Jaromír Jágr v roli velkého šéfa!

Šestatřicáté kolo Tipsport extraligy bylo bohaté na góly i na překvapivý průběh zápasů v Třinci a  především v Praze. V O2 aréně dokázali kladenští  Rytíři hlavně zásluhou svého majitele Jaromíra Jágra,  který pro zranění nehrál od konce listopadu, velkoryse otočit průběh zápasu.

Sparta ještě v 28. minutě vedla 4:2. Potom k úžasu více než 14 tisíc diváků góly stříleli jen hosté. Poslední třetina byla nakonec v jejich režii. Velký zvrat dirigoval Jágr. Ke gólové přihrávce z první třetiny přidal ve třetí dvacetiminutovce dva góly a ještě jednu asistenci.  Spolu s kanadským obráncem Austinem, který asistoval u čtyř branek, byli ústředními postavami zápasu. Silnou zbraní vítězů byly přesilovky, z nichž dali tři branky a navíc ještě jednu při oslabení!

Prohra 4:8 byla pro Spartu v sezóně nejtěžší a při neustálé vyrovnané formě Bílých Tygrů se nelze divit, že první místo v naší nejvyšší soutěži putuje do Liberce. Při rovnosti 72 bodů se Spartou má Liberec odehráno o čtyři zápasy méně. A Sparta může brzy přijít o druhé místo, neboť  třetí Plzeň má také k dobru tři zápasy.

Kromě Sparty  nevyužily výhody domácího hřiště i Litvínov proti stále se lepšícímu Zlínu, a také  obhájce titulu Třinec proti Olomouci. I když nový muž Ocelářů, kanadský útočník Wolski opět skóroval, bylo to málo. K němu se přidal pouze Hrňa, ale stav 2:1 vydržel pouze dvě minuty, kdy vyrovnal Jaroměřský. Nakonec musel zápas jít až do nájezdů, v nichž rozhodl nejzkušenější olomoucký hráč Irgl o vítězství hostí 3:2.

Typický výsledek nedělních zápasů byl 5:0. Prohra Pardubic v Plzni tímto poměrem nepřekvapuje, ale skutečnost, že brněnská Kometa vyjde v Liberci a Karlovy Vary v Hradci Králové naprázdno, je pozoruhodná. Kometu od debaklu nezachránil ani brankář Čiliak, který byl v minulých sezónách velkou oporou.

Výsledky 36. kola Tipsport extraligy:

HC SPARTA PRAHA – RYTÍŘI KLADNO 4:8 (3:2, 1:2, 0:4)

Branky – nahrávky: 2. Košťálek (Rousek, Kudrna), 11. Řepík (Tomášek, Tomáš Dvořák), 18. Říčka (V. Růžička, Pech), 28. Říčka (Kalina, Pech) – 9. Zikmund (Austin, Jágr), 13. Melka (Austin), 29. O’Donnell (T. Kaut), 34. Vampola (Austin, Jágr), 43. Jágr (Zikmund, O’Donnell), 47. Š. Bláha (Stach), 50. Jágr (Austin, Vampola), 54. J. Strnad. Rozhodčí: Pražák, Micka – Frodl, Kajínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 14 016. Nejlepší hráči: Robert Říčka – Jaromír Jágr.

Sparta Praha: J. Sedláček – Kalina, Blain, Jurčina, Piskáček, Tomáš Dvořák, Košťálek, Poizl – Smejkal, Tomášek, Řepík – Kudrna, V. Růžička, Rousek – Říčka, Pech, Forman – Vitouch, Sukeľ, Dvořáček. Trenéři:  Krupp, Nedvěd.

Rytíři Kladno: Godla – Austin, Nash, Lakos, Kehar, Romančík, Barinka – Zikmund, Vampola, Jágr – Redlich, Machač, J. Strnad – Melka, T. Kaut, O’Donnell – Valský, Stach, Bláha. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.

„Gratuluji Kladnu k vítězství. V první a druhé třetině jsme byli sice aktivní a vytvářeli jsme si hodně šancí. Dali góly, které je udrželi v zápase. Ve třetí třetině jsme odvedli velmi dobrou práci., hosté získali přesilovky a dali z nich góly. To pravděpodobně nakonec rozhodlo. My jsme měli rovněž přesilovky, které jsme ale nedokázali zúročit. V prvních dvou třetinách jsme měli několik šancí. Za stavu 4:2 jsme mohli navýšit na 5:2, ale nevyužili jsme to. Hokej je totiž velice zajímavá hra,“ řekl po zápase Uwe Krupp trenér Sparty Praha.

„S výsledkem jsme moc spokojení. První třetina z naší strany nebyla vůbec dobrá, protože jsme pustili Spartu do vedení a dělali jsme zbytečně chyby. Ve druhé třetině Sparta odskočila o dva góly, ale naštěstí jsme rychle snížili. Následně jsme byli lepším týmem. Jágr šel hlavně do zápasu s tím, že by chtěl pomoci v přesilovkách a že nebude chodit tolik na led. Všichni spoluhráči vědí, že to umí. Zejména dokáže podržet puk, takže jsou hráči klidnější. Vypadalo to pro nás mnohem lépe,“ zhodnotil David Čermák trenér Kladna.

Tisková konference po zápase:

Jaromír Jágr, Robert Říčka, Lukáš Pech:

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC – HC KOMETA BRNO 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)

Branky – nahrávky: 11. Kotvan (Marosz), 24. Knot (Lenc, Kotvan), 42. A. Musil (Graborenko), 49. L. Hudáček (Bulíř), 54. L. Hudáček. Rozhodčí: Hradil, Veselý – Lučan, Kis. Vyloučení: 3:5, Jelínek (Lib.) do konce zápasu. Využití: 2:0. Diváci: 7 126. Nejlepší hráči: Dominik Hrachovina – Filip Pyrichta.

HC VERVA LITVÍNOV – PSG BERANI ZLÍN 2:6 (0:0, 0:4, 2:2)

Branky – nahrávky: 48. Jarůšek (M. Hanzl), 57. Mahbod (Kašpar, M. Hanzl) – 26. Ferenc (Šlahař, Okál), 30. Dufek (Freibergs, Claireaux), 32. Okál (Honejsek, Freibergs), 35. Freibergs (Dufek), 53. Okál (Honejsek, Šlahař), 60. Nosek (Šlahař). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Komárek, Pešek. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:3. Diváci: 4 865. Nejlepší hráči: Richard Jarůšek – Zdeněk Okál.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC DYNAMO PARDUBICE 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky – nahrávky: 6. Kodýtek (Straka), 10. Rob (Gulaš, V. Němec), 29. Kantner (Gulaš, Mertl), 36. P. Zdráhal (Rob, Budík), 47. Gulaš. Rozhodčí: Šindel, Šír – Ganger, Klouček. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 6085. Nejl.hráči: Milan Gulaš – Denis Kindl.

HC OCELÁŘI TŘINEC – HC OLOMOUC 2:3 po samost. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0)

Branky – nahrávky: 3. Hrňa (Gernát, Marcinko), 25. Wolski (P. Vrána, Gernát) – 11. P. Musil (Klimek), 27. Jaroměřský (Klimek, Nahodil), rozhod. nájezd Irgl. Rozhodčí: Jeřábek, Kubičík – Bryška, Gebauer. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5 106. Nejlepší hráči: Wojtek Wolski – Jan Jaroměřský.

MOUNTFIELD HRADEC KRÁLOVÉ – HC ENERGIE KARLOVY VARY 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Branky – nahrávky: 13. M. Chalupa (Cingeľ, Gaspar), 14. Cingeľ (Mazanec), 36. Koukal (Jergl), 42. Lev (R. Pavlík), 45. Smoleňák (M. Chalupa). Rozhodčí: Pešina, Obadal – Rožánek, Špringl. Vyloučení: 4:5. Diváci: 4 133. Nejlepší hráči: Lukáš Cingeľ – Michal Plutnar.