Výborný výkon, jen góly chyběly!

 Fotbalisté pražské Slavie v pozdním úterním večeru ukončili na stadiónu Borussie Dortmund své účinkování v Lize mistrů porážkou 1:2.

Neproměňováním šancí se však připravili o lepší výsledek, jinak mohli navázat na nerozhodné výsledky na hřištích Intetu Milán a Barcelony. A vůbec koncovka slávisty trápila celou skupinu, která se právem nazývala skupinou smrti.

 Co to bylo platné, že s proslulými evropskými týmy dokázali držet krok, když v jejich pokutovém území nebyli schopni gólové šance proměnit. To bylo patrné zejména ve všech třech zápasech v Edenu a nyní  v Dortmundu.

Součkův gól, kterým Slavia vyrovnala na 1:1 krátce před koncem prvního poločasu, byl minimem z šancí, které se jim nabízely, zejména po přestávce.  Ať už to byl Coufal nebo Masopust, Olayinka a Kúdela, ti všichni měli na svých kopačkách gólovky.  Ale neuspěli, ovšem je třeba zdůraznit výborný  výkon    dortmundského brankáře Bürkiho,  který efektně zneškodnil nejednu nebezpečnou střelu. Bezesporu byl nejzaměstnanějším mužem na hřišti a také nejlepším. Bürki zastínil Koláře, byť i slávistický brankář prokázal kvalitu, provázející ho nejen českou ligou.

Nakonec byla Borussia ráda za těsné vítězství, které se zrodilo po rychlých brejkových akcích. Po prohře Interu s Barcelonou ji pomohlo do čtvrtfinálových bojů. Nicméně Slavii za účinkování v Lize mistrů lze jen chválit. Její nasazení, celohřišťové pojetí se stálým napadáním, dělalo soupeřům nemalé starosti. Jak Dortmund, tak Barcelona a Inter měli rozdílové hráče, kteří stříleli góly z jasných šancí. To Slavia nedokázala a proto zůstala za branami nejvýše ceněné evropské soutěže.

Čtyři góly (z toho jeden z pokutového kopu), které Pražané nastříleli v šesti zápasech, stačily jen na čtvrté místo. Slavii  tedy fotbaloví příznivci neuvidí ani v Evropské lize, do které se třetím místem kvalifikoval Inter Milán.

„Myslím si, že se všichni bavili fotbalem a šancemi, o tom ve fotbale je. Splnili jsme, co jsme s hráči chtěli, odehrát zápas co nejkvalitněji, nejfotbalověji a nejofenzivněji. Přesto, že jsme prohráli o gól, základní pravidlo fotbalu jsme splnili, lidé se bavili. Škoda jen, že jsme neproměnili tolik šancí. Na začátku jsme dostali gól ze skvělé situace Dortmundu, což byla voda na jejich mlýn. Postupně jsme se ale rozkoukávali, měli jsme výbornou pasáž, náš výkon se stupňoval a před koncem půle jsme srovnali. Ve druhém poločase to bylo otevřené, přežili jsme některé brejky, a nakonec jsme dostali gól z asi nejméně nebezpečné situace. Pak jsme si vytvořili tři dobré šance, které nějakou záhadou neskončily v brance, a přišli jsme o remízu nebo dokonce výhru. Pro hráče i tým mám jen slova uznání, viděli jsme, kolik přijelo za námi lidí, tribunu za bránou našeho sektoru, kde byla spousta slávistů a chtěli jsme postoupit obrovské riziko, aby se lidi bavili,“ zhodnotil trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Tomáš Souček a Ladislav Takács po utkání:

Borussia Dortmund – SK Slavia Praha 2:1 (1:1)

Branky: 10. Sancho, 61. Brandt – 44. Souček. Rozhodčí: Karasev – Demeshko , Gavrilin. ŽK: 8. Brandt, 49. Zagadou, 65. Weigl – 42. Bořil, 82. Coufal. ČK: 77. Weigl. Diváci: 65 079.

Borussia Dortmund: Bürki – Akanji, Hummels, Zagadou – Hakimi (83. Balerdi), Brandt, Weigl, Guerreiro – Hazard (82. Piszczek), Reus, Sancho (87. Dahoud). Trenér Favre. 

SK Slavia Praha: Kolář – Coufal, Takács (83. Hušbauer), Kúdela, Bořil – Ševčík, Souček – Masopust (72. Traoré), Stanciu, Olayinka – Škoda (65. Yusuf). Trenér: Trpišovský.

Čtsa, ph., kc., audio. foto: Steinbergerova,