové skupin postoupí o úroveň výš, poslední týmy naopak sestoupí.

Liga národů se navíc promítne i do kvalifikace mistrovství světa 2022. Ta ještě není rozlosovaná, ale systém evropské části kvalifikace je daný. Vítězové kvalifikačních skupin (10 týmů) postoupí na šampionát přímo, mužstva ze druhých míst zamíří do baráže, a navíc je doplní dva zbylé nejlepší týmy z Ligy národů. Následovat budou dvě vyřazovací kola baráže, takže nakonec zbydou tři mužstva, která si vybojují účast na mistrovství světa v Kataru.

„Když jsme přišli k reprezentaci, tak už Liga národů byla v plném proudu. Mně se ten systém líbil, protože se hrálo o body a zápasy měly náboj. A myslím, že se to líbí i fanouškům,“ dodal Šilhavý.

Petr Šedivý, Tiskový mluvčí české fotbalové reprezentace

Fotbalová asociace České republiky