Sparta v rámci výročí remizovala s Dynamem

Trenér Václav Jílek nominoval do utkání 17. kola Fortuna ligy proti Dynamu České Budějovice oproti minulému kolu v Jablonci opět Guérol Kanga, kde scházel z důvodu vykartování. Dále Georges Mandjecka, který ve středu hřiště nahradil Ladislava Krejčího.

Sparta nastoupila do zápasu v historických černobílých dresech, které připomínali divákům a příznivcům letenského týmu 126. výročí založení pražského klubu. Ve výborné divácké atmosféře se nakonec sparťanům nepodařilo vyhrát, ale jen remizovat 3:3. Autory domácích gólů byl Kanga, Plavšić a Tetteh, za Jihočechy Schranz, Čolić a Ledecký.

Domácí začali utkání velice důrazně, jenže po chybě Mandjecka ve středu hřiště se dostali hosté do vedení po brejku tři na dva, kdy se v 8. minutě trefil podél vyběhnuvšího brankáře Hečy do prázdné branky pod břevno Ivan Schranz 0:1.

Sparta na inkasovaný gól odpověděla rychlými útoky, které převážně končily nepřesnou přihrávku nebo střelou. Po deseti minutách kopal po faulu před vápnem přímý kop Kanga, ale trefil obrannou zeď.

Následně po centru zprava si ve vápně zpracoval míč Kanga, ale jeho střelu z hranice pokutového území k tyči, vyrazil hezkým zákrokem brankář Drobný na roh.

Jihočeši se v dalších minutách víc prosazovali, jenže jejich snaha navýšit vedení se nedařila, nebo jí odvrátila do bezpečí domácí obrana.

Ve 28. minutě Sparta po neustálém tlaku vyrovnala, po úniku a následném centru Trávníka z pravé strany překonal Adam Hložek zblízka brankáře Drobného, který se ještě snažil míč vyrazit.

Jihočeši gól reklamovali a hlavní rozhodčí po zhlédnutí videozáznamu gól neuznal, z důvodu faulu na brankáře hostí.

Po sedmi minutách byl ve vápně  faulován Kozák a nařízený pokutový kop bez problémů proměnil Kanga 1:1.

V závěru prvního poločasu ve 42. minutě se skóre zápasu změnilo ve prospěch hostí, kdy se trefil z dvaceti metrů Čolič nechytatelnou střelou k tyči, do sítě 1:2.

V nastavení tří minut se Sparta ještě snažila o vyrovnání, kdy měla drtivou herní převahu, kterou ale nedokázala zúročit.

Do druhého poločasu vstoupili sparťané dost aktivně, což bylo znát na jejich hře, takže dostali hostující tým pod tlak, který Jihočeši odvraceli, několik minut se štěstím, míče nakopávali, kam se dalo, za postranní čáru nebo na rohový kop.

V 58. minutě se prosadil střelecky střídající Plavšič, který se trefil a vyrovnal na 2:2 nádhernou a umístněnou střelou z pětadvaceti metrů do branky, na kterou neměl hostující gólman žádnou šanci.

V dalším průběhu zápasu si sparťané vypracovali další gólové šance, které ale soupeř s velkým úsilím odvracel i za cenu, že se nedostal v podstatě za polovinu hřiště.

Hosté se z velkého tlaku nakonec vymanili a v 77. minutě se po třetí radovali, po hrubé chybě domácího obránce Kaya, to využil únikem Ledecký, který proměnil třetí gól a zároveň upravil skóre na 2:3.

Po několika minutách bylo vyrovnáno, kdy si na centrovaný míč z levé strany naběhl hlavou střídající Tetteh a skóroval na 3:3.

Nakonec se oba týmy spokojily s vybojovanou remízou, zejména Jihočeši, kteří Spartu v průběhu hry několikrát přehráli a svým výkonem hodně překvapili. Zejména po domácí porážce a vyřazení z domácího poháru MOL Cup se Spartou.  Letenští ale ztratili doma dva body a na vedoucí Slavii v tabulce ztrácejí 19. bodů.

„Hra neodpovídala našemu záměru, například aktivním napadáním soupeře a obranným blokem, rychlé kombinace, větší tlak do finálního zakončení. Myslím si, že jsme postrádali větší míru energie hráčů a jejich odhodlání. Není totiž jednoduché to vysvětlit, ale bylo vidět, že se naše hra v druhém poločase hodně zlepšila,“ řekl po zápase trenér Jílek.

„Jednoduchých branek, které obdržíme, je strašně moc. Neboť je soupeři nabídneme. Myslím si, že první obdržená branka se po ztrátě míče dala vyřešit rychlým návratem všech hráčů a odvrácení situace. Byla tam chyba v rozehrávce, rozestoupí se naše zeď, což by se nemělo stávat. Druhý gól jsme dostali po individuální chybě, které se neustále opakují. Další chyba byla, že jsme měli dost času, abychom utkání nakonec zvládli. Druhý poločas jsme odehráli dobře, abychom utkání dohráli do vítězného konce,“ dodal trenér Jílek.

Martin Frýdek, Srdjan Plavšič, Tomáš Sivok, trenér Budějovic David Horejš po utkání:

AC Sparta Praha – SK Dynamo České Budějovice 3:3 (1:2)

Branky: 35. Kanga (pen.), 58. Plavšić, 80. Tetteh – 7. Schranz, 42. Čolić, 77. Ledecký. Rozhodčí: Marek – Horák, Poživil. ŽK: Mandjeck, Trávník, Lischka – Novák, Brandner, Mršić, Ekpai, Schranz, Drobný. Diváci: 10 057.

Sparta: Heča – Sáček, Kaya, Lichka, Frýdek – Vindheim (58. Plavšić), Mandjeck (62. Tetteh), Trávník, Kanga (89. Krejčí), Hložek – Kozák. Trenér: Jílek.

Dynamo: Drobný – Čolić, Sivok, Novák, Havel – Brandner (85. Táborský), Čavoš, Javorek, Mršić (70. Ekpai), Schranz – Ledecký (90. Kladrubský). Trenér: Horejš.

Čtsa, kc, audio, foto: Steinbergerová.