Finále velkého zvratu: junioři Kanady mistry světa

Zápas o titul mistra světa hráčů do 20 let přinesl v neděli v ostravské hale velký boj často na ostří nože a hlavně s nečekaným zvratem v závěru. Mladí kanadští hokejisté, ačkoliv ještě deset minut před koncem třetí  třetiny prohrávali 1:3, dokázali manko smazat a po třech brankách zvítězit 4:3!

Je pozoruhodné, že autorem vítězného gólu byl v  57. minutě  Thomas, tedy hráč, který v  předchozích šesti zápasech ani jednou neskóroval A ve finále dal  gól, který kolébce hokeje po dvou letech opět přinesl titul mistra světa.

Kanaďané se  tímto výsledkem dokonale rehabilitovali za prohru 0:6, kterou utrpěli  od Rusů ve skupině B. Rusové prohráli  především proto, že byli méně disciplinovanější a právě ve hře pěti proti třem Kanaďané vyrovnali na 3:3.

Ještě za stavu 4:3 měli  ruští junioři  šanci se zápasem něco udělat. Při vyloučení Smithe odvolali brankáře a se šesti hráči se snažili o vyrovnání.  Chyběla jim však přesná střelba  a navíc Kanaďané urputně bránili a nakonec se mohli radovat. Kanada tak už získala 18. titul v  historii světového šampionátů hráčů do 20 let.

Kanada – Rusko 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)

Branky: 32. Cozens, 50.McMichael, 52. Hayton, 57. Thomas – 30.Alexandrov, V 35. Děnisenko,  49. Sorkin.  Vyloučení 6:8, využití 2:1. Diváci: 8 693. (vyprodáno).