Český národní tým porazil zaslouženě Kosovo a postoupil na Euro 2020.

Česká fotbalová reprezentace si po výhře 2:1 v kvalifikačním zápase skupiny A s Kosovem v Plzni zajistila účast na evropském šampionátu 2020. Zasloužené vítězství zařídil v závěru zápasu během osmi minut Alex Král a Ondřej Čelůstka, přestože prohrávala 0:1 gólem Atdhe Nuhlu.

Češi tak oplatili Kosovu zářijovou úvodní porážku 1:2 v Prištině. Výborným výkonem opět potvrdili, že se jim v evropské kvalifikaci, zejména doma dařilo, takže výsledek z posledního kvalifikačního zápasu s Bulharskem již nemůže postup na Euro z druhého místa ovlivnit. Šampionát se uskuteční v příštím roce dle rozhodnutí UEFA, ve dvanácti zemích. Losování Evropy se uskuteční 30. listopadu 2019 v Bukurešti, které určí českému týmu skupinu a soupeře.

Trenér Jaroslav Šilhavý postavil do velice důležitého zápasu o druhé postupové místo, které znamená účast na Euru 2020 oproti zápasu s Anglií, jedinou změnu. Místo zraněného Schicka nastoupil plzeňský útočník Krmenčík. V brance opět Tomáš Vaclík, který podával v průběhu kvalifikace výborné výkony.

Češi začali utkání velice důrazně, aktivně a hned v úvodu si vypracovali během dvou minut dvě šance, první střela kapitána Daridy skončila nad brankou a následná hlavička Krmenčíka po centru z pravé strany, vytáhl hezkým zákrokem brankář Muric na rohový kop.

Hosté se spíš zaměřili na zajištěnou defenzivu a rychlé protiútoky, které ale končily převážně nepřesnou přihrávkou na velkém vápně a zbytečnou ztrátou míče.

V desáté minutě přišel o míč ve vápně obránce Coufal a fauloval, ale hlavní rozhodčí Rocchi penaltu nenařídil. Po osmi minutách se slávistický hráč, probil přes hostující obránce do vápna, jenže jeho následná střela skončila nad břevnem.

Po dvaceti minutách se sice hra vyrovnala, přesto měli Češi další vyložené šance, takže měl kosovský gólman plné ruce práce, nejdřív vyrazil Janktův přímý kop a následnou Součkovu tečovanou hlavičku z malého vápna na třetí roh.

V 25. minutě kopali Češi po faulu na pronikajícího Daridu z dvaceti metrů z levé strany přímý kop, který perfektním zákrokem vyrazil hostující gólman na třetí roh.

Velmi tvrdou a aktivní hru v dalších minutách produkoval český tým a herní převahu, ale snaha vsítit první gól, končila na hranici velkého vápna, nebo v rukách brankáře.

V 36. minutě kopali z levé strany po ruce Coufala hosté trestný kop, který brankář Vaclík vyrazil, první rohový kop Kosova.

V závěru prvního poločasu zahrozili dvakrát velice nebezpečně hráči Kosova, jenže jejich šance končily na velkém vápně neúspěšně. Naopak český tým se sice snažil strhnout vedení na svoji stranu. Ale scházela přesná střela, která by skončila v síti.

Po změně stran došlo v týmu Kosova k jedinému střídání, ze hry odstoupil Rashkaj, kterého nahradil Halimi.

Hned v úvodu kopali hosté přímý kop, na odražený míč ze skrumáže si naběhl ve vápně Rrahmani, jeho přesnou střelu pod břevno vyrazil brankář Vaclík na rohový kop.

V 50. minutě se hosté dostali do vedení, kdy se trefil po Hadergjonajovu centru umístněnou hlavičkou k tyči Nuhiu 0:1.

Po devíti minutách mohl vyrovnat Janksta, jehož tečovaná střela zblízka skončila v rukavicích brankáře Murice.

V 61. minutě dochází v českém mužstvu ke střídání, ze hry odstoupil Krmenčík a místo něho přišel na hrot útoku Zdeněk Ondrášek, který v reprezentační premiéře s Anglií vsítil rozhodující gól a zároveň se podílel na výhře.

Následně po šesti minutách se uvolnil ve vápně Darida a vyrovnal, ale gól hlavní rozhodčí neuznal, z důvodu Součkova faulu na hostujícího gólmana.

V 71. minutě se po neustálém tlaku dočkali Češi konečně vyrovnání, kdy se trefil nádhernou střelou z dvaceti metrů do sítě Alex Král, na jeho gól neměl hostující gólman žádnou šanci 1:1.

Češi ze své aktivity neslevili a po třech minutách trefil z voleje Jankto břevno, poté se snažil skórovat z dorážky Ondrášek, jenže míč proletěl těsně kolem tyče branky.

V 79. minutě se Češi už radovali podruhé, z rohového kopu se dostal k míči Král, jeho přesnou hlavičku tečoval Čelůstka, který si připsal druhý reprezentační gól.

Závěr zápasu patřil českému týmu, který se snažil navýšit ještě vedení, dostal pod velký tlak soupeře a moc nescházelo, aby po třetí skóroval.

Zasloužená výhra zajistila českému národnímu týmu, zisk tří bodů, celkem patnáct v tabulce, to znamená velkou radost a účast na evropském šampionátu 2020.

Český národní tým se střetne v posledním kvalifikačním zápase v neděli od 18:00 hodin v Sofii s Bulharskem.

Trenér Jaroslav Šilhavý, trenér Kosova Challandes po utkání:

Výsledek kvalifikačního utkání skupiny A na mistrovství Evropy 2020

ČR – Kosovo 2:1 (0:0)

Branky: 71. Král, 79. Čelůstka – 50. Nuhiu. Rozhodčí: Rocchi – Meli, Carbone (vš. Itálie.). ŽK: Bořil, Souček – Rashkaj, Aliti, Nuhiu, Zhegrova. Diváci: 10.986.

ČR: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Brabec, Bořil – Král, Souček – Masopust (76. Ševčík), Darida, Jankto (90. Kadeřábek) – Krmenčík (61. Ondrášek). Trenér: Šilhavý.

Kosovo: Muric – Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli – Rashkaj (46. Halimi), V. Berisha – Hadergjonaj (77. Zhegrova), Celina (85. Rashani), Rashica – Nuhiu. Trenér: Challandes.