Výhra Sparty na úvod přípravy!

Fotbalisté pražské Sparty odehráli první přípravné utkání v tréninkovém centru na pražském Strahově s Dynamem České Budějovice, v letošní sezoně po čtvrté a vyhráli 1:0 gólem Andrease Vindheima. Trenér Václav Jílek poslal do prvního poločasu poprvé za prvoligový tým Adama Karabce a šestnáctiletého Matěje Polidara, který nastoupil do prvního poločasu s kapitánskou páskou.

Hosté začali přípravné utkání důrazně, přesto si první vyloženou šanci vypracovala Sparta v 5. minutě, kdy Tetteh našel přihrávkou před vápnem Polidara, ale jeho následná střela minula těsně pravou tyč branky. O sedm minut později našel Kanga na levé straně nabíhajícího Vindheima, jenže jeho pokus odvrátila jihočeská obrana na roh.

V 16. minutě po obléhání hostující branky se sparťané již radovali z vedení, na centrovaný míč z rohového kopu si naskočil hlavou Vindheim a umístněnou hlavičkou nedal gólmanu Křížkovi žádnou šanci 1:0.

Po dvaceti minutách hry se na druhé straně ocitl po skrumáži před domácí brankou úplně volný Brandner, ale jeho snahu o vyrovnání z malého vápna zlikvidoval hezkým zákrokem brankář Nita. Do dalších šancí se dostali hosté o deset minut později. Nejprve se z dvaceti metrů snažil tvrdou střelou skórovat Čavoš. Míč ale minul domácí branku. O chvíli později střela Dynama po rohu, nebyla přesná.

V 37. minutě mohl navýšit na dva góly Tetteh, který se uvolnil po hezké akci až na malé vápno. Jenže v rozhodujícím okamžiku ho obrana Jihočechů o míč připravila. V závěru prvního poločasu mohl vsítit druhý gól, tentokrát z malého vápna Karabec, ale netrefil přesně míč, který skončil nad brankou.

Po změně stran se obraz hry nezměnil, Sparta byla oproti prvnímu poločasu, víc aktivnější, takže dostávala v průběhu svého soupeře pod neustálý tlak, který nedokázala, ale zúročit. První šanci si vypracovala v 51. minutě nováčkem Fortelným, jehož střela z dvaceti metrů minula levou tyč. Jeho následná přihrávka na volného Plavšiće, jeho střela skončila rohovým kopem.

Další akce se zrodila po několika minutách, kdy Plavšić poslal míč z levé strany na hlavu Kozáka. Jenže jeho pokus vyrazil golman Křížek na roh. V 73. minutě se snažil skórovat Martin Frýdek z hranice šestnáctky, jeho snaha skončila nad brankou.

V závěru druhého dějství si po hezké kombinaci vypracovali domácí ještě dvě šance. Nejprve Kozák v šestnáctce zaváhal a tak jeho následný pokus, odvrátili jihočeští obránci na autové vhazování. V 90. minutě, opět domácí forvard poslal do úniku mezi obránce svého spoluhráče Juliše, který byl možná v ofsajdu. Hlavní sudí ale gólovou akci neodpískal a překvapený Lukáš, nedokázal již proměnit, takže jeho vyložená gólovka proletěla podél vyběhnuvšího brankáře vedle pravé tyče.

Sparta nakonec v prvním přípravném zápase nad Budějovicemi zvítězila 1:0. Jihočeši se rovněž snažili přehrát v průběhu zápasu Sparta, zejména v prvním poločase, jejich rychlá kombinační hra, dělala sparťanům v některých minutách dost problémů, které ale dokázali odvrátit.

Trenér Sparty Václav Jílek, Michal Trávník po utkání:

AC Sparta Praha – SK Dynamo České Budějovice 1:0 (1:0)

Branka: 16. Vindheim.

Sparta první poločas: Nita – Vindheim, Štetina, Krejčí, Hanousek – Polidar, Mandjeck, Kanga, Sáček, Karabec – Tetteh.

Sparta druhý poločas: Heča – Zahustel, Kaya, Costa, Frýdek – Graiciar, Trávník, Fortelný, Plavšić – Juliš, Kozák. Trenér: Václav Jílek.

České Budějovice: Křížek – Čolić (46. Kladrubský), Havel, Talovierov (59. Polom), Novák – Čavoš, Havelka (46. Kulhánek) – Brandner, Javorek (46. Šplíchal), Mršić – Schranz (59. Táborský). Trenér: David Horejš.

Čtsa, kc, audio, foto: Steinbergerova,