Český kapitán Mařík: Dodržíme naše slova, že karma je zdarma!

Perth, Praha – Stálice českého národního týmu v malém fotbale. Nechyběl u všech největších reprezentačních úspěchů. Zlata z mistrovství světa v Tunisku před dvěma lety, stříbra z evropského šampionátu v Brně ve stejném roce a také loňského evropského titulu. Před rokem v ukrajinském Kyjevě zvedl Stanislav Mařík trofej pro vládce starého kontinentu jako kapitán.

A zkušený pražský útočník povede národní tým s páskou na ruce i za obhajobou světového zlata v australském Perthu, kterou Češi začnou ve středu hodinu po poledni středoevropského času proti Singapuru. „Obhajoba je určitě vždycky těžší, soupeři už o nás vědí, dokážou se na nás líp připravit. Udělali jsme si jméno v Evropě i ve světě a doufám, že se to povede,“ řekl před začátkem mistrovství světa devětadvacetiletý Mařík.

Těšíte se, až šampionát vypukne?

Strašně moc. Samozřejmě si taky uvědomuji, že na nás bude obrovský tlak, protože jsme obhájci. Budeme se snažit podat co nejlepší výkon a dodržet naše slova o tom, že karma je zdarma. Takže se chovat tak, abychom byli inspirací i vzorem pro ostatní a udělali co nejlepší výsledek.

Od šampionátu v Tunisku vám přibyli noví soupeři, nebo se zlepšili ti stávající?

Myslím, že se rozšířil počet týmů, které můžou bojovat o nejvyšší příčky. Rumuni mají dobrý mančaft, Slováci s námi teď dvakrát remizovali a udělali velký progres, to samé se dá čekat od Maďarů i dalších celků. Bude to čím dál víc vyrovnané.

Koho považujete za největší favority šampionátu?

Viděl jsme nějaké zápasy Chile, které bude hodně kvalitní, protože vyhrálo i jihoamerický pohár. Za Ameriku má hrát Landon Donovan (bývalý fotbalový reprezentant, který hrál za Bayern Mnichov nebo Everton – pozn. red.), který má taky něco za sebou, USA poskládá určitě dobrý mančaft. Taky Austrálie bude mít patrně dobrý celek, protože jako domácím jim diváci udělají dobrou kulisu. Mohli přilákat dobré hráče i se posunout dál. Samozřejmě silné budou Mexiko či Brazílie.

Jak vidíte rozložení sil v základní skupině G?

Určitě máme jednu z nejtěžších, co tam jsou. Od Singapuru nevím co čekat, se Srbskem jsme naposledy sehráli hodně vyrovnaný zápas a Chile má svoji kvalitu, to bude hodně těžký soupeř. Už skupina nám ukáže, jak jsme na tom tenhle rok a zda můžeme bojovat o medaile.

Český celek se z poloviny obměnil, v čem je jiný než v Tunisku?

Je tam osm nových hráčů oproti minulému mistrovství světa. Malinko ubyly zkušenosti, protože nejeli Michal Salák a Tomáš Kounovský, naopak přišlo dravé mládí, hladoví kluci. Uvidíme, jak budeme vypadat na hřišti, ale zatím se mi tým jeví velice dobře. Věřím, že si všechno sedne i po lidské stránce, na partu hodně hrajeme. Doufám, že všechno klapne a předvedeme dobrý fotbal.

Odcestovali s vámi mladíci, kteří se skvěle ukázali v národním týmu do 21 let, Tomáš Jelínek, Daniel Kasal a Richard Svoboda. Budou mít asi větší roli než před dvěma lety evropští šampioni do 21 let Jan Rosůlek s Danielem Kavkou, kteří na světovém šampionátu v Tunisku spíš střídali?

Zrovna tihle tři budou na turnaji dostávat víc prostoru a záleží jen na nich, jak se s tím poperou. Doufám a přeji jim, aby to dopadlo pro ně i pro náš tým co nejlíp. Věřím, že nám hodně pomůžou a zvládneme to všichni jako tým.

Jaké bude vést s kapitánskou páskou tým na mistrovství světa. Dolehne na vás větší tlak?

Už jsem spoustu turnajů odehrál a vyzkoušel jsem si roli kapitána na mistrovství Evropy, takže myslím, že na mě větší tlak nedolehne. Bude to asi stejné jako na mistrovství Evropy, necítím větší nervozitu. Samozřejmě se vynasnažím být dobrý kapitán a jít všem příkladem tak, jak se má kapitán chovat.

Zjišťoval jste si něco o Austrálii?

Nikdy jsem tak daleko nebyl, ale shodou okolností v Perthu žil tři roky můj kamarád, takže jsme dali pivečko a mám od něj nějaké informace, kam se podívat. Něco mi o zemi pověděl a ukázal mi tajné pláže. (úsměv)

Mistrovství světa pohledem obránce Františka Hakla, obhájce titulu z Tuniska:

„Nominace je pro mě vše, je to vrchol sportovního roku. Šíleně se na šampionát těším, je to jiná země a představí se spousta lepších týmů oproti Tunisku. Ambice máme vždy největší, ale s pokorou… Týmy jsou rok od roku lepší a momentálně nevstupujeme do šampionátu z pozice normálního celku, ale z pozice obhájce. Bude to hrozně těžké, ale zaručuji, že do každého zápasu dáme vše, co v nás v danou chvíli bude. Těším se hlavně na tým, který je z mého pohledu postavený na srdíčku a dobré partě, to je nejdůležitější. A poté na mou manželku, která mě přiletí podpořit takovou dálku.“

Mistrovství světa pohledem obránce Michala Uhlíře, kapitána světových šampionů z Tuniska:

„Být v Austrálii je pro mě samozřejmě obrovská čest. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale vážím si každé pozvánky do reprezentace a letět na mistrovství světa do Austrálie je něco neskutečného. Těším se opět na partu, na atmosféru a na zápasy. Ambice musíme mít nejvyšší, ovšem respektujeme sílu soupeřů ve skupině a k utkáním přistoupíme s maximálním soustředěním.“

ČESKÁ NOMINACE

Brankáři: Ondřej Bíro (Most), Dominik Kunický (Brno). Hráči do pole: Michal Uhlíř, František Hakl, Pavel Šultes, David Pozníček, Stanislav Mařík, Tomáš Jelínek (všichni Praha), David Presl, Patrik Levčík, Bohumír Doubravský (všichni Brno), Ondřej Paděra, Jan Koudelka (oba Blanensko), Daniel Kasal (Most), Richard Svoboda (Jihlava).

Realizační tým: Luděk Zelenka (generální manažer), Radek Pokorný (sportovní manažer), Jakub Štefek (vedoucí mužstva, trenér gólmanů), Stanislav Bejda (hlavní trenér), Jiří Novák (asistent kouče), Karel Kristen (asistent kouče), Petr Pícha (technický vedoucí).

ZÁPASY VE SKUPINĚ G

2. října, 19.00 (13.00 našeho času): Česká republika – Singapur

4. října, 19.00 (13.00 našeho času) Česká republika – Srbsko

6. října, 19.00 (13.00 našeho času) Česká republika – Chile

Všechna utkání přenáší živě ČT sport (HbbTV z Austrálie, info zde: https://www.ceskatelevize.cz/hbbtv/) a web České televize (https://sport.ceskatelevize.cz/) včetně případného osmifinále. Od čtvrtfinále dál by zápasy České republiky přenášel klasicky televizní kanál ČT sport.

Jaroslav Kára, TM.