Světový šampion i výzva českých sprinterů

Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala se nezadržitelně blíží a organizátoři odhalili další hvězdná jména, která by se měla ve středu 5. února v ostravské hale představit. V jejich čele stojí několikanásobný mistr světa na trati 800 metrů Mohammed Aman. Na šedesátce mužů pak vyzvou Zdeněk Stromšík a Jan Veleba vítěze tohoto mítinku z roku 2018 Yuniera Peréze ze Španělska.

Mužská šedesátka byl měla být soubojem mezi českým duem Zdeněk Stromšík a Jan Veleba se španělským rekordmanem Yunierem Perézem, což je muž, který dokázal tuto distanci na Czech Indoor Gala ovládnout v roce 2018 a do ostravské haly se tak vrací po dvou letech. Jeho osobní rekord je vskutku té nejvyšší kvality a má hodnotu 6.49. Spoludržitelé českého historického maxima na stovce mu však nebudou chtít dát nic zadarmo, jelikož se nacházejí ve skvělé formě. O uplynulém víkendu v Jablonci svedli napínavý duel a odměnou jim byly velmi rychlé časy, když Stromšík proběhl cílem za 6.66 a Veleba byl jen o setinu pomalejší. Stromšík se navíc ještě na úterních závodech v Ostravě zlepšil na 6.64, čímž zaostal jedinou setinu za limitem pro HMS v Nankingu. „Na Czech Indoor Gala se jako každý rok těším. Bývá tam výborná atmosféra a díky účasti české špičky a zahraničních závodníků je to vždy zajímavý závod. Já se každopádně budu snažit o vylepšení sezónního maxima a splnit limit na letošní HMS, který je 6.63,“ naznačil své ambice pro ostravské Gala Stromšík.

Podobně je na tom také Jan Veleba, který by si v případě splněného nominačního požadavku zazávodil na halovém světovém šampionátu poprvé v kariéře. „Na Czech Indoor Gala už se těším dlouho dopředu. Navíc trénink směřuji tak, abychom já i moji svěřenci měli největší formu právě v únoru a mohli se tak prát o limit na HMS, což jak napověděl první závod v Jablonci, tak není nereálný cíl. Myslím, že to bude zajímavý souboj v podání Veleba, Stromšík, Záleský v porovnání s mezinárodní konkurencí,“ nechal se slyšet sprinterský matador. Od sprinterů se tak máme na Czech Indoor Gala na co těšit a kde jinde by měli limit na HMS pokořit než před ostravským publikem. Ve stejné disciplíně žen by neměla chybět česká rekordmanka Klára Seidlová. Také ona si na Czech Indoor Gala bude chtít říct o letenku do Nankingu.

Závod na 1500 metrů mužů ozdobí jedna z největších hvězd poslední dekády na středních tratích. Divákům v Ostravě se představí trojnásobný mistr světa Mohammed Aman z Etiopie, jenž si doběhl pro zlato na mistrovství světa v Moskvě 2013 a dvakrát se postavil na nejvyšší stupínek při halových světových šampionátech v Istanbulu 2012 a Sopotech 2014. Všech svých úspěchů dosáhl na trati 800 metrů a nyní se ve vítkovické hale proběhne na o něco delší distanci.

Na startu však budou i další kvalitní borci. Mezi nimi je například bronzový muž z patnáctistovky na ME do 22 let v Gävle a stříbrný z nedávného krosového evropského šampionátu Srb Elzan Bibič. Špičkovým osobním rekordem 3:31.62 se může pyšnit zkušený Maročan Brahim Kaazouzi, který již v minulosti dokázal vyhrát i mítink Diamantové ligy a loni jsme ho měli možnost vidět na Zlaté tretře. Dalším z běžců, kteří si můžou brousit zuby na rekord mítinku Maďara Tamásze Kaziho (3:40.62) je někdejší evropský šampion do 22 let a čtvrtý z HME v Bělehradě 2017 Španěl Marc Alcala. Českou stopu by měl zajistit stříbrný z loňské univerziády v Neapoli Jan Friš, pro kterého by mohl být rychlý závod před domácím publikem jedinečnou příležitostí pro splnění nominačního požadavku pro start na halovém mistrovství světa v Nankingu.

Vstupenky na Czech Indoor Gala je možné zakoupit na https://vstupenky.ticket-art.cz/sport/czech-indoor-gala-ostrava-2020-12144/. Jejich jednotná cena činí 200 korun.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace, ČAS,