Další olympijská kvalifikace nevyšla

Od 3. do 8. prosince se v Aucklandu jede mistrovství světa třídy 49erFX, které je zároveň olympijskou kvalifikací. Bohužel Dominka Vaďurová se Sárou Tkadlecovou nepostoupily do zlaté skupiny a tím přišly o možnost bojovat o kvalifikační místo na olympiádu do Tokia.

Závod začaly skvěle. V první rozjížďce si připsaly sedmé místo. Pak už to tak dobré nebylo. S dojezdy kolem 20. místa ve skupině se postupně propadly až na 47. místo, které na postup do finálové zlaté skupiny nestačí. Osm zemí si vybojovalo místo na olympiádě již vloni na mistrovství světa v dánském Aarhusu, devátým jistým účastníkem je domácí Japonsko. Z tohoto šampionátu se kvalifikuje dalších šest zemí. Poslední postupové místo drží zatím Francouzky, které jsou celkově čtrnácté. Kvalifikační limit je v tomto závodě bohužel nastaven hodně vysoko.

Na startu je celkem 61 lodí z 27 zemí. Druhá naše posádka sester Živných je předposlední. Závodnice čeká ještě osm finálových rozjížděk ve zlaté a stříbrné skupině a nejlepších deset potom 8. 12. medailová rozjížďka.

O olympiádu budou mít možnost naše závodnice bojovat stejně jako další naši reprezentanti v ostatních třídách (Ondřej Teplý – Finn, Viktor Teplý – Laser, Martina Bezděková – Laser Radial, Kateřina Švíková a Jana Slívová – RS:X) ještě na světovém poháru v dubnu v Janově, kde se budou rozdělovat poslední místa. Jediným kvalifikovaným českým jachtařem je zatím Karel Lavický, který závodí na windsurfu RS:X.

Mistrovství světa tříd 49erFX, 49er a Nacra 17 můžete sledovat zde:

Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu