Kovář podepsal novou smlouvu!

Matěji podepsal jste novou víceletou smlouvu v Manchesteru. Je to velké povzbuzení?
Mám z toho obrovskou radost, zvlášť když to přišlo po necelých dvou letech v klubu. Je to potvrzení toho, že v United naplňuji očekávání a snažím se plnit povinnosti na sto procent. Samozřejmě je to také povzbuzení do další práce, do každého dalšího tréninku.

Je to pro vás také potvrzení správnosti odchodu do Anglie?
Na tuto otázku odpovídám poměrně často a odpovídám pořád stejně. Ne každý dostane šanci být součástí špičkového anglického klubu a pro mě to bylo jasnou volbou. Posunul jsem se lidsky i sportovně, naučil se jazyk. Samozřejmě to není cesta pro každého, ale to je o komunikaci mezi hráčem, klubem i agenturou. U mě se vše sešlo perfektně.

Je nová smlouva také odměnou za úspěšný start do sezony? Šest startů za tým Manchesteru United do 23 let, pět čistých kont.

Je super, že se start sezony takhle podařil, ale je to jen začátek. Musím v těchto výkonech pokračovat. Čistá konta jsou fajn, ale mnohem víc mě těší výsledky týmu.

Jak zápasy standardně vypadají? Máte hodně práce, nebo to je hlavně o dobré obraně týmu?

Je to vzájemné. Občas obránci pomohou mě, občas já jim. S klukama jsme si skvěle sedli a vzájemně se doplňujeme.

Která z těch nul byla pro vás nejtěžší?

Asi hned ta první, kdy jsme hráli venku na Rotherhamu a pak poslední proti Lincoln City. Jsou to týmy ze třetí ligy, mužské celky s velkou kvalitou. Tam ty nuly jsou pro mě nejcennější. Ale jsem rád za každý vítězný zápas.

Svými výkony jste přesvědčil vedení, aby vás dali mezi čtyři brankáře na soupisku áčka pro Evropskou ligu a dokonce už jste byl nominován jako trojka na zápas s Astanou. Na soupisky pro Evropskou ligu se u těchto velkoklubů často nevejdou ani všichni hráči z áčka. Je to velká pocta?

Jsem za to strašně rád. Je vidět, že oceňují mou práci a že na sobě pracuji dobře. Budu nadále dělat maximum pro to, abych se do brány někdy v budoucnu dostal. Vůbec jsem to nečekal. Jsem moc rád, že jsem součástí Evropské ligy a je to pro mě další zpestření, že mohu být u takhle velkých zápasů osobně.

Jak to vypadá během týdne? Kolik toho odtrénujete s áčkem Manchesteru?

To je různé. Někdy mám čtyři tréninky s áčkem a až pak jdu na předzápasový trénink se svým týmem U23. Někdy mám jen tři tréninky s áčkem a pak dvakrát s třiadvacítkou.

Jak tedy vypadá váš den?

Většinou dorazím kolem deváté do tréninkového centra. Potom snídaně, rozcvičení v posilovně. Je na každém, jestli chce cvičit s trenérem nebo sám. Pak se přesouváme na trénink, který trvá zhruba do jedné. Pak je zas na každém, jestli jde do posilovny, na regeneraci či masáž. Pokud není odpoledne druhý trénink, máme volno. Rád zajdu na kávu s kamarády v týmu, hlavně s těmi mladými. A samozřejmě si udělám čas na komunikaci s rodinou a nejbližšími.

V Evropské lize máte Astanu, Alkmaar a Partizan. Jak tu skupinu v kabině vnímáte?
Hlavně je škoda, že hrajeme jen Evropskou ligu, protože máme na Ligu mistrů. Minulá sezona nicméně nebyla tak vydařená, jak bychom si tu představovali. Teď se ale chceme poprat o úspěch v Evropské lize. Víme, že to nebude nic jednoduchého, protože týmy v Evropské lize jsou nevyzpytatelné. A navíc tam bude i zajímavé cestování.

A jaké jsou cíle týmů?

S třiadvacítkou jsme teď v té horší skupině a chceme postoupit zas do té silnější. A v áčku je to určitě návrat mezi nejsilnější týmy Premier League. A také pokusit se vyhrát Evropskou ligu. Začátek sezony byl hodně slibný (výhra 4:0 nad Chelsea), v současnosti je to samozřejmě složitější. Všichni hráči se však budou snažit předvádět to, co umí. Doufejme, že budeme tam, kde chceme být.

Jak sám říkáte, sezona nezačala zrovna dobře, projevuje se to na náladě i v trénincích?

Snažíme si to nepřipouštět. Samozřejmě nikdo nechce prohrávat, takže pak je vidět nějaká frustrace, ale všichni se snažíme makat na sto procent a dávat tomu maximum, aby se to zlepšilo.

Do zápasů Premier League naskakuje za United docela hodně odchovanců. Vnímáte to tak, že s těch velkoklubů je právě Manchester ten, který dává odchovancům největší šanci?

Je pravdou, že Manchester hodně preferuje kluky z mládeže. Pod trenérem Solskjaerem se to ještě umocňuje. Nám mladým to může hodně pomoc.

Jaký je vlastně trenér Solskjaer k vám mladým?

Komunikuje s námi stejně jako s ostatními. Bere nás rovnocenně. Dá se s ním mluvit úplně o všem. Co říká mně, to si ale nechám raději pro sebe.

A jak klubové hvězdy přijímají vás mladé hráče?

Nemohu samozřejmě porovnávat, jak to chodí jinde, ale předpokládám, že v tomto je náš klub výjimečný. Všichni se snaží nám mladým pomáhat a předat nám své zkušenosti. To se mi na klubu hrozně líbí. Každý to tam ctí a snaží se to držet.

Překvapil vás někdo speciálně vstřícným chováním?

Na prvním tréninku to byl trenér Mourinho, který mi řekl, ať nejsem nervózní, že je to jen fotbal. To mi utkvělo v paměti nejvíce. Říkal mi, že si to mám užít.

Za spoluhráče máte TOP hráče světa. Stává se na tréninku, že předvedou věci, u kterých si říkáte, že tohle není normální?

Takové kousky předvádí třeba Marcus Rashford. Na to, jak je mladý, je ohromně vyspělý fyzicky i mentálně. Teď bohužel tým nehraje podle představ a projevuje se to také na individualitách, ale podle mě bude brzy patřit mezi nejlepší útočníky na světě.

Je tam také nějaký starší hráč, který se o vás mladé nejvíce stará?

To je hlavně Ashley Young, ten se snaží nejvíce pomoc. Je to kapitán, předává nám zkušenosti, kterých má nejvíce, také je tam nejdéle. Je to takový náš táta. Je fakt skvělý.

Brankáři jsou v týmu vždy trochu samostatnou jednotkou. Je to tak i v Manchesteru?

Přesně tak. Trénujeme samostatně s trenérem gólmanů. Jsme dobrá parta a snažíme se vzájemně si pomoc. Už se mezi ně zapojuji jako kamarád.

Můžeš se měřit s TOP gólmany světa jako je De Gea. Ukazuje ti to, v čem se ještě potřebuješ zlepšit?
Přesně. Vždy je co zlepšovat a pro mě je super, že v devatenácti mohu trénovat se skvělými gólmany, kteří mi poradí, co dělat lépe. V tom je to pro mě neskutečná škola.

Už jste adaptovaný na Anglii?

Už jsem si zvykl a co potřebuji, to si zařídím. S řečí nemám sebemenší problém, jsem moc spokojený.

Jak se za vámi často dostane rodina?

Občas máme volný víkend, tak jedu buď já domů, nebo naši přijedou za mnou. Záleží na programu.

Vidíte na rodičích pýchu, že jste se osamostatnil a je z vás tak trochu Angličan?

Určitě. Naši se mi vždy v nadsázce smáli, že jsem méně samostatný, tak jsem je asi mile překvapil, jak jsem to zvládl.

Stalo se vám už, že vás na ulici poznal nějaký fanoušek?

Už několikrát ano. Šel jsem po ulici a lidé mě oslovili, jestli se s nimi mohu vyfotit. Poprvé jsem z toho byl upřímně trošku nervózní a nevěděl, co mám dělat. Ale je to příjemné zjištění, že lidi o mě mají zájem a sledují mě.

Dostal jste se už také na lavičku áčka v anglické lize. Jak ten mumraj kolem Premier League vnímáte?

Už jsem si párkrát říkal, co já tady vlastně dělám. Třeba když jdu na rozcvičku, rozhlédnu se po stadionu a ta atmosféra na mě dýchne, tak je to fakt super pocit. Přál bych každému, aby to mohl zažít.

Jak je o vás ze strany klubu a agentury postaráno?

Od United i Sport Investu mám maximální péči. Nejvíce jsem v kontaktu s panem Mikloškem, v Anglii má moje agentura vlastní pobočku s anglickými zaměstnanci, se kterými si voláme každý týden. Je to skvělé, jak agentura funguje. Má to pro mě jen plusy.

Luděk Mikloško za vámi i jezdí. Je tam znát, že je to brankářská legenda, kterého uznávají i v Manchesteru?

Přesně tak. V Anglii je to trochu jiný svět. Každý ho zná a má obrovské jméno. Považují si ho tu. Je jedno, jestli hrajete za Manchester nebo West Ham, ale lidé vás tu znají a respektují vás.

Jaké máte teď nejbližší cíle?

Já si krátkodobé cíle nedávám. Snažím se na sobě pracovat každý den a dávat si dlouhodobé cíle. V dohledné době bych si rád vyzkoušel mužský fotbal, standardní cestou je v Anglii hostování v nižších soutěžích. Nicméně to je ještě daleko a budeme to s klubem a Sport Investem řešit, až přijde správný čas.

Jak vidíte páteční zápas mezi Českem a Anglií?
V anglické reprezentaci jsou také spoluhráči Harry Maguire a Marcus Rashford. Hlavně s Harrym jsme se trošku hecovali, sliboval mi anglické vítězství. Takže českému týmu budu o to více držet palce, abych měl náboje při návratu do Manchesteru.

Pavel Pillár, Ředitel komunikace,

SPORT INVEST Marketing