Mäki vs. Vrzalová na Czech Indoor Gala

Organizátoři mítinku Czech Indoor Gala chystají velmi zajímavý duel, který by se dal také nazvat soubojem o českou mílařskou jedničku. Na trati 1500 metrů se proti sobě utkají česká rekordmanka Simona Vrzalová a semifinalistka posledního světového šampionátu Kristiina Mäki.

Pro Simonu Vrzalovou je Czech Indoor Gala oblíbeným mítinkem hned z několika důvodu. Závodila zde v minulosti dvakrát a vždy z toho byl halový osobní rekord. V roce 2017 zde finišovala na šestém místě v čase 4:10.04, což ji nastartovalo k raketovému vzestupu, který v následujících sezónách následoval. Parádní běžecký výkon pak předvedla při loňském ročníku, kdy svedla strhující souboj s favorizovanou Polkou Sofií Ennaouiovou a bylo z toho druhé místo a nový český halový rekord 4.05.73. Letité historické maximum Ivany Kubešové vylepšila o 49 setin. Ostravská hala je pro ni navíc domácím prostředím. Po nadějné halové sezóně ji bohužel z té letní vyřadila ostruha na patě, která jí znemožnila závodit. O to větší hlad po rychlých časech má nyní. „Bolavá pata mě už přestala trápit, a tak se moc těším na halovou sezónu. Věřím, že pokud se budu soustředit jen na sebe, tak mohu navázat na časy z té loňské. Příprava jde zatím dle plánu, uvidíme, jak to bude vypadat, až si v lednu poprvé obuji tretry,“ vzkázala z tréninkového kempu na Tenerife.

Kristiina Mäki závodila na Czech Indoor Gala poprvé v loňském roce. Tehdy Vrzalové podlehla, když finišovala na šestém místě a solidním čase 4:12.18. Pod otevřeným nebem pak předváděla ještě rychlejší časy a vrcholem v jejím podání bylo vystoupení na mistrovství světa v katarském Dauhá, kde si v rozběhu posunula hodnotu absolutního kariérního maxima na 4:06.61 a postoupila do semifinále. Tímto výkonem se zařadila na páté místo českých historických tabulek na této distanci. Také ona se na halovou sezónu připravuje v teple na soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu. „Letošní příprava je jiná v tom, že mě mezi tréninky netlačí škola a místo zkouškového období jedu v lednu ještě na další soustředění do Portugalska. Jsem sama zvědavá, co z toho bude. Mám víc času na trénink i regeneraci. Simona se bude vracet po zranění, takže počítám s tím, že bude chtít běžet o to lépe, takže se na samotný závod moc těším,“ uvedla.

Na Czech Indoor Gala se tak můžeme těšit na špičkový souboj těchto dvou skvělých závodnic. Bude opět úspěšnější Simona Vrzalová nebo jí Kristiina Mäki vrátí loňskou porážku? To se dozvíme 5. února 2020 v ostravské hale. K rychlým časům by měla našim reprezentantkám pomoci i silná zahraniční konkurence. V jednání je hned několik zajímavých jmen.

Pro letošní rok se Czech Indoor Gala posunulo do kategorie European Indoor Premium Meetings, což je známka té nejvyšší kvality. Ostravskému publiku by se měl po roční pauze představit také český koulařský rekordman a trojnásobný medailista z posledních halových vrcholů Tomáš Staněk, který je zároveň držitelem rekordu mítinku a jeho tváří. „Do Ostravy se vždy rád vracím, doufám, že bude opět panovat skvělá atmosféra a přijedu kvalitně připraven. Trénink jde zatím podle plánu a vše je, jak má být,“ nechal se slyšet.

Vstupenky na Czech Indoor Gala jsou již v prodeji a je možné je zakoupit na https://vstupenky.ticket-art.cz/sport/czech-indoor-gala-ostrava-2020-12144/. Jejich jednotná cena činí 200 korun.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department

ČAS,