Nominace na závěrečné kvalifikační zápasy s Kosovem a Bulharskem

Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý oznámil dnes nominaci na listopadové závěrečné kvalifikační zápasy o postup na evropský šampionát 2020. V nominaci chybí zraněný útočník Lipska Patrik Schick, ale je mezi náhradníky, pravděpodobně se jeho povolání do reprezentačního kádru, neuskuteční.   

„S Patrikem jsem telefonicky mluvil, říkal, že sám trénuje. Jenže v kádru Lipska v Lize mistrů, dnes zatím nebude, snad se do tréninku už tento týden s prvním týmem dostane. Nepříjemné zranění kotníku, ještě není v naprostém pořádku, nepatrně ho to bolí. Takže šance ho povolat, je hodně malá. Současně má tréninkové a herní manko, přesto je naše velké přání, aby se co nejdříve uzdravil, “ řekl na tiskové konferenci Šilhavý, který se rozhodl, že nebude do národního výběru nominovat nováčky, takže v nominaci jsou stejní hráči, kteří porazili výbornou hrou Anglii 2:1. Přesto bude v pondělí v rámci srazu, nominace rozšířena o tři hráče.

Vedení klubu Lipska dle informací německých médií odmítlo uvolnit útočníka Schicka z důvodu zranění kotníku, které se stalo v říjnovém přípravném zápase v Praze se Severním Irskem, do kterého dle dohody s českým reprezentačním vedením neměl nastoupit. Informoval manažer národního týmu Libor Sionko, který byl velice překvapený. „Do dnešního dne nás ze strany německého klubu nikdo neoslovil,“ řekl v úvodu Sionko.

V nominaci oproti říjnovému srazu je sedm hráčů z týmu pražské Slavie. Vrací se uzdravení obránci Filip Novák a Pavel Kadeřábek, stále chybí zraněný David Pavelka, dlouhodobě kapitáni Bořek Dočkal a Marek Suchý. “ S Markem jsem rovněž hovořil. Myslel jsem, že bude již zdravý, jenže jeho současné zdravotní problémy, mu zatím nedovolí hrát kvalifikaci,“ řekl kouč Šilhavý.

„Co se týká plzeňského hráče Jana Kopice, který má rovněž zdravotní problémy, přesto byl nominován jako náhradník, možná, že se tento týden zapojí do pravidelného tréninku, takže uvidíme, zda o víkendu již nastoupí do zápasu v základní sestavě Viktorie. Pak se musíme rozhodnout, zda ho povolat, nebo ne,“ řekl kouč a dodal, „Nominace bude doplněna o jednoho útočníka, středového hráče a krajního záložníka. Pravděpodobně jedno místo obdrží a velkou šanci dostane, hráč pražské Sparty.“

Kouč Šilhavý opět nominoval útočníka Zdeňka Ondráška, který se jako nováček svým výborným výkonem uplatnil v říjnové kvalifikaci, když se zasloužil o výhru v pražském Edenu nad Anglií 2:1. V říjnu mu skončila dobrá sezona v americkém Dallasu, Takže se dohodl s vedením klubu Wisla Krakov, že se bude s polským týmem připravovat na zápasy reprezentace.

Do české reprezentační nominace se po srpnovém zranění opět vrátil obránce Tomáš Kalas, současně do základní sestavy Bristolu City, druhé anglické fotbalové soutěže, kde již odehrál první zápas po dlouhodobé přestávce.   

Nominace gólmanů se pro listopadové zápasy vůbec nezměnila. Podruhé byl opět nominován brankář Slavie Ondřej Kolář, který si zatím připsal jedenáct bezgólových zápasů v lize, po třinácti ligových kolech Fortuna: ligy.

V nominaci oproti říjnovému srazu je sedm hráčů z týmu pražské Slavie. Vrací se uzdravení obránci Filip Novák a Pavel Kadeřábek, stále chybí zraněný David Pavelka, dlouhodobě kapitáni Bořek Dočkal a Marek Suchý. “ S Markem jsem rovněž hovořil. Myslel jsem, že bude již v pořádku, jenže jeho nepříjemné zdravotní problémy, mu zatím nedovolí odehrát kvalifikační zápasy,“ řekl Šilhavý.

„Co se týká plzeňského hráče Jana Kopice, který má rovněž zdravotní problémy, byl přesto nominován mezi náhradníky, již tento týden se pravděpodobně zapojí do pravidelného tréninku, takže uvidíme, zda o víkendu již nastoupí do základní sestavy Viktorie. Pak se určitě rozhodneme, zda ho povolat, nebo ne,“ řekl kouč a dodal, že nominace bude doplněna o jednoho útočníka, středového hráče a krajního záložníka. Na jedno místo a velkou šanci má z náhradníků hráč Sparty.“

Trenér Šilhavý opět nominoval útočníka Zdeňka Ondráška, který se jako nováček v říjnové kvalifikaci po výborném výkonu, prosadil vítězným gólem v pražském Edenu a tím zařídil zaslouženou výhru nad Anglií 2:1. V polovině října mu skončila dobrá fotbalová sezona v americkém Dallasu, takže se dohodl s vedením klubu Wisla Krakov, že se bude důsledně připravovat s polským týmem, na zápasy české národní reprezentace.   

Česká fotbalová reprezentace se střetne s Kosovem 14. listopadu v plzeňské Doosan aréně od 20:45 hodin, kde se bude rovněž připravovat na závěrečný kvalifikační zápas s Bulharskem, který se odehraje 16. listopadu v Sofii od 18:00. Utkání se odehraje bez diváků, rozhodla komise UEFA, důvodem bylo hrubé a rasistické chování fanoušků v průběhu zápasu, bulharských fotbalistů s Anglií, které se odehrálo 10. října s výsledkem 0:6 po poločase 0:4. 

Národní tým v úvodním kvalifikačním zápase v Kosovu prohrál zbytečně 1:2. „Myslím si, že odvetný zápas bude daleko těžší, než první, protože případná porážka, pro nás znamená, konec účasti na mistrovství Evropy v příštím roce. Známe, velkou sílu soupeř a víme, co můžeme od něho očekávat. Přesto, ale věřím, že budeme dobře na zápas připraveni, takže chceme zaslouženě vyhrát a utkání dobře zvládnout, “ prohlásil Šilhavý.

Nominace české fotbalové reprezentace na zápasy kvalifikace mistrovství Evropy 2020.

Brankáři:

Ondřej Kolář SK Slavia Praha 0/0

Jiří Pavlenka SV Werder Brémy 11/0

Tomáš Vaclík Sevilla FC  28/0

 Obránci:

Jan Bořil SK Slavia Praha 13/0

Jakub Brabec FC Viktoria Plzeň 16/1

Vladimír Coufal SK Slavia Praha 6/0

Ondřej Čelůstka Antalyaspor 16/1

Pavel Kadeřábek TSG 1899 Hoffenheim 40/3

Tomáš Kalas Bristol CITY FC 19/2

Ondřej Kúdela SK Slavia Praha 2/0

Filip Novák Trabzonspor 23/1

Záložníci:

Jakub Jankto UC Sampdoria Janov 24/3

 Josef Hušbauer SK Slavia Praha 20/1

 Vladimír Darida Hertha BSC 59/6

 Lukáš Masopust SK Slavia Praha 9/1

 Alex Král FC Spartak Moskva 7/1

 Tomáš Souček SK Slavia Praha 23/3

 Ladislav Krejčí Bologna FC 41/5

Útočníci:

Michael Krmenčík FC Viktoria Plzeň 22/8

 Zdeněk Ondrášek FC Dallas 2/1.

NÁHRADNÍCI:

TOMÁŠ KOUBEK – LUKÁŠ HEJDA, TOMÁŠ HOLEŠ, RADIM ŘEZNÍK, STEFAN SIMIĆ – ANTONÍN BARÁK, VÁCLAV ČERNÝ, ADAM HLOŽEK, TOMÁŠ HOŘAVA, LUKÁŠ KALVACH, JAN KOPIC, TOMÁŠ PŘIKRYL, MICHAL SADÍLEK, PETR ŠEVČÍK, MICHAL TRÁVNÍK, MATĚJ VYDRA, JAROMÍR ZMRHAL – MARTIN DOLEŽAL, TOMÁŠ CHORÝ, LIBOR KOZÁK, JAN MATOUŠEK, TOMÁŠ NECID, PATRIK SCHICK, MILAN ŠKODA.

Tabulka skupiny A:

1. Anglie 6 5 0 1 26:6 15

2. Česko 6 4 0 2 11:9 12

3. Kosovo 6 3 2 1 12:10 11

4. Černá Hora 7 0 3 4 3:15 3

5. Bulharsko 7 0 3 4 5:17 3.

Čtsa, audio, foto: Steinbergerová,

Video: www.fotbal.cz