Češi prohráli závěrečný kvalifikační zápas s Bulharskem

Česká fotbalová reprezentace prohrála poslední kvalifikační zápas skupiny A EURO 2020 v neděli s Bulharskem 1:0, po čtvrteční zasloužené výhře v plzeňské Dossan Areně  nad Kosovems 2:1. Jediným úkolem českého týmu a trenéra Šilhavého bylo vyhrát v Sofii bez fanoušků, kteří měli rasistické projevy při utkání s Anglií. Na utkání bylo na základě kladného rozhodnutí UEFA akorát 150 českých diváků.

Zároveň potvrdit zasloužený postup na evropský šampionát po výhrách a výborných výkonech v minulých kvalifikačních zápasech. To se bohužel nakonec nepovedlo, přestože měli Češi v průběhu utkání herní převahu. Nakonec se z vítězství radovali domácí hráči, když vítězný gól možná z ofsajdu po změně stran vsítil Vasil Božikov.

Bulharsko má po výhře ještě možnost se šesti body, hrát v novém roce baráž o postup na Euro 2020 s dalšími patnácti týmy. Situace v bulharské reprezentaci, nebyla vůbec uspokojivá po odchodu trenéra, který měl problémy s vedením bulharského fotbalového svazu. Takže novým koučem se stal Dermendžiev.

Trenér Šilhavý udělal pět změn v základní sestavě oproti vítěznému utkání s Kosovem. Premiéru v národním dresu si odbyl brankář Ondřej Kolář, který v prvním poločase zlikvidoval několik pokusů domácích o vedení.

Češi nastoupili do zápasu v rámci 30. výročí československé sametové revoluce v nových venkovních dresech zelené barvy, která je symbolem lípy. První zahrozil po hezké kombinační akci hned v úvodu Zdeněk Ondrášek, ale jeho střelu z velkého vápna tečoval domácí obránce do rukavic bulharského gólmana.

V následujících minutách se hra přelévala z jedné strany na druhou, jenže vypracované brankové příležitosti končili na velkém vápně, nepřesnou přihrávkou, špatným centrem a rohem před branky,

Po půlhodině se obraz hry nezměnil, oba celky se sice snažily strhnout vedení na svoji stranu, ale jejich rychlá snaha převážně, končila nepřesným zakončením.

V 36. minutě se mohli Češi dostat do vedení, kdy si na odražený míč ze skrumáže před brankou na velké vápno naběhl Souček, jehož střelu z voleje vyrazil domácí brankář nad břevno. Následně z rohového kopu mohl hlavou skórovat opět Souček, jenže střelu tečoval na malém vápně Čelůstka, ta skončila vedle levé tyče.

V závěru prvního poločasu přidal český tým na důrazu a kombinaci, tím dostali Bulhary pod neustálý tlak, který nedokázali přes velkou snahu zúročit po vyložených šancí. Domácí nakonec bezbrankový stav uhlídali, moc spokojeni ale nebyli.

Do druhého poločasu neprovedli oba trenéři žádné změny v základní sestavě, zřejmě byli s hrou svých svěřenců spokojeni.

V 56. minutě se domácí dostali do vedení z přímého kopu, kdy si na míč na velkém vápně hlavou naskočil volný Božikov a umístněnou střelou k zadní tyči skóroval do sítě, zároveň nedal hostujícímu gólmanu Kolářoví žádnou šanci 1:0.

Češi se sice po inkasovaném gólu, několikrát snažili o vyrovnání, kdy se dostali do gólových příležitostí, které nevyužili, neboť otočit nepříznivé skóre do vedení, končilo převážně v rozhodujícím okamžiku, zcela zbytečnou ztrátou míče po nepřesné přihrávce nebo, útočným faulem. Domácí hráči pokusy bez problémů odvraceli do bezpečí, nebo je vychytal domácí gólman.

Českému týmu se v následujících minutách moc nedařilo, oproti prvnímu poločasu, Naopak domácí hráči se nepatrně zlepšili, takže několikrát nebezpečně zahrozili, ale jakýkoliv jejich pokus na vyrovnání, Češi bez problémů odvrátili.

V 71. minutě se do míče z hranice velkého vápna opřel, v dobré pozici obránce Bořil, ale minul pravou tyč. O deset minut později vyrazil z velkého vápna tvrdou Daridovu střelu, hezkým zákrokem domácí gólman, vzápětí vytáhl Hušbauerův pokus na roh, po kterém se Souček hlavičkou netrefil z blízka do branky. Následně se neprosadil střelecky ani střídající Doležal, jehož snaha skórovat, skončila vysoko nad břevnem.

V samotném závěru druhého dějství a nastavení kopali Češi tři rohy za sebou, ale neúspěšně, trenér Bulharů Dermendžiev vystřídal tři hráče, aby posílil defenzivu a zároveň uhlídali jednogólovou výhru, z které se nakonec radovali.

Český národní tým si vedl v průběhu kvalifikace na Euro 2020 velice dobře, současné vybojoval rychlou hrou a aktivitou jednotlivých hráčů, zasloužený postup do skupiny evropského šampionátu, vylosování se uskuteční 30. listopadu v Bukurešti.

Chtěli jsme se radostné rozloučit s kvalifikací vítězstvím a daleko lepším výkonem. Určitě jsme nečekali, že dnes prohrajeme. Utkání se nám moc nepovedlo, hodně to mrzí,“ řekl na tiskové konferenci po zápase trenér Šilhavý.

„Fotbal se hraje pro lidi a tentokrát, tak nebylo. Atmosféru jsme viděli všichni, to k fotbalu nepatří. Nemyslím, že bychom něco podcenili nebo hráči. Byl to velký zápas, před prázdným stadionem. Hráli jsme příliš pomalu, kombinaci jsme zcela zbytečně přehrávali, nechávali soupeře, aby hrál zajištěnou obranu,“ řekl Šilhavý, jehož svěřenci již měli před utkáním jistotu postupového druhého místa ve skupině A.

Další sraz čeká českou reprezentaci v březnu 2020, kdy odehraje dva přípravné zápasy, pravděpodobně v zahraničí. „Teď se o tom již jedná, budou to možná soupeři z teplých zemí. Máme pět možností,“ řekl Šilhavý.

„Nový model šampionátu, je velice zajímavý. Když jsme už neměli jistý postup z kvalifikace, tak jsme říkali, že pojedeme kamkoliv, hlavně abychom postoupili. Takže si moc nevybíráme,“ konstatoval Šilhavý.

„Ještě nám zbývá dokončit úspěšně podzimní sezonu, ta jarní sezona je poměrně daleko. Do konce letošního roku bychom chtěli ještě vidět nějaké hráče v ligové soutěži a mluvit s nimi. Někteří hráči mají v mé hlavě do nominace blíž, někteří dál. Neříkám, že se to nemůže ještě změnit, například ztráta formy, nebo zranění. Přesto si myslím, že převažují hráči, kteří mají na devadesát procent do nominace blíž,“ dodal Šilhavý.

„Nepředstavoval jsem si, že bude takový průběh zápasu, že na konci kvalifikace prohrajeme. Byl jsem natěšený, byl jsem rád, že jsem dostal šanci. Ale zbytečnou porážkou, mě premiéra zhořkla,“ řekl Kolář.

„Myslel jsem, že je to ofsajd. Přišlo mi to hodně divné. Kluci byli hrozně vysoko, takže autor gólu hlavičkou nebyl atakován. Mrzí nás to, nemůžeme na to spoléhat. Zápas jsme si prohráli sami, nehráli jsme totiž vůbec dobře,“ řekl brankář Kolář, který svým výborným výkonem vychytal několik šancí.

Ondřej Kúdela, Zdeněk Ondrášek po utkání:

Výsledek utkání skupiny A kvalifikace mistrovství Evropy 2020 v Sofii:

Bulharsko – ČR 1:0 (0:0)

Branka: 56. Božikov. Rozhodčí: Karasev – Demeško, Gavrilin (vš.Rus.). ŽK: Kostadinov, Georgiev – Kúdela, Jankto.

Bulharsko: Georgiev – S. Popov, Božikov, Terziev, Zanev – Malinov (89. Cvetkov), Kostadinov – I. Popov – Despodov (69. Kraev), Marcelinho, Wanderson (73. Nedělev). Trenér: Dermendžiev.

ČR: Kolář – Kadeřábek, Čelůstka, Kúdela, Bořil – Souček, Král (71. Hušbauer) – Ševčík (66. Masopust), Darida, Jankto – Ondrášek (79. Doležal). Trenér: Šilhavý.