Medaile na Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020 vychází z „ocelových měst“

TŘINEC – Originální medaile jsou připraveny pro nejlepší týmy Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020, které se uskuteční v Ostravě a Třinci od 26. prosince 2019 do 5. ledna 2020. Každá z nich je vyrobena ručně z celkem patnácti částí. Autorem návrhu je architekt a šperkař Oldřich Sládek.

“Mistrovství světa se uskuteční v Ostravě a Třinci, což jsou města průmyslově známá především zpracováním železa a oceli a medaile pro světový šampionát symbolicky odráží tuhle skutečnost. Jelikož jsou medaile ve finální fázi zpracovávány ručně, je každá opravdu originálem,” říká Markéta Štěrbová, generální sekretářka organizačního výboru MSLH 20 IIHF 2020.

Oldřich Sládek dal podobu medailím pro hokejový šampionát už podruhé – “jeho” medaile si odvezli i nejlepší týmy z mistrovství světa 2015. Hledání inspirace k vytvoření medailí pro juniorské mistrovství světa pro něj nebylo složité. Vycházel ze společných rysů pořadatelských měst. „Estetika medailí vychází z podoby ocelových měst, jejich tradiční průmyslové podoby a principu jejich stavby,“ říká Sládek.

Medaile pro šampionát dvacetiletých hokejistů jsou výjimečné i svou konstrukcí. „Nemají klasickou konstrukci, ale kombinují architektonické principy ocelových měst s moderními materiály. Každá z nich se skládá ze sedmi vrstev: šest vrstev ocelového plechu, každý laserem prořezán do jiného tvaru, mezi které je vložena stuha z gumotextilie. Všech sedm vrstev je dohromady spojeno mosaznými nýty, stejně jako byly nýtovány původní tovární stavby,“ popisuje odměnu pro nejúspěšnější účastníky šampionátu Sládek.

V Třineckých železárnách má historie výroby surového železa a oceli dlouholetou tradici, která sahá do roku 1839. „Ocel je ušlechtilý material, který přetrvá po celé generace. Velmi nás těší, že právě ocel byla při výrobě medailí použita pro mistrovství světa juniorů, které hostíme v naší hale. Je to přímo symbolické spojení,” libuje si generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek. 

Zatímco jednotlivé týmy pro světový šampionát teprve získávají přesnější obrysy pro nejdůležitější turnaj sezóny, cenné kovy mají již finální podobu. Nejcennější medaile jsou galvanicky zlaceny čtyřiadvacetikarátovým ryzím zlatem a jejich stuha má červenou barvu, stříbrné jsou ponechány v barvách oceli a doplněny modrou stuhou. Plechy na bronzové medaili jsou zlaceny červeným zlatem a je mezi ně vložena stuha bílé barvy. Společnou mají velikost, kdy v průměru měří 60 milimetrů a jejich šířka je půl centimetru.

Netradiční je i jejich finální vzhled. „U ocelových vrstev se střídá úprava povrchu, broušení a lesk. Tím medaile dostává hloubku, kde lesklé části vystupují z matných a naopak. Někde dokonce prosvítá barva stuhy skrz plech,“ doplnil detaily svého díla Oldřich Sládek.

Hlavní motiv na líci medaile přímo vychází z loga světového šampionátu, tedy ze stylizace hokejového brankáře. Rub je navržen tak, aby splňoval požadavky Mezinárodní hokejové federace IIHF, obsahuje tedy její logo a obě jména hostitelských měst sportovního svátku.

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů se v Česku konalo celkem třikrát a vrací se po dvanácti letech. Město Ostrava přivítá hokejový šampionát dvacetiletých již podruhé, Třinec čeká premiéra.

Autorem návrhu je Oldřich Sládek.

Prodej vstupenek na MSLH 20 IIHF 2020 je realizován ve spolupráci se společností Deep Vision. Vstupenky si mohou zájemci zakoupit online prostřednictvím webových stránek šampionátu 2020.worldjuniors.hockey, případně na pokladnách v prodejních místech Sazky.

Vstupenky na MSLH 20 IIHF 2020

Ceny: základní skupina: 140 – 240 – 290 Kč, čtvrtfinále, semifinále: 290 Kč, zápasy o udržení: 90 Kč, zápas o bronz: 350 Kč, finále: 450 Kč
Prodej: oficiální web 2020.worldjuniors.hockey, prodejní místa Sazky

Třinec, 8. října 2019

Martina Kučerová
mediální manažerka MSLH 20 IIHF 2020