Nový trenér A-týmu Sparty Václav Kotal!

Na dnešní tiskové konferenci za účasti generálního ředitele Františka Čupra, sportovního ředitele Tomáše Rosického, představilo vedení pražské Sparty nového trenéra A týmu Václava Kotala. 

„S Tomášem jsme po sobotním nepovedeném zápase s Libercem intenzivně komunikovali o dalších možnostech, konkrétně o trenérské změně. Následně jsme v pondělí jednali s panem Kotalem, který přicházel v úvahu na post ligového trenéra. Nakonec jsme se dohodli, souhlasil, že se ujme trenérské práce A týmu. V úterý ráno jsme jednali s Václavem Jílkem o ukončení spolupráce a následném převzetí týmu Václavem Kotalem,“ řekl v úvodu generální ředitel a dodal,“ Odvolání trenéra Václava Jílka jsme vůbec neplánovali. Bylo to krátké, ale úspěšné rozhodnutí. Věděli jsme, že máme v trenéru Kotalovi silnou kolektivní osobnost, jiná varianta pro nás neexistovala.

„Věřím tomu, že trenér Kotal bude úspěšný, chceme, aby naše spolupráce trvala co nejdéle. Žádný konkrétní termín jsme nestanovili. Ale jeho činnost vyhodnotíme po sezoně. Václav Kotal je velice dobrý trenér, kterého si vážíme. Majiteli Sparty panu Křetínskému jsme trenérskou změnu následně oznámili, že navrhujeme Václava Kotala,“ řekl ředitel Čupra, že to považuje za velkou změnu.  

Následně se zmínil generální řiditel o ukončení fotbalové kariéry Václava Kadlece, který musí podstoupit další operaci, takže se rozhodl, pro běžný civilní život. Bude Spartě chybět jako střelec gólů. Vedení letenského klubu je rozhodnuto mu pomoci, takže s ním zůstane v neustálém kontaktu.

Sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický odpovídal na otázky o změně trenéra A-týmu.  

„Už neúspěšné výsledky ze soustředění ve Španělsku byly, předmětem jednání, přesto jsme se zatím o změně trenéra nebavili. Po zápase s Libercem jsme zahájili jednání o změně trenéra. V průběhu utkání jsem postrádal na hřišti organizovaný tým, který bude bojovat o zisk důležitých bodů. Takže jsme se rozhodli s ředitelem Čuprem, zahájit debaty, které se týkaly, zejména výkonů A mužstva. Nebylo pro nás vůbec jednoduché odvolat trenéra. V pondělí jsme již jednali s trenérem Kotalem. Následně jsme naše rozhodnutí o změně projednali s Václavem Jílkem, který nakonec souhlasil,“ informoval Rosický.  

„Předtím jsme měli již připravené nové změny, propojit A-tým a B-tým, který by spadal do mé kompetence. Chtěli jsme silné a důrazné trenéry, jak v áčku, tak v béčku. Byli jsme přesvědčeni, že Kotal je silná trenérská osobnost a velký stratég, který měl úspěšné výsledky s béčkem. Má za sebou dlouholetou fotbalovou historii a zejména zkušenosti v práci s mladými hráči. Když se nakonec rozhodlo o odvolání Jílka, byla to jednoznačná volba,“ dodal Rosický.

„ Co se týká, příchodu nových hráčů o tom jsme jednali s novým trenérem, zároveň o všech možných variantách. Nakonec jsme dospěli k tomu, že zůstaneme ve stejném složení,“ informoval Rosický.

Trenér Kotal se zmínil o svém jmenování, o stavu současného A týmu, jednotlivých hráčích a asistentech.  

„O fungování A-týmu jsem měl informace už před svým jmenováním. Působil jsem půl roku jako trenér v béčku a spolupracovali jsme s A-týmem. Získat poznatky nebyl problém. Respektoval jsem rozhodnutí od vedení klubu. Chci Spartě pomoci k lepším výsledkům v lize,“ řekl v úvodu tiskové konference Kotal.

„Chceme pracovat na chybách, které jsme viděli v zápasech. Individuální, chyby tam byly. Je potřeba s hráči neustále pracovat, aby si uvědomovali a nešli v některých herních situacích do rizika. Trenér může stanovit taktiku, ale na hřišti jsou rozhodující hráči. Po čtyřech porážkách není situace v týmu dobrá a hráči to cítí. Přesto nic nenasvědčuje, že byli hráči špatně připraveni. Každý hráč je ve Spartě neustále pod kontrolou. Jestli si nevěří, to je druhá věc. Bohužel výsledky byly neúspěšné, k tomu se těžko mohu vyjadřovat,“ zhodnotil Kotal.

„O systému a způsobu hry se rozhoduji, jaké hráče máme k dispozici a dle způsobu hry soupeře. Snažím se vždy reagovat, jak hraje soupeř, takže ho musíme eliminovat, jeho silné herní stránky a víc se prosazovat aktivním způsobem hry. Zejména záleží na hráčích. Po pár trénincích věřím, že je v týmu dobrá skladba hráčů, ale musí si plnit povinnosti, které dostanou. Jsou nejen ofenzivní, ale hlavně defenzivní. Když se podíváte na počet gólů, které Sparta inkasovala na podzim, to je hodně vysoké,“ naznačil Kotal.

„Rozhodující je zejména postavení hráčů při herní situaci. Viděli jsme v průběhu zápasu s Libercem několik chyb. Na tréninku jsme zejména pracovali na tom, abychom měli lepší obranné postavení, s určitou mírou rizika. Pořád by to ale mělo být bezpečné z hlediska defenzivy. První gól s Libercem jsme dostali při vhazování na útočné polovině, to by se stávat nemělo. Když hráčům ukážete v tréninku, jak dlouho to do nich dostanete, aby to plnili. Z hlediska přípravné kombinace je to strašně důležité,“ dodal Kotal.

„Dočkal a Kanga hráli spolu v utkání s Plzní, jejich spolupráce byla velmi dobrá. Bylo to v jiné sezoně. Byla otázka zdravotního stavu Dočkala, který opět po dlouhé době začal trénovat a hrát. Naopak Kanga má v zápase problémy s defenzivou, to vidíme,“ řekl Kotal.

„Jsem rád, že nám Slovácko uvolnilo Šmardu, s kterým jsem hodně spolupracoval. Byl jsem velmi spokojen. Je dobrou spojkou mezi týmem, realizačním týmem a se mnou. Ještě bychom rádi angažovali jednoho asistenta. Zatím ho hledáme. Ale čas nás netlačí, ale výhledově bychom chtěli realizační tým posílit,“ dodal Kotál.

Tisková konference:

Čtsa, kc, audio, foto: Steinbergerova,