Mladá Boleslav angažovala dva korejské fotbalisty!

Když se před šestnácti lety mladoboleslavský fotbal posunul do tuzemské elitní šestnáctky, začalo tím období, v němž dresy FK Mladá Boleslav oblékali hráči už více než dvaceti různých národností. Letošními cizokrajnými nováčky jsou dva devatenáctiletí jihokorejští hráči, oba reprezentanti své rodné země v mládežnických kategoriích. S vedením FK Mladá Boleslav se zatím dohodli na ročním hostování.

An Jaejun, jenž v dubnu oslaví devatenácté narozeniny, začal fotbal hrát ve svých deseti letech. Až když přemluvil rodiče, stal se členem fotbalového klubu v rodném městě. Do Mladé Boleslavi přišel z Ulsan Hyundai, za který hrál nejvyšší korejskou juniorskou ligu. „Líbí se mně i jiné sporty, například lyžování a badminton, ale fotbal je zábavnější.“

Protože se chce ve fotbale zlepšovat, odešel z rodné země do daleké Evropy. „V Česku a Evropě se hraje ve větším tempu a s větším důrazem. Chci se dostat do velkého evropského klubu a v Česku se chci adaptovat na evropský fotbal. Tady jsem proto, abych se víc zlepšil, což by v Koreji šlo těžko. Věřím, že to pro mně bude v Mladé Boleslavi skvělé.“ An Jaejun je korejského klubu naučený, že trenér má hlavní slovo a o jeho názorech se nepochybuje. Proto jej překvapilo, jak v Česku hráči v kabině o hře diskutují mezi sebou i s trenérem. Jeho fotbalovým idolem jsou krajan Hwang Ui-jo hrající za Girondins de Bordeaux a americký útočník Christian Mate Pulisic, kterého jako talentovaného mladíka angažovala londýnská Chelsea a herně se prosadil na hostování v německém Dortmundu.

Choi Seyun oslavil devatenáctiny již na začátku ledna. V dětství se hodně věnoval atletice, měl dobré výsledky ve sprinterských závodech, ale v deseti letech u něho vyhrál fotbal. Do Mladé Boleslavi přišel z Incheon United hrající nejvyšší korejskou juniorskou ligu. „Mám rád skoro všechny sporty, kdybych měl kromě fotbalu vyjmenovat další dva nejoblíbenější, tak by to byl stolní tenis a bowling.“ Sní o tom, že se prosadí v evropském fotbale, který je v porovnání s korejským fyzicky náročnější.

„V Evropě jsou fotbalisté větší, mohutnější a svalnatější. A další rozdíl je, že u nás hrají spíše starší a mladí nedostávají moc příležitostí. Tady mladí mohou, pokud jsou šikovní, hrát klidně v prvním týmu. Proto jsem připravený poctivě na tréninku pracovat, abych se zlepšoval a ve fotbalové kariéře se posunul dál,“ řekl odhodlaně Choi Seyun, jehož fotbalovými vzory jsou krajan Lee Young-pyo, který hrával za londýnský Tottenham Hotspur (2005-08) i německý Dortmund (2008-09) a skotský obránce Andrew Henry Robertson hrající za současný Liverpool.
Oba mladí Korejci měli a mají o českém fotbale velmi strohé povědomí.

„Dosud jsem s českým fotbalem neměl žádný kontakt a moc o něm nevěděl, ale vím o Pavlu Nedvědovi,“ řekl An Jaejun. „Z českých fotbalových osobností uznávám Pavla Nedvěda, Petra Čecha a Tomáše Rosického,“ prohlásil Choi Seyun, jenž tvrdí, že prostřednictvím médii vždy sledoval nejen světové, ale i evropské šampionáty.

Na otázku, po čem se jim v Česku nejvíce stýská, odpovídají shodně: „Jídlo, hlavně jídlo.“ Samozřejmě to neznamená, že by v Mladé Boleslavi trpěli hlady, ale upřímně zdůrazňují, že rozdíly v korejské a české gastronomii jsou pro ně značné.

Komunikaci s oběma korejskými fotbalisty usnadňuje překladatel Jiseung Song. Narodil se v Soulu, ale od svých šesti let žije v Česku, zprvu ve Frýdek-Místku a nyní druhý rok v Českém Těšíně. Za své domovy považuje Česko i Koreu.

„Cítím se spíš jako Čech, než Korejec, protože tady mám více kamarádů. Rodiče nás ale nabádají, abychom nezapomínali na své kořeny, odkud jsme, i když tam skoro nikoho neznám. Celá rodina slavíme korejské svátky podle tradic.“

Protože má zkušenosti s komunikací v korejštině i češtině, může posoudit, jak bude pro jeho fotbalové krajany těžké proniknout do tajů českého jazyka. „Čeština je hodně složitý jazyk se svými sedmi pády, ale protože jsem tady od první třídy, ani nevím, jak jsem se ji naučil. Pro kluky, kteří sem přišli hrát fotbal, to bude těžké. Jsou však mladí, a pokud budou v častém kontaktu s českými spoluhráči, tak to zvládnou,“ věří Jiseung Song, který je sice sportovní příznivec, ale soutěžně fotbal nehrál. „Věnoval jsem se jiným sportům, ale naše celá rodina je fotbalová. Fandíme fotbalu už jen proto, že bratr hrál za Frýdek-Místek třetí ligu.“

Při porovnávání života dětí a mládeže v českém a korejském prostředí chválí více času na zábavu v Česku. „V Koreji všichni dbají na výsledky, ať už je ve škole, nebo ve fotbale. Připadá mně, že v Evropě na výsledek až takový tlak není, spíš se dbá, aby všechny fotbal bavil. Možná mnohým je jedno, jestli prohraje nebo vyhraje, my ze své zkušenosti však víme, že to tak není. V korejské škole je tlak na výsledky ještě větší, studuje se tam do 17 hodin, a pak následuje ještě doučování. Je tam velká konkurence a všichni se chtějí dostat na vysokou školu, každý chce být nejlepší. Tady je denní režim volnější, je více času na koníčky a na zábavu s kamarády. Celkově je pro děti lepší žít v Česku, tady si víc užijí.“

Sami hráči vnímají rozdíly mezi korejským a evropským fotbalem, jaké vidí šance An Jaejuna a Choi Seyuna, kteří na začátku roku 2020 přišli do FK Mladá Boleslav? „Korejci jsou pracovití, současným příkladem je Son hrající anglickou Premier League za Tottenham Hotspur. Evropané jsou obecně větší a urostlejší, ale Korejci zase rychlejší a většinou umí hrát s míčem oběma nohama. Když fyzické rozdíly překonají a budou mít dobrý herní projev, tak se prosadí, ale budou se muset hodně snažit. Myslím si, že třeba afričtí hráči to v Evropě mají jednodušší, než asijští.“

Na angažmá jihokorejských juniorských reprezentantů v Mladé Boleslavi má rozhodující podíl agentura Sport Invest. S podrobnostmi realizace se netají Viktor Kolář: „Tento projekt má zárodek několik let nazpět, kdy jsme v rámci německého trhu navázali blízký profesní kontakt se zástupcem korejského fotbalu. Přivedl několik korejských hráčů do Německa a Francie a společně jsme začali debatovat nad obdobnou variantou pro Česko. Jako první dorazili dva mladí fotbalisté do pražské Dukly, z nichž jeden se bohužel musel ze zdravotních důvodů vrátit domů, druhý však již během podzimu stále častěji nakukoval do kádru druholigového áčka a sbírá cenné zápasové zkušenosti. Oba hráči, kteří dorazili do Mladé Boleslavi, pak provází ještě větší očekávání. Jedná se o korejské mládežnické reprezentanty, kteří mají v Koreji podepsané profesionální smlouvy. Do Boleslavi přišli v současné zimě na klasické hostování s opcí a od prvních dnů se prokazují výjimečnou pracovitostí, skromností i obrovskou snahou o okamžitou aklimatizaci. Pevně věřím, že tato cesta může být zajímavá jak pro české kluby, tak pro samotné korejské fotbalisty, pro které je angažmá v Evropě obrovským snem. Cesta přes Česko je samozřejmě o něco schůdnější než německá či francouzská nejvyšší soutěž. Mladá Boleslav se nebojí dávat šanci cizincům a umí s nimi pracovat. Ideálním příkladem je Nikolay Komlichenko. Těším se, že také spojení s mladými talenty z Koreje může být pro klub velmi zajímavé.“

Oddělení komunikace FK Mladá Boleslav
Jiří Koros, manažer komunikace