18. Galavečer Grassroots fotbalu: Josef Křeháček se stal Osobností amatérského fotbalu za rok 2019

Fotbal je jeho život. Josef Křeháček by pro svůj milovaný klub udělal první poslední. Co týden sekal trávník, vozil hráče na tréninky, úředničil. A nekončí. „Stále mě baví vymýšlet nové věci, snažit se oživovat běžný stereotyp,“ říká 58letý kouč.

Zasloužená odměna. Křeháček u fotbalu strávil už více než čtyřicet let. „Dělal jsem tady snad úplně vše, sekáním trávy ještě kosou počínaje a šéfováním klubu konče. Největší radost jsem ale pochopitelně měl coby hráč a následně trenér,“ vzpomíná na svou aktivní fotbalovou kariéru, kterou ukončil ve 35 letech.

Do Březové se přestěhoval ve 13 letech s rodiči z Papůvky na Olomoucku. „Už na škole v Pňovicích jsem založil svůj první tým a zorganizoval celou školní soutěž, počítal tabulky. Sám ředitel mou aktivitu podporoval, a tak jsem tehdy poprvé okusil kromě hry i trénování a manažerování,“ povídá Křeháček.

Na malé obci nenajdete snad jediného fotbalistu, který by neprošel jeho vedením. „Mým nejúspěšnějším fotbalistou je Václav Ondřejka, který hrál šest let ligu ve Slovácku,“ říká s hrdostí v hlase.

„Asi jsem svou práci nedělal špatně a vítězství je pro odměnou za celoživotní práci,“ glosuje to muž, jenž se těší z několika cen. „Samozřejmě jsem nezapomněl na všechny, co mi posílali hlasy. Všem se odvděčím gulášem a pivem,“ uzavírá rozhovor vítěz Křeháček.

O obci Březová

Obec Březová s více než 1000 obyvateli se nachází v pohraničí jihovýchodní Moravy, na úpatí Velkého Lopeníku. První zmínky o její existenci pochází z roku 1492. Dominantou obce je chrám sv. Cyrila a Metoděje, který je chráněnou památkou. Vesnice si zachovala svůj svéráz také krojem, který si udržel charakteristický název březovský kroj. Obec je obklopena krásnou přírodou a protkaná turistickými stezkami. Březová leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a v jejím katastru se nachází několik chráněných lokalit, např. přírodní památky Cestiska, Dubiny a Kalábová, která je známá výskytem vzácných vstavačů a orchidejí.  

Fotbalový klub

Za prvé republiky působily v obci dvě jednoty – T.J. Sokol a T.J. Orel. Obě byly nacisty rozpuštěny, ale zájem mládeže o sportovní činnost přesto přetrval. Ponejvíce se začala na dědinách provozovat kopaná. V Březové se v roce 1943 ustavil Sportovní klub, který si vybudoval nový stadión. Oficiální název klubu je TJ Sokol Březová.

Fotbalový klub má 103 členů a dva týmy – A-tým, který hraje Okresní přebor a žáky, kteří hrají v Okresní soutěži. Klub má své oficiální stránky, na kterých se můžete dozvědět více informací – www.tjbrezova.cz.

Foto: TJ Sokol Březová,

Ing. Pavel Čaňo,
člen výkonného výboru TJB,