Vyjádření FCV k nepravdivým informacím o zdravotním stavu hráče Tijaniho

Vyjádření FC Vysočina Jihlava k nepravdivým informacím o zdravotním stavu hráče Mohameda Tijaniho.

V souvislosti s přestupem našeho hráče Mohameda Tijaniho přinesl Deník Sport první informace o tom, že hráč neprošel ve Spartě zdravotní prohlídkou, když bez citace konkrétního zdroje Deník Sport uvedl, že důvodem jsou údajně vážné problémy se zkříženým vazem. Následně se v médiích objevily informace o tom, že hráč nemá přední zkřížený vaz v pravém koleni. Náš klub si nechal špičkovými odborníky posoudit výsledky zdravotních testů hráče a musíme konstatovat, že všechny informace o špatném stavu hráčova kolene, nebo snad dokonce o chybějícím vazu, jsou nepravdivé.

Celá kauza pak vyvrcholila v Deníku Sport dvoustrannou, kde je rozhovor s lékařem Bohemians, který pracuje s informací, že hráč nemá v koleni přední zkřížený vaz a kde je také obšírný komentář redaktora Jana Vacka napadající náš klub. Podkladem těchto článků jsou nepravdivé informace, které jsou publikovány bez jakéhokoliv konkrétního zdroje. Takové postupy konkrétních novinářů považujeme za značně neprofesionální a při honbě za senzací absolutně nerespektující osobu hráče, kterého poškozují. Média a i další osoby, které se v nich vyjadřují, nadále operují s nepravdivými informacemi ohledně zdravotních potíží hráče.

Celá tato kauza poškozuje náš klub, ale především samotného hráče, o jehož zdravotním stavu si celá řada lidí udělala zcela mylný obrázek, a to na základě zcela nepodložených spekulací některých novinářů. Považujeme za nezbytné, s hráčovým svolením, zveřejnit prohlášení uvádějící hráčův zdravotní stav na pravou míru. Veškeré nálezy v koleně hráče odpovídají zdravotnímu stavu profesionálního sportovce. Podle vyjádření odborníků může být hráčův přední zkřížený vaz pravé nohy sice mírně oslabený, což může, ale také nemusí představovat zdravotní riziko do budoucna. I kdyby v budoucnu došlo k poškození, je řešením plastika předního zkříženého vazu, což podstupuje celá řada hráčů a není to překážkou další profesionální kariéry.  

Není tedy pravda, že by vaz byl přetržený, ani že s ním má hráč vážné problémy. Procentuálně vyjádřeno, může být riziko zranění předního zkříženého vazu o něco vyšší než u zcela zdravých hráčů, ale v případě zranění bude léčba běžná jako v kterémkoliv jiném případě. Navíc v dnešní době při důkladném vyšetření kolene profesionálního sportovce prakticky neexistuje hráč, který by neměl nějaký nález. Je pak na každém konkrétním lékaři a klubu, jak vyhodnotí rizikovost daného hráče pro daný klub. V případě Moma Tijaniho nelze vzhledem k somatotypu hráče a abnormálně vyvinutému svalstvu ani zodpovědně říct, zda je riziko jeho zranění vyšší nebo nikoliv.

Rádi bychom tak vyzvali všechny odborníky i laiky a zejména pak konkrétní novináře, aby bez znalosti zdravotní dokumentace, nešířili nepravdivé informace, které hráče jen poškozují. Naopak respektujeme, že Sparta Praha tyto spekulace nijak nepodporovala a k věci se nevyjádřila a stejně tak respektujeme její rozhodnutí z transferu odstoupit.

Vedení FC VYSOČINA JIHLAVA, a.s.

Miroslav Fuks, vedoucí marketingu a tiskový mluvčí.