Baník přehrál domácí Budějovice

Fotbalisté Dynama České Budějovice přivítali v 23. kole FORTUNA:LIGY na Střeleckém ostrově ostravský Baník po výhře v minulém kole ve Zlíně. Baník remizoval doma s Jabloncem 1:1. Po zisku tří bodů se Dynamo posunulo na čtvrté místo v ligové tabulce a rozdíl mezi oběma týmy jsou dva body.

Baník o zasloužené výhře 0:2 rozhodl hlavně v závěru prvního poločasu gólem Kuzmanoviče a vítězství zařídil na konci zápasu, střídající Smola.

Hned v první minutě po rozehrání vyzkoušel, brankáře hosti Laštůvku, střelou z velkého vápna Mršič. Za Baník odpověděl po dvou minutách a rychlé kombinaci z velkého vápna Potočný, s jeho střelou měl domácí gólman Drobný hodně práce. Následně se na obou stranách zrodilo několik šancí, které ale neměli finální zakončení.  V 15. minutě se mohli hosté dostat do vedení, ale střela Šašinky z hranice velkého vápna orazítkovala břevno.

Hra se po dvaceti minutách zklidnila, přesto měli hráči Baník víc ze hry, ale jejich snaha končila na velkém vápně nepřesnou střelou, přihrávkou, nebo ztrátou míče. Domácí se rovněž snažili vsítit první gól, takže se několikrát prosadili rychlou kombinací až na velké vápno, jenže bez gólového zakončení.

Ve 36. minutě se na pravé straně vápna uvolnil přes domácího obránce Šašinka, ale jeho střelu pod břevno vytáhl hezkým zákrokem brankář Drobný. Na druhé straně se snažil po ideální přihrávce z velkého vápna skórovat domácí Mršič, ale jeho střela proletěla nad branku.

V 41. minutě po neustálém obléhání se hosté dostali do vedení, kdy unikl po levé straně Holzer, jeho centr tečoval domácí Novák, míč chtěl brankář Drobný vychytat, což se nepodařilo a ostravský Kuzmanovič ho poslal do sítě 0:1.

Zasloužené vedení Baníku po prvním poločase, který svojí rychlou kombinační hrou přehrával, domácí Dynamo a moc nescházelo, aby inkasovalo víc gólů, ale díky domácímu gólmanu, který své spoluhráče svým výborným výkonem podržel.

Do druhého poločasu provedl domácí trenér Horejš jedinou změnu, nenastoupil Javůrek, kterého vystřídal Šulc. Hned v úvodu střídá hostující Kuzmanovíč, z důvodu zranění, na jeho post přišel Hrubý.

Hra se ze strany domácích od začátku zlepšila, větším důrazem, aktivitou a několikrát zahrozili, včetně dvou rohových kopů. Nejprve unikl až před velké vápno Čavoš, ale jeho šance skončila nepřesnou přihrávkou. Na druhé straně se chtěl střelecky prosadit po uvolnění Hrubý, jenže jeho průnik do vápna zlikvidoval domácí obránce.

V 60. minutě se po hezké přihrávce do vápna se netrefil z blízka Čavoš do branky, střela skončila vysoko nad brankou. Dynamo se snažilo neustále o vyrovnání, soupeře dostávalo pod tlak, který Baník úspěšně likvidoval, včetně brankáře Laštůvky.

V 67. Minutě se dostal po úniku Mršič  po chybě hostující obrany do vyložené gólové šance, ale zaváhal a jeho následná střela skončila nad břevnem.  Následně na druhé straně, unikl po levé straně ostravský Holzner, ale míč skončil v náručí vyběhnuvšího domácího gólmana.

V závěrečných deseti minutách se domácí snažili aspoň o vyrovnání, z trestného kopu z levé strany si naběhl na míč hlavou kapitán Sivok, ale šance skončila vedle branky, nad břevnem.  Rovněž hosté se snažili o navýšení skóre, takže několikrát po rychlém protiútoku zahrozili, víc se ale zaměřili na zajištěnou obranu, aby uhlídali výhru a bodový zisk. Nakonec vítězství potvrdil střídající, Smola po hrubé chybě domácích hráčů, nikým neatakován, nedal domácímu gólmanu žádnou šanci a upravil zasloužený výsledek na 0:2.

„Za druhý poločas by remíza slušela. Ale první část byla z naší strany špatná, byli jsme zakřiknutí a nervózní. Musíme uznat, že Baník má kvalitu, přesto jsme ve druhém poločase mohli vyrovnat. Jenže jsme nedali gól z velkých šancí. Po přestávce naši hru hodně oživilo střídání, střídající Šulc a Mészáros, výkonu hodně pomohli,“ zhodnotil David Horejš trenér Budějovic.

„Musím být spokojený, protože tři body jsou pro nás hodně cenné. Myslím si, že jsou zasloužené, protože jsme v prvním poločase podali nejlepší výkon. Naše ofenzivní fáze byla velmi dobrá. Bohužel ve druhé půli jsme na dobrý výkon nenavázali, přestože jsme věděli, že domácí mají silnou herní kvalitu. Budějovice měly rovněž šance, ale naštěstí je jako my neproměnily,“ spokojeně řekl Luboš Kozel trenér Ostravy.

Daniel Holzer po utkání:

SK Dynamo České Budějovice – FC Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Branky: 41. Kuzmanovič, 89. Smola. Rozhodčí: Klíma – Caletka, Batík. ŽK: Kaloč, Pokorný, Laštůvka (vš. Ostrava). Diváci: 5702.

Č. Budějovice: Drobný – Čolič, Havel, Sivok, Novák – Čavoš, Havelka – Brandner (60. Mészáros), Javorek (46. Šulc), Mršič – Schranz (80. Ledecký). Trenér: Horejš.

Ostrava: Laštůvka – Fillo, Pokorný, Stronati, Holzer – Kaloč (88. Smola), Jirásek – De Azevedo (64. Reiter), Kuzmanovič (48. Hrubý), Potočný – Šašinka. Trenér: Kozel.