Akademie představily zprávu o své čtyřleté činnosti. Je to naše vysvědčení, říká Karel Poborský

Fotbalová asociace České republiky vytvořila zprávu o činnosti Regionálních fotbalových akademií za roky 2015-2019, která komplexně představuje tento stěžejní mládežnický projekt. V pátek 13. prosince ji českým médiím odprezentovali zástupci Úseku akademií a vicemistři Evropy z roku 1996 Karel Poborský s Petrem Koubou.

Zpráva o čtyřleté činnosti Regionálních fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky komplexně představuje projekt RFA od jeho realizace v roce 2015. Přibližuje organizační strukturu akademií, výběrový proces akademiků, výchovně vzdělávací proces v akademiích i jejich financování či cíle.

Je k dispozici ve dvou jazykových mutacích – češtině a angličtině, a tak ji lze prezentovat i zahraničním svazům či nadnárodním asociacím včetně UEFA.

„Jestli se to tak dá říct, je to takové naše vysvědčení. Dobíhají nám memoranda, která budeme s městy a kraji prodlužovat, a tudíž nám přijde fér, že městské rady a zastupitelé uvidí naši práci,“ vysvětluje Karel Poborský, vedoucí Úseku akademií FAČR, jehož doplňuje jeho kolega Petr Kouba: „Myslím si, že široká veřejnost má právo a důvody vidět, co se v akademiích děje, protože se jedná o nákladnou záležitost. Musíme se lidem zodpovídat za to, jakou práci děláme.“

Petr Kouba se momentálně podílí také na zavádění systému XPS do českého fotbalu. Jedná se o software, jenž vznikl na základě potřeb a zkušeností pro řízení tréninků. Kromě akademií či mládežnických reprezentací ho může zdarma využívat jakýkoli klub v České republice (více informací o systému XPS najdete zde).

„Jsme rádi, že se program XPS rozšiřuje napříč fotbalovým hnutím, od Regionálních fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky, až po ty nejmenší kluby, které jej rovněž můžou využívat. Pomoci jim v tom mají Grassroots trenéři mládeže, jež jsou k tomu školeni,“ podotýká Petr Kouba.

Akademie Cup v novém hracím formátu

K Regionálním fotbalovým akademiím patří i Akademie Cup, který se v roce 2020 bude hrát již počtvrté. O pohár Karla Poborského se v minulosti hrálo během třídenního turnaje, kdy byla osmička akademií doplněna o čtyři hosty – naposledy obě pražská „S“, 1.FC Slovácko a Glasgow Rangers.

V červnu 2020 se systém nově rozdělí do dvou fází – v té první od 8. do 10. června na sebe v Nymburku narazí pouze akademie. Z nich poté vzejde elitní výběr dvaceti až dvaadvaceti hráčů, který bude od 15. do 17. června v Praze měřit síly znovu se Spartou a Slavií a zahraničními Glasgow Rangers.

„Do první fáze jsme záměrně nezvali hosty, abychom viděli reálný stav, kam se hráči během těch dvou let v akademiích posunuli. Chceme sledovat individuální výkony, na něž se zaměří i trenéři mládežnických reprezentací, a pak vybrat ty nejlepší, kteří si zahrají finálový turnaj v Praze,“ doplňuje Karel Poborský.

Více informací o projektu Regionálních fotbalových akademií naleznete na podstránce akademie.fotbal.cz.

Radek Šamša, oddělení komunikace/Press Department

Fotbalová asociace České republiky