Po bojovném výkonu prohráli s Frölundou 1:3

Hokejové finále 6. ročníku Ligy mistrů se odehrálo v úterý 4. února na ledě účastníka Tipsport sport extraligy Hradce Králové, které přivítalo švédský tým Frölundu. Velice zajímavý zápas, ve kterém od začátku bojovali domácí hokejisté velice tvrdě a důrazně, přesto se z výhry nakonec radovali hostující Indiáni, kteří si zároveň v CHL připsali již čtvrté vítězství.

Východočeši se sice v průběhu utkání snažili před vyprodanou ČPP Arénou svým výborným výkonem o výhru, ale jejich snaha nakonec skončila porážkou, přestože v některých minutách, měli více ze hry, takže se nemusí za předvedený výkon vůbec stydět. Zisk druhého místa v nejvyšší evropské hokejové soutěži, je velkým historickým úspěchem, českého a hradeckého hokeje.

Hradečtí začali utkání velice dobře a hned v úvodu se dostali po aktivní hře do brankových šancí za bouřlivé podpory domácích fanoušků. Po sedmi minutách po hezké kombinační akci se dostali do vedení, kdy se prosadil umístněnou střelou v přesilovce do levého horního rohu Petr Koukal 1:0. Další početní výhodu už domácí nevyužili, toho využili hosté a pomalu dostávali hradecký tým pod tlak, který domácí hráči zatím úspěšně odvraceli.

Švédský celek z neustálého drtivého tlaku neslevil, ale hradečtí v dalších minutách společně s brankářem Mazancem ho do žádné šance nepustili. Přesto se hosté po 17. minutách hry, dočkali ze skrumáže před brankou vyrovnání, které dorážkou zařídil Hjalmarsson 1:1.

Od vyrovnání neuběhly ani dvě minuty a zblízka překonal po nepřesné přihrávce obrany královehradeckého brankáře, střelou pod herní tyč Friberg 1:2. Po necelé minutě se trefil do branky Sundström a hráči Frölundy se radovali po třetí 1:3.

V závěru druhé třetiny mohl vsítit kontaktní gól Cingel, jenže zblízka se nedokázal prosadit střelou do švédské branky. Švédský výběr si nakonec dvoubrankový náskok v dalším průběhu pohlídal a zároveň si v Champions Hockey League připsal počtvrté v historii zasloužené vítězství. Naopak hokejisté Hradce Králové skončili na druhém místě, jako pražská Sparta v roce 2017.

Frölunda obdrží za vybojované první místo v Lize mistrů finanční prémii 300 tisíc eur (asi 7,56 milionu korun), Hradecký Mountfield získal za účast ve finále 140 tisíc eur (3,5 milionu korun). Celkem na bonusech vydělali Východočeši 265 tisíc eur (6,65 milionu). Jenže to znamená, že české a tuzemské hokejové kluby v evropském žebříčku, klesnou za tým Finska. Takže v příštím ročníku budou startovat, jen tři české kluby.

„Měli jsme vynikající vstup do zápasu, podařilo se nám dát první gól. Tři inkasované branky jsme obdrželi, po dvou vyloučeních. Frölunda totiž hraje dobře přesilovky, takže nás dost přehrávala, ale brankář Mazanec je zlikvidoval. První inkasovaný gól jsme obdrželi od soupeře po teči z hokejky, což byl pro Švédy velice šťastný moment. Následně během tří minut jsme inkasovali tři rychlé góly, zároveň v průběhu utkání potvrdili hosté, svým aktivním výkonem, že jsou velice silným týmem, který už vyhrál počtvrté pohár,“ zhodnotil Vladimír Růžička trenér Hradce Králové.

Lukáš Cingel, Adam Kubík, Radim Smoleňák po utkání:

Výsledek finále Ligy mistrů:

Mountfield Hradec Králové – Frölunda HC Indiáni 1:3 (1:3, 0:0, 0:0)

Branky – nahrávky: 7. Koukal (Cibulskis, F. Pavlík) – 17. Hjalmarsson (Lundqvist, Lasch), 19. Friberg (Grönlund), 20. Sundström (Ekbom, Fagemo). Rozhodčí: Vikman, Kaukokari (oba Fin.) – Hofer (Něm.), Leermakers (Nizoz.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 6 890 (vypr.).

Mountfield HK: Mazanec – Nedomlel, Gaspar, Cibulskis, Čáp, F. Pavlík, Šalda, Zámorský, Váchal – Smoleňák, Cingel, Chalupa – Klíma, Lev, R. Pavlík – Jergl, Koukal, Perret – Dragoun, Kubík, Miškář. Trenéři: Růžička, T. Martinec, Krátoška,  P. Svoboda.

Frölunda HC: Mattsson – Lennström, Stollery, Moverare, Ekbom, Grönlund, Gormley, Printz – Mustonen, Lundqvist, Friberg – Peterson, Hjalmarsson, Lasch – Carlsson, Sundström, Fagemo – Rosseli-Olsen, Lasu, Rakhshani – Henriksson. Trenéři: Rönnberg, K. Näslund, V. Strahle.

Čtsa, kc., audio, foto: Steinbergerova,