V přípravě jsme splnili cíle, řekl trenér Jílek!

Václav Jílek hlavního trenéra Sparty zhodnotil přípravné období, společně s Tomášem Rosickým sportovním ředitelem před 21. kolem Fortuna:ligy v sobotu 15. února proti Liberci na tiskové konferenci za přítomnosti sportovních novinářů.

„Přes nepříznivé výsledky v závěru přípravy jsem přesvědčený, že se nám daří připravit hráče tak, jak jsme chtěli. Vrátil se Bořek Dočkal, což je dobrý signál, pro naše nové možnosti. Mužstvo vnímalo pokyny, které jsme chtěli. Výsledky, ale v přípravě nepřišly, ale plnili jsme dílčí cíle. Jsem přesvědčený o tom, že budou i výsledky. Budeme na jaře určitě herně i výsledkově úspěšní,“ řekl trenér Jílek.

„S příchodem Bořka jsme ztratili trochu na agresivitě, takže jsme museli přidat kvalitu do obranné činnosti. V generálce se to v prvním poločase hodně dělo, rychlost dohrávání útočných akcí v přechodu do útoku. Obranná složka pro nás byla prvořadá, protože jsme v podzimní části ligy hodně inkasovali. Soupeřům jsme, ale nedovolili tolik šancí, takže spokojenost panovala. Daleko víc se musíme předvádět ve finálním zakončení.“ řekl Jílek a dodal,“ Bořek je připravený, dokázal to v přípravných utkáních, které ale neodehrál. Takže je fyzicky připravený na dvě třetiny zápasů. Musíme být velice opatrní, aby to zvládal, protože naše herní požadavky jsou dost vysoké. Jeho kondice se bude určitě zlepšovat.“

„Vyhodnotili jsme si přípravná utkání, která jsme měli zvládnout, ale chyběla tam vůdčí osobnost a organizátor hry na hřišti. Z pozice trenéra sice nemůžete ovlivnit všechno, ale mužstvo musí fungovat dle našich pokynů. To může být Bořkova úspěšná role. Nechci ho brát jako spasitele, který všechno zachrání. Měl obrovské zdravotní problémy. Takže pokud se bude cítit dobře, prodá určitě svou kvalitu a dá týmu hodně zkušeností, které má. Důležité je, že cítí zodpovědnost za výsledek,“ zhodnotil Bořka trenér Jílek.

„Benjamin Tetteh za celou přípravu odehrál velmi dobrá utkání, zejména v Praze, bohužel se střelecky neprosadil. Nevyšla mu generálka, měl jsem totiž vyšší nároky. Měli jsme spolu individuální pohovory, Benji na sobě hodně pracuje i po tréninku, Cítím, že chce dávat góly. Libor Kozák odjel ze soustředění se zdravotním problémem, ale bude to pravděpodobně v pořádku. Václav Drchal vypadá skvěle i v tréninku, chce se poprat o své místo, po zranění. Dostane šanci v béčku a následně obhájí pozici v A-týmu. Adama Hložka jsme zkoušeli v jednom zápase na podhrotovém postu, ale silnější byl nalevo. Silná umístněná střela a schopnost dotáhnout míč do velkého vápna. Víme, že by mu pozice podhrotového hráče vyhovovala, takže se do ní může případně dostat,“ informoval Jílek.   

Sportovní ředitel Tomáš Rosický odpovídal na otázky, které se týkaly zejména přestupové politiky, na herní projev mužstva a na současnou situaci některých hráčů.

„Z mého pohledu je jasné, že příprava výsledkově povedená nebyla. Bylo tam v zápasech spoustu věcí, které trenér vyžaduje. Na dalších musí trenéři ještě pracovat. Přesto v sobotu věřím, že se příprava herně zúročí a v jarním zápase uvidíme velice organizovaný tým, který bude bojovat za sparťanský rudý dres. Všichni fanoušci byli na podzim trpěliví, vytvářeli nám velice dobré prostředí velkou podporou. Doufám, že to bude opět pokračovat, ale teď jim to hráči i trenér, musí dobrými výsledky potvrdit, že naše cesta je správná,“ řekl Rosický a dodal,“ Chceme mít rozhodně mladý tým, který bude herně růst a zároveň doplněný o starší hráče. Tým, který je velice silný. Věřím všem klukům, že na hřišti to v sobotu uvidíme.

Měli jsme velký zájem o Helebranda, ale nechtěli jsme se pouštět  do velkých finančních jednání. Co se týká Tijanyho z Jihlavy, byla to u nás priorita na post stopera, ale bohužel neprošel zdravotní prohlídkou. Byl pro nás dlouhodobým plánem, ale rizika byla tak velká, že jsme se rozhodli přestup nerealizovat.

Filip Souček se stal novou posilou Sparty, ale prozatím zůstává na hostování v Opavě, kde v aktuální sezóně vstoupil do nejvyšší fotbalové soutěže, takže může o sobě hrdě mluvit, že je sparťanem. Kádr není zatím uzavřený, pokud by se naskytla nějaká příležitost na dobrý přestup, tak budeme určitě aktivní.

S Kangou neustále jednáme. Může se stát, že nás opustí, nebo že zůstane, obě varianty jsou zatím nedokončené. Jeho motivace pro jaro je, že hraje o kontrakt u nás, nebo jinde. Kdyby od nás případně odcházel, tak náš dlouhodobý plán na jeho pozici je jasný, kde nám nebude scházet. Vrátil se nám Bořek, zůstává Karabec, možná že tam skončí Adam Hložek, je to pořád velice mladý hráč, ale jeho organismus se neustále vyvíjí, takže nesmíme nic pokazit. Současná pozice na kraji zálohy je pro něho jednodušší.

S Fortelným počítáme do budoucna, proto s námi prodělal přípravu. Co se týká jeho herního zlepšování, je ale lepší, aby zůstal v Jihlavě. Počítáme s tím, že opět naváže na svůj vývoj z podzimu, bude se zlepšovat a v létě se již připojí k A týmu.

Situace kolem Martina Haška je pro mě nepochopitelná. Jde o hráče, který v našem týmu jednoznačně zlepšil, má za sebou aktivní podzimní kariéru, jak herně tak gólově. Bude se připravovat s béčkem. Od začátku jsme již několikrát deklarovali jeho cenu, za kterou jsme ochotni ho pustit, což trvá. Jsme nadále otevřeni jeho odchodu, ale musí být splněny naše finanční podmínky,“ informoval o hráčích Tomáš Rosický.    

Generali Česká pojišťovna Arena

Na konci roku 2019 své aktivity spojily pojišťovna Generali a Česká pojišťovna, od 21. prosince, fungují pod novým názvem Generali Česká pojišťovna. Vznik jedničky domácího pojistného trhu se odráží v novém názvu, který se od začátku jarní části sezóny spojí s letenským stadionem Sparty.

„Název jsme jako Generali stadionu propůjčili již v roce 2009 a od té doby se zcela přirozeně zapsal do povědomí nejen obyvatel Letné, ale především do života fotbalových fanoušků. Věříme, že nové pojmenování v této tradici bude úspěšně pokračovat,“ říká Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny.

Generali Česká pojišťovna tak dále zůstává titulárním partnerem stadionu a také platinovým partnerem AC Sparta Praha.

Čtsa, kc, audio, foto: Lada Steinbergerova,