České fotbalové reprezentaci budou proti Anglii fandit i nevidomí fanoušci!

Čeští fotbalisté budou mít na říjnovém zápase proti Anglii netradiční podporu. V kvalifikačním utkání o postup na EURO 2020 jim budou v Edenu fandit také nevidomí a slabozrací fanoušci. Reprezentace se tak připojí k projektu Světlušky a Českého rozhlasu Radiožurnál „Nevidomý fanoušek“.

Speciální komentář se od klasického rozhlasového přenosu liší v několika ohledech. Akcentuje například popis jednotlivých hráčů, jejich gestikulaci, dění na tribunách nebo u laviček náhradníků…

„Česká reprezentace je vděčná za každého fanouška. Zápasy hojně navštěvují například vozíčkáři a teď na naše utkání dorazí i zrakově postižení. Snad je dění na hřišti a komentář, který uslyší, vtáhne do děje a atmosféru si užijí naplno. Tím spíš, že navštíví právě zápas proti Anglii, což bude svátek pro celý český fotbal,“ řekl manažer české reprezentace Libor Sionko.

Projekt Nevidomý fanoušek odstartoval před rokem při zápasech fotbalové Sparty. A postupně se rozrůstá i do dalších sportovních odvětví.

„A právě k tomu jsme směřovali – inspirovat k hledání chytrých řešení, jak zpřístupnit lidem s postižením zraku mainstreamovou zábavu. Je to zkušenost, kterou hrdě předáváme do European Blind Union jako příklad dobré praxe v Česku,“ uvedla Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Na blížící se utkání už se chystá i redakce Radiožurnálu, jak poznamenal její šéfredaktor Ondřej Suchan: „Velmi nás těší, že se do tohoto projektu rozhodla zapojit i Fotbalová asociace České republiky, a vybrala si k tomu nejočekávanější kvalifikační utkání roku. Společně rozsvítíme další stadion a přineseme zrakově postiženým další obrovský sportovní zážitek.“

Fotbalová asociace a česká reprezentace podporují charitativní projekty dlouhodobě.

Projekt Nevidomý fanoušek začal před rokem na fotbalovém derby Sparty proti Slavii. Od té doby si nevidomí sportovní příznivci užili atmosféru například na zápase hokejové reprezentace, na tenisovém turnaji nebo na basketbalu. Na začátku září jim reportéři Radiožurnálu poprvé přiblížili dokonce i divadelní představení – hru Lež v divadle Verze.

Teď přibude i utkání fotbalové reprezentace. Zápas proti Anglii se bude hrát v pátek 11. října od 20:45. Lístky jsou k dostání na webu vstupenkyfotbal.cz.

Petr Šedivý, Tiskový mluvčí české fotbalové reprezentace

Fotbalová asociace České republiky