Šachový festival plný velmistrů v Praze

 V pražském hotel Don Giovanni začal  mezinárodní šachový festival. Organizátoři umožní českým reprezentantům, nadějným juniorům i nadšencům této královské hry utkat se světovou špičkou, s velmistry.

Šachistům všech výkonnostních. skupin  a věkových kategorií  jsou určeny  ratingové turnaje nebo tzv. Open, jehož vítěz bude se moci zúčastnit dalšího ročníku Challengers. Nově  jsou v programu týdenního festivalu také jednodenní turnaje v rapid  a bleskovém šachu. Na festivalu nebude chybět dětský den, který se uskuteční v pondělí 17. června, rovněž jako ostatní velké turnaje, v hotelu Don Giovanni.

K vidění bude ukázka, jak hrál šachy Václav Havel nebo Miloš Forman. Šachovou tvorbu  proslulého režiséra odhalí velmistr  Lubomír Kaválek, který vyslyšel přání organizátorů a přijel do Prahy. V kinu Aero pak budou  po tři dny  v pořadu Královská hra ve filmu k vidění  snímek Album 61 nebo dokument Magnus o úřadujícím mistru světa  Carlsenovi.

Středem pozornosti bude pochopitelně turnaj Masters, v němž  deset  velmistrů z TOP padesátky nejlepších světových šachistů, bude hrát každý s každým od této  středy do pátku  21.února.  Mezi velmistry  z deseti zemí nemůže chybět nejlepší český šachista David Navara. Prvenství obhajuje Rus Vitiugov.

V desítce turnaje Challengers  jsou čtyři šachisté z České republiky, Jan Krejčí, Tadeáš Kriebl,  Lukáš Černoušek a Thai Dai Nguyen ( z rodinné větvě je i fotbalový brankář Liberce). V turnaji nadějí  jsou  účastníky tři naši mladí hráči  Karel Brožka, Jáchym Němec a Václav Finek. Také tyto turnaje se hrají ve stejném termínu jako Masters.

Výstava  o mezinárodním turnaji velmistrů Praha 1990 byla slavnostně  otevřena ve středu v hotelu Don Giovanni.

ČTSA (ph)