Chceme hrát ofenzivně a odvážně!

Trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci, že v pátečním zápase evropské kvalifikace proti Anglii, bude případný bodový zisk velkým úspěchem a zároveň satisfakcí za vysokou březnovou pěti gólovou porážku na Wembly v Londýně. Zároveň kouč věří, že jeho svěřenci v průběhu utkání donutí favorita, že udělá několik hrubých chyb, což se povedlo v Londýně týmu Kosova v září, kde prohrál 5:3, přesto třikrát skóroval a moc nescházelo, aby si vybojoval aspoň remízu. 

Šilhavý bude vycházet při sestavování základní sestavy, z výkonů některých reprezentantů, kteří hráli zápasy proti výborným zahraničním týmům, například Německu a Brazílii.

„Všichni jsme si vědomi, že budeme hrát proti výbornému národnímu mužstvu Anglie, které patří zaslouženě mezi, pět nejlepších na světě. V případě, že vybojujeme body, tak budeme mít obrovskou radost, která se nedá popsat. Naopak trenér Anglie (Gareth) Southgate, řekl, že má jediný úkol, možná splnitelný, postoupit ze skupiny a mít již osobní klid. Je to pro nás velká výzva, neboť zasloužená výhra nás hodně povzbudí k výhrám nejprve v Plzni proti Kosovu a Bulharsku v Sofii, to pro nás případně znamená, zajištěný postup. Takže uvidíme, jak to dopadne,“ řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Angličané vyhráli zatím všechny čtyři kvalifikační zápasy, takže v případě výhry proti české reprezentaci v Praze se mohou, již radovat z přímého postupu. V posledním zápase v domácím prostředí proti výbornému Kosovu sice vyhráli, přesto si připsali do tabulky tři góly.

„Výhru a výsledek angličanů z Londýna 5:3 proti Kosovu jsme se dozvěděli hned po zápase, takže nás trochu překvapil. Kosovo má velmi dobré ofenzivní hráče, to jsme, již předem věděli. Víme, že hráči Anglie, často herní chyby nedělají, přesto je proti Kosovu udělali, ale nakonec se radovali. Navíc si vypracovali několik dalších šancích, které neproměnili. Musíme, je každopádně v průběhu utkání donutit k chybám, jako hráči Kosova, tím se změní vývoj zápasu, pro nás to bude možná zasloužený úspěch,“ přál si trenér Šilhavý.

„Je nám dost jasné, že bez herní koncentrace, pohybu a neustálého atakování hráčů Anglie, nám to nepřinese výhru. Chceme hrát, zejména ofenzivně a důrazně, než na hřišti ve Wembly. To je základ k úspěšnému výsledku. V případě, že budeme za každou cenu pomýšlet na výhru, tak musí náš hráč, tvrdě a nekompromisně bojovat o každý míč, zároveň podat v průběhu utkání mimořádný herní výkon,“ uvedl Šilhavý.

„Anglie má sice výborné mužstvo, které se nejvíce spoléhá na útočníka Sterlinga, který převážně rozhoduje zápasy, takže je velice těžké ho uhlídat, neboť má velice rychlé úniky, takže na něho musíte nasadit dva hráče, nebo dokonce tři, nenechat ho bez dozoru a hrát na něj tvrdě a těsně,“ podotkl Šilhavý.

„Výhru a výsledek 5:3 z Londýna jsme se dozvěděli hned po zápase, takže nás trochu překvapil. Kosovo má velmi dobré ofenzivní hráče, to jsme, již věděli. Jsme přesvědčeni, že hráči Anglie, tak často herní chyby nedělají, přesto je udělali, ale nakonec se radovali. Navíc mohli dát po několika dalších šancích více gólů. Musíme, je v průběhu donutit k chybám, jako hráči Kosova, které změní vývoj zápasu a případně pro nás zasloužený úspěch,“ přál si trenér Šilhavý.

„Co se týká zápasu s Německem, ten jsem sledoval z tribuny. Němci byli již před zápasem velkým favoritem, jenže kluci to dokázali nakonec zvládnout, například takticky. Sice jsme obdrželi v závěru zápasu po naší chybě, ze standardky, nešťastný gól. Naopak přátelský domácí zápas s Brazílií byl pro české hráče a fanoušky, velkým svátkem, jenže po gólovém debaklu v Anglii to nebylo pro nás tak jednoduché, herně jsme to sice zvládli, ale vybojovat úspěšný brankový výsledek proti několika násobnému mistru světa, nám vůbec nevyšel. V průběhu přípravy na Anglii jsme zaměřili, na naše chyby v prvním kvalifikačním zápase v Londýně, který jsme si promítali na videu, abychom se jich v pátek vyvarovali,“ řekl trenér Šilhavý.

„V nominaci jsou hráči, kteří jsou v naprostém pořádku. Základní sestava na zítra je již jasná. Pokud se přes noc nestanou zdravotní problémy, tak jsme rozhodli, že sestavu nebudeme moct měnit, “ dodal kouč reprezentace.

Asistent trenéra Jiří Chytrý, Jakub Jankto, Tomáš Souček, ředitel komunikace FAČR Michal Jurman před utkáním s Anglií:

Čtsa, kc, audio, foto: www.sportovnizurnal.cz