Ve vršovickém derby Slavia padla!

Od loňského dubna, celkem ve dvaceti šesti zápasech Fortuna:ligy, nenašli fotbalisté  Slavie přemožitele. Kosa narazila na kámen až ve vršovickém derby jarní části 21. kola. Vyprodaný Ďolíček byl svědkem zaslouženého vítězství Bohemians 1:0.

Jediný gól po skrumáži před brankou červenobílých padl v 70 minutě, kdy brankář  Kolář špatně zasáhl míč a z několika kroků  jej dorazil do sítě jednadvacetiletý Jan Vodháněl, byl na hřišti pouhou minutu, když ho trenér Kudláček vystřídal místo Puškáče!

Slávisté v sestavě s novým hrotovým útočníkem Musou a před čtveřicí obránců místo Součka hrál Provod, do chvíle než dostali gól, nepřipomínalo mužstvo, které dominovalo v podzimní části soutěže. Dlouhé nakopávaní míče do poloviny soupeře, málo účinná souhra a krajně nepřesná střelba nemohly vést k úspěchu.

Hru hodnou vedoucího týmu předvedla až v posledních dvaceti minutách. Střela střídajícího Stancia, který po zranění nastoupil až v 65. minutě poprvé pořádně provětral brankáře domácích Le Gianga. Snaha o vyrovnání vyzněla naprázdno, šanci na vyrovnání, měl jen Musa, který z několika kroků  nastřelil tyč, ale i na druhé straně po akci Nečase zvonila tyč.

Mužstvo Bohemians, v čele s nejstarším hráčem na hřišti třiceti devítiletým Jindříškem, vsadilo na bojovnost, důrazně bojovalo o každý míč a z brejků se dostávalo do gólových šancí. První tutovku už v 10. minutě promarnil Pulkráb, jemuž i za cenu zranění srazil střelu Kúdela, pět minut předtím než Vodháněl skóroval, v pádu Puškáč minul hlavou branku. A ještě krátce před koncem po vyběhnutí Koláře daleko do pole ho Hůlka nedokázal přehodit do opuštěné  branky. Video rozhodčí musel prověřit, zda slávistický brankář se nedotkl míče rukama.

Už první ligový zápas  ukázal, že mezery po Součkovi, Hušbauerovi a Škodovi nebude snadné zacelit a s omlazením týmu to nebude určitě rychlé. Kromě zkušenějšího Provoda dostal v neděli šanci i dvaadvacetiletý Musa a v závěru se na hřišti ještě objevil o rok mladší Hellebrand. Víc ukážou příští ligové zápasy, ten vršovický byl krajně nepovedený. Trenér Trpišovský bude mít o čem přemýšlet.

„Sledovali jsme spíše překopávanou a s fotbalem to nemělo nic společného. V zápase se čekalo na první gól, který jsme bohužel inkasovali po hrubé chybě. Bohemka měla dvě gólové šance po ztrátě míče, tu druhou dohrála a potrestala, to určilo konec zápasu. My jsme šance neproměnili, byl to velký boj a domácí byli úspěšnější. Chybělo nám lepší řešení v situacích. Zápas nakonec  rozhodla situace, kterou jsme Bohemce nabídli. Věděli jsme, co nás čeká, ale ve chvíli, kdy jsme dostávali zápas pod kontrolu, přišla naše nevynucená chyba a dostali jsme zbytečně gól. Byl to přesně zápas, kde podobnou chybu vzadu nesmíte udělat. Zásadní rozdíl byl, že jsme domácím nabídli situaci, která byla jednoduchá na vyřešení,“ zhodnotil zklamaně Jindřich Trpišovský trenér Slavie.

Peter Musa, Lukáš Provod po utkání:

„Je to hodně cenné vítězství proti nejlepšímu týmu ligy. Navíc v úvodu jara, kdy vyhrála i Karviná, takže jsme potřebovali získat tři body. Pro mě je cennější, že vítězství bylo zcela zasloužené. Mám hlavně radost, jako fanoušci Bohemky, neboť takovou radost jsme na podzim neměli. Je to prestižní pražské derby, které si dnes hodně užili a budou určitě slavit. Slavii odešel Souček, takže ztratila obrovskou sílu, ještě Škoda s Hušbauerem. Už v týdnu jsem říkal, že budeme chtít Slavii porazit a hodně jsem věřil, že to dokážeme. Kluci to na hřišti tvrdě odmakali, myslím si, že jsme hráli úplně nadoraz. Závěr zápasu dohrával Petr Hronek s obrovským sebezapřením, přesto jsme dokázali vyhrát. Před zápasem jsme věděli, že Slavia bude mít, zejména problém dopředu, to se potvrdilo,“ řekl spokojeně Luděk Klusáček trenér Bohemians.

Le Giang Patrik, Jan Vodháněl po utkání:

Bohemians Praha 1905 – SK Slavia Praha  1:0 (0:0)

Branky: 70 min.Vodháněl. Rozhodčí: Rejžek – Pečenka, Ratajová. ŽK: Frydrych, Provod – Pulkrab, Nečas. Diváci: 6 277.

Bohemians: De Giang – Köstl, Bederka, Šmíd – Vaníček (60. Bartek), Hronek,  Jindříšek, Hůlka, Schumacher – Puškáč (69. Vodháněl), Pulkráb (77. Nečas). Trenér Klusáček.

Slavia:  Kolář – Coufal, Kúdela, Frydrych, Bořil – Provod –  Masopust ( 72. Tecl),  Ševčík, Traoré (65. Stanciu), Olayinka ( 78.Hellebrand), Musa. Trenér Trpišovský.

Čtsa, ph., kc., audio, foto: Steinbergerova,