Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020 je připraveno!

PRAHA, 18. prosince –  Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020 je připraveno. Vrcholnou hokejovou akci hostí od 26. prosince 2019 do 5. ledna 2020 Ostrava a Třinec.  “Šampionát dvacetiletých hokejistů je z pohledu světového hokeje jednou z nejvýznamnějších akcí – co se týče důležitosti, řadí se za olympijské hry a mistrovství světa. Jsme rádi, že to tahkle vnímají i čeští fanoušci. Čísla prodejnosti vstupenek jasně naznačují, že bude mít skvělou diváckou kulisu, což nás opravdu těší,” řekl prezident Českého hokeje Tomáš Král. “Organizační tým je po roce a půl intenzivních příprav v cílové rovince a jsem rád, že můžeme říct: Jsme připraveni.”

Jednotlivá utkání turnaje, na němž se představí deset nejlepších světových týmů do 20 let, přivítají OSTRAVAR ARÉNA v Ostravě a WERK ARENA v Třinci. “Ve čtvrtek 19. prosince přebírá organizační výbor obě arény a naplno se rozeběhne závěrečná fáze příprav. Nyní musíme věnovat pozornost opravdu každému detailu, zkoordinovat jednotlivé sekce tak, abychom v arénách fungovali jako dobře namazaný stroj,” říká Markéta Šterbová, generální sekretářka organizačního výboru MSLH 20 IIHF 2020.

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů se v České republice konalo celkem třikrát – v roce 1994 hostily šampionát města Ostrava a Frýdek-Místek, v roce 2002 se uskutečnilo v Pardubicích a Hradci Králové a naposledy se na českém území představily “dvacítky” v roce 2008 v Pardubicích a v Liberci. V závěru letošního roku najde šampionát dějiště v Moravskoslezském kraji. 

„Moravskoslezský kraj je pro konání hokejového šampionátu juniorů jako stvořený. A to nejen díky vysoce profesionálnímu zázemí, které mu poskytují stadiony v Ostravě a v Třinci. Hokej je sport, který má s naturelem našeho kraje určité styčné body. Tento sport je tvrdý a energický, přesně jako náš kraj. Proto věřím, že si užijeme velký hokejový svátek se skvělou sportovní atmosférou,“ řekl Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Město Ostrava přivítá světový šampionát dvacetiletých hokejistů podruhé. „Juniorský šampionát se koná v Ostravě již podruhé, a stejně jako v předchozích letech při pořádání akcí té nejvyšší světové a evropské úrovně je připraveno pro sportovce i diváky perfektní zázemí s kvalitním ubytováním a nadstandardními podmínkami pro trénink. Očekáváme, že se na mistrovství světa dvacetiletých v hokeji sjedou fanoušci z Evropy i ze zámoří. Věřím, že si kromě fandění najdou čas poznat obě pořadatelská města – Ostravu i Třinec a nenechají si ujít například návštěvu Dolní oblasti Vítkovice s Bolt Tower nebo Nové radnice s nejvyšší radniční věží v České republice, z níž si prohlédnou město z výšky 73 metrů. Zápasy šampionátu jsou již téměř vyprodané, v aréně bude jistě skvělá atmosféra a já budu držet společně s fandy palce našim hokejistům, aby na domácím mistrovství vybojovali medaili,“ uvedla Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora pro školství a sport.

V Třinci se světový hokejový šampionát uskuteční poprvé. „Už se na šampionát moc těšíme. Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů překoná všechny sportovní události, které se u nás dosud odehrály, a troufám si říci, že i do budoucna odehrají. Třinec fandí sportu a hokeji zvlášť, a věřím, že tuto výjimečnou sportovní událost v našem městě po všech stránkách ustojíme. Přeji organizátorům hladký průběh celého mistrovství a všem fanouškům jedinečný sportovní zážitek!” řekla Věra Palkovská, primátorka města Třinec.

„Vidět zblízka obrovskou energii budoucích světových hráčů koncentrovanou na ledové ploše v Třinci, kde to hokejem žije, bude pro nás neskutečným zážitkem. Fanouškům kteréhokoliv z dvanácti utkání v třinecké WERK ARENĚ přeji, aby se u nás cítili jako doma a aby si unikátní hokejový svátek náležitě užili,“ dodal Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren, které jsou partnerem šampionátu.

Vstupenky: Na atraktivní utkání už jen minimum

O šampionát je velký zájem – aktuálně je prodáno cca 80% dostupných vstupenek. Nejvíc táhnou zejména utkání českého a slovenského týmu, zájem byl také o utkání týmů USA, Kanady, Ruska, které se představí v Ostravě, i o silné severské týmy ze Švédska a obhájců titulu z Finska, jejichž duely v základní skupině uvidí diváci v Třinci.

Organizační výbor uvolnil v průběhu posledních týdnů do prodeje maximální množství vstupenek. “Těsně před začátkem turnaje ještě zkontrolujeme technické blokace a je možné, že ještě dojde k uvolnění vstupenek do prodeje – v případě těch nejatraktivnějších utkání to ale opravdu budou pouze jednotky kusů,” říká Markéta Štěrbová. K dispozici jsou neustále například vstupenky na důležité čtvrtfinále. “Už nyní můžeme potvrdit, že pokud do něj postoupí tým České republiky, odehraje svůj čtvrtfinálový zápas 2. ledna 2020 v 20:00 hod v Ostravě.”

Zároveň organizační výbor upozorňuje fanoušky na důležitý detail. “Vstupenky zakoupené prostřednictvím internetu, takzvané e-tickety, si musí každý fanoušek vytisknout a při vstupu do arény předložit ke kontrole. Čtení z mobilních telefonů nebude možné,” dodává Štěrbová.

Fanouškům, kteří si chtějí užít strhující utkání šampionátu s maximálním komfortem, nabízí organizační výbor VIP hospitality program.

Originální medaile, dvojice maskotů i oficiální song

Pro nejlepší týmy jsou připraveny originální ručně vyrobené medaile od architekta a šperkaře Oldřicha Sládka. Každá se skládá ze sedmi vrstev: šest vrstev ocelového plechu, každý laserem prořezán do jiného tvaru, mezi které je vložena stuha z gumotextilie. Všech sedm vrstev je dohromady spojeno mosaznými nýty. Medaile měří v průměru 60 milimetrů a jejich šířka je půl centimetru.

O zábavu fanoušků se bude starat dvojice maskotů Ťuk a Puk. Jedná se o dvojici českých lvů, které používá Český hokej dlouhodobě jako maskoty národního týmu. Pro juniorský šampionát se “převlékli” a změnili čísla na dresech – oba nastoupí s číslem 20 na zádech.

K pozitivní atmosféře šampionátu určitě přispěje také oficiální song šampionátu v podání skupiny Lake Malawi. Úspěšná česká kapela z Třince po domluvě s organizátory upravila jeden ze svých největších hitů “Friend of a friend” do hokejové podoby.  “Každá vrcholná akce má nějakou oficiální píseň a my jsme chtěli také mít pro fanoušky nějaký hudební identifikátor s akcí. Proto jsme rádi, že na nabídku spolupráce kývla kapela Lake Malawi – pochází z regionu a patří mezi dynamické mladé kapely a v podstatě v hudebním průmyslu ztělesňuje hokej ’dvacítek’. Věříme, že jejich hokejová interpretace Friend of a friend se fanouškům bude líbit,” dodala Štěrbová.

“Od malička fandím hokeji. Chodíval jsem v Třinci na zápasy a sbíral i kartičky. Aktivně jsem hrával za domem na hřišti s klukama. Jsem hrdý na to, že se s kapelou Lake Malawi představíme hokejovým fanouškům z celého světa,” dodal Albert Černý, zpěvák skupiny Lake Malawi. Oficiální song zazní poprvé na slavnostním zahájení šampionátu 26. prosince.

Informace o MSLH 20 IIHF 2020

– Oficiální web: 2020.worldjuniors.hockey

– Termín: 26/12/2019 – 5/1/2020

– Dějiště: OSTRAVAR ARĚNA, Ostrava + WERK ARENA, Třinec, Czech Republic

– Zúčastněné týmy:

Skupina A (Třinec): Finsko, Švýcarsko, Švédsko, Slovensko, Kazachstán

Skupina B (Ostrava): USA, Rusko, Kanada, Česká republika, Německo

– Vstupenky – ceny: základní skupina: 140 – 240 – 290 Kč, čtvrtfinále, semifinále: 290 Kč, zápasy o udržení: 90 Kč, zápas o bronz: 350 Kč, finále: 450 Kč. Prodej: oficiální web 2020.worldjuniors.hockey, prodejní místa Sazky.

https://we.tl/t-RQReCVJu0o – teaser k oficiálnímu songu od skupiny Lake Malawi, která připravila oficiální song šampionátu, hokejovou verzi písně Friend of a friend + fotografie z tiskové konference, včetně fotografie Alberta Černého, ze skupiny Lake Malawi

Martina Kučerová
mediální manažerka MSLH 20 IIHF 2020