VÝKONNÝ VÝBOR ČSLH SCHVÁLIL KANDIDATURU PETRA BŘÍZY DO VEDENÍ

Výkonný výbor ČSLH schválil kandidaturu Petra Břízy do nejužšího vedení Mezinárodní hokejové federace IIHF. V hlasování ho podpořili všichni členové výkonného výboru, Petr Bříza se hlasování zdržel. Nejužší vedení federace, tvořené prezidentem, senior viceprezidentem, třemi viceprezidenty a devíti členy Rady IIHF, zvolí na čtyřleté období generální kongres IIHF, který se sejde v září 2020 v Petrohradu.

„Pro náš hokej je zastoupení ve vrcholných strukturách IIHF velmi přínosné a Petr Bříza, který se těší v mezinárodním hokeji značnému renomé, získal v něm velké zkušenosti a několik let nás úspěšně reprezentuje v Radě IIHF, je jednoznačně nejvhodnějším kandidátem. Dokládají to i názory zahraničních partnerů, kteří nás v tomto směru oslovili,“ prohlásil prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Podpora národního svazu představuje přirozenou podmínku pro zařazení na listinu kandidátů, jde však pouze o první krok, na který navážou mnohaměsíční diplomatická jednání. Nebudou jednoduchá, neboť své návrhy předloží do začátku června také další země a ve hře jsou mimo jiné pozice prezidenta, senior viceprezidenta nebo viceprezidenta IIHF pro Evropu.“              

„Děkuji kolegům za podporu a důvěru, které si nesmírně vážím,“ uvedl Petr Bříza. „Od roku 2008 společně tvrdě pracujeme na tom, aby byly náš mezinárodní kredit a zastoupení v rozhodovacích orgánech IIHF co nejvyšší. Výrazně nám v tom pomohlo skvělé mistrovství světa v roce 2015, hodnocené jako nejvydařenější v historii, a věřím, že pomohou i dlouhodobé vazby, které jsme si svou činností a aktivitami v mezinárodním hokejovém prostředí v posledních letech vybudovali.“

Petr Bříza (1964), absolvent FTVS UK, pracuje ve vedení Mezinárodní hokejové federace IIHF od roku 2016, kdy se stal členem Rady IIHF a předsedou komise pro rozvoj mládežnického a juniorského hokeje. Členem výkonného výboru a viceprezidentem ČSLH byl zvolen v roce 2008, v roce 2015 byl předsedou místního organizačního výboru mistrovství světa v ledním hokeji v Praze. Působil i jako generální manažer, předseda představenstva a majitel HC Sparta Praha, v letech 2009–2013 byl členem představenstva European Trophy a v letech 2014–2019 členem představenstva nástupnické Champions Hockey League. Je medailistou ze zimních olympijských her a světových šampionátů, čtyřikrát vybojoval titul mistra Československa a České republiky.

Až dosud nejvýše postaveným českým zástupcem ve vedení světového hokeje byl Miroslav Šubrt, viceprezident IIHF v letech 1969–2003, člen direktoriátu IIHF od roku 1958 a člen předsednictva IIHF od roku 1960. Viceprezidenty dřívější Ligue Internationale de Hockey sur Glace byli i Karel Hartmann (1922–1923), Adolf Dušek (1931–1932), Rudolf Kraffer (1937–1938) nebo Josef Loos (1947–1948).

Praha, dne 22. 11. 2019

PhDr. Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí,