Za statečný výkon si Slavia bod zasloužila

Ze stadionu Nou Camp z utkání Ligy mistrů soupeři FC Barcelona se body často nevozí. Naposled Barca  v nejcennější evropské soutěži, podlehla před sedmi lety Bayernu Mnichov 0:3.  V úterý večer ve 4. kole základní skupiny Ligy mistrů se mohla Slavia výborným výkonem pyšnit, že po úporném a statečném boji si odvezla z velkého fotbalového kotle bezbrankovou remízu.

Bylo nesmírně důležité, že odvážnou hru Pražanů podpořil skvělými zákroky brankář Kolář, který zmařil čtyři vyložené šance domácích. Nepřišli si na něho ani znamenití borci: Messi, Vidal, Piqué a Roberto. K nejnebezpečnějším  akcím domácích byla technická střela Messiho jeho obávanou levačkou, která skončila na břevně.

Za odvážnou a také důraznou hru slávistů, kteří se nebáli otevřít hru a zároveň nevynechali ani jednu příležitost k zaútočení za cenu pootevřených vrátek v obraně, je chválil barcelonský trenér Valverde. Nečekal, že nejlepší český tým  bude pro jeho svěřence tak  těžkým soupeřem.

V útočné aktivitě, vydatně podporované neúnavným Součkem, vynikali jako obvykle i obránci, zejména Bořil, nabuzený góly proti Kluži a pražském zápasu proti Barceloně. I tentokrát se radoval, avšak předčasně, při dorážce totiž stál před brankářem Ter Stegenem v ofsajdu. Nejvíc  však  zaměstnával obranu domácích rychlý a stále se technicky lepšící Olayinka, takže není divu, že je v hledáčku zahraničních týmů.

Pokud lze něco Slavii vytknout, tak jedině nedostatečnou koncovku. Bylo chybou, že útočné akce vedla často do stran, zatímco středem by byla obrana domácích průchodnější.  Aby na mezinárodní scéně Slavia s nejproslulejšími týmy nejen remizovala, ale také porážela, bude potřebovat pořádného snajpra. Nebo dva!  Trenér Trpišovský, který v průběhu dvou sezón dovedl tým k výšinám, to ví nejlépe. 

„Domácí předvedli obrovskou kombinační sílu, my jsme ale udělali v zápase maximum. Hráči se vydali fyzicky i psychicky, v některých fázích jsme však tahali za kratší konec a měli jsme i trochu štěstí. V prvním vzájemném utkání jsme podali lepší výkon a prohráli jsme, tentokrát jsme zase byli o něco horší a měli jsme více štěstí. Je to fotbal, tak to bývá a klobouk dolů před hráči, jaký výkon předvedli a jak v některých fázích kvalitně kombinovali a dokázali být velice nebezpeční. Je třeba ale přiznat, že nás často soupeř mačkal jak citron, velká pochvala klukům, že to zvládli ubránit. Chci také pozdravit Davida Hovorku, snad jsme mu udělali výsledkem radost,“ řekl po Barceloně trenér Jindřich Trpišovský.

 „Byl to křest ohněm, není nic těžšího než v takovém prostředí na tak rychlé trávě postoupit podobný zápas. Trochu nás trápila vražedná strana Semedo-Dembélé, Honza Bořil s Peterem Olayinkou se s tím ale dokázali dobře vypořádat. Ve druhé půli jsme chtěli soupeře navádět spíše na naší pravou stranu, ne vždy se nám to ale dařilo. Obrovský klobouk dolů před klukama, jak to uběhali. Pochválit musím i Michala Frydrycha, který celý zápas bránil výborně,“ dodal trenér sešívaných.

„Po utkání mohu říci, že s takovým týmem zachytat a udržet nulu, to se nepodaří každému. Jsem rád, že jsem mohl klukům pomoci. Není to ale jen o mně, hráli jsme skvěle jako tým. Kdyby každý nepodal skvělý výkon, tak bod nebereme,“ řekl brankář Ondřej Kolář.

„Všichni jsme se na to těšili. Zahrát si na Barceloně je sen každého kluka, nám se to podařilo. Ještě jsme tu udělali takový velký úspěch. Fotbalem žiji. Pro mě je nejvíc hrát na takových stadionech. Pro mě to byl největší fotbalový zážitek,“ dodal Kolář.  

„Je to něco neuvěřitelného. Jsme první tým, který tu za poslední dobu udržel nulu. Barcelona je továrna na góly, o to více jsme rádi, že jsme gól nedostali. Samozřejmě tam byly momenty, které jsme přečkali. Mrzí mě, že jsme nedali gól, mohli jsme dokonce i vyhrát,“ doplnil Kolář.

FC Barcelona – SK Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Oliver- Burt,  Bennet ( vši.Anglie). ŽK:  Semedo, Piqué, Busquets – Kolář, Kúdela, Stanciu, Hušbauer, Olayinka. Diváci: 67 023.

Barcelona:  Ter Stegen – Semedo, Piqué, Langlet, Alba (46. Roberto) –  Vidal, Busquets (68. Rakitič), de Jing – Messi, Griezmann, Dembelé ( 65. Fati). Trenér Valverde.

Slavia: Kolář – Coufal, Kúdela, Frydrych, Bořil – Souček, Traoré (57. Tecl) –  Ševčík, Stanciu (63. Hušbauer), Olayinka – Masopust ( 82. Provod). Trenér Trpišovský.

Čtsa, ph., foto: www.slavia.cz