Sparta nezvládla derby se Slávií a opět prohrála!

Fotbalisté Sparty nedokázali zvládnout 294. ligové derby v 10. kole FORTUNA:LIGY před vyprodanou pražskou Letnou a opět prohráli s vedoucím týmem ligy Slavií 0:3. V prvním poločase zařídil vedení z penalty Tomáš Souček, ve druhém se trefil do vlastní branky Michal Sáček a konečné skóre upravil třetím gólem Lukáš Masopust.

Trenér Václav Jílek nominoval v podstatě vítěznou základní sestavu, která vybojovala v minulém kole ve Zlíně zasloužené tři body, akorát nenastoupil Plavšič, kterého nahradil na levé ofenzivní straně Martin Hašek.

V sestavě Slavie nechybělo několik bývalých sparťanů, například Josef Hušbauer, Ondřej Kúdela, David Hovorka, včetně navrátilce do ligy Nicolae Stancia.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský nechal základní sestavu, která remizovala po výborném výkonu v prvním zápase Ligy mistrů na Interu Milán, ale několik zraněných hráčů po tomto utkání, bylo po zdravotním vyšetření naprosto v pořádku.

Sparta začala utkání aktivně a hned ve druhé minutě kopala rohový kop, který slavisté odvrátili do bezpečí. Další gólové šance, v průběhu deseti minut neproměnili, protože končily nepřesnou střelou nebo zbytečnou ztrátou míče. Následně se snažil skórovat z levé strany velkého vápna slavista Stanciu, jenže jeho střela skončila vysoko nad brankou.

Po čtvrt hodině hry se hra vyrovnala, jenže v 18. minutě fauloval domácí kapitán Frýdek ve vápně pronikajícího slavistického Součka a nařízenou penaltu proměnil umístněnou střelou kapitán Slavie 0:1.

Sparta po inkasovaném gólu dost znervózněla a její hra postrádala větší důraz a finální přihrávku na velkém vápně, nebo zblízka ve vápně a přesnou střelu. Naopak slavisté využili každou příležitost po zisku míče k rychlým brejkům, které několikrát sparťané zlikvidovali, nebo je vychytal brankář Milan  Heča.

Ve 30. minutě se dostali slavisté do šance po centru Hušbauera do vápna na volného Olayinku, ten ale netrefil branku. Po sedmi minutách technická střela Hušbauera z dvaceti metrů, skončila těsně vedle tyče.

V závěru prvního poločasu mohla Sparta ještě vyrovnat, když si po centru z levé strany, naskočil na míč hlavou Tetteh, jenže jeho snahu skórovat z malého vápna vyrazil brankář Ondřej Kolář do bezpečí. Následně se hra oboustranně přitvrdila, takže několik hráčů, za nebezpečné a nepříjemné fauly, obdrželo žluté karty.

Pak přišla největší šance Sparty. Po centru Hanouska a odraženém míči se ke střele uvnitř vápna dostal Frýdek, ale brankář Kolář ji zlikvidoval dobrým zákrokem.

V závěru poločasu měli domácí vyloženou šanci na vyrovnání. Jenže gólman Kolář přesnou hlavičku Haška po centru zázračně vytáhl.

V nastavení si Sparta vypracovala vyloženou šanci, kdy po úniku a následném centru Hanouska z levé strany do vápna se dostal k míči Frýdek, ale jeho přesnou střelu vyrazil perfektním zákrokem do nebezpečí brankář Kolář, který ještě úspěšně zlikvidoval přesnou hlavičku Haška.

V prvním poločase si slavisté, jednogólové vedení uhájili, takže šli do kabiny daleko víc spokojeni než letenští hráči, jejichž hra a šance byly v průběhu neúspěšné.

Do druhého poločasu nedošlo oboustranně k žádným změnám, po několika minutách se snažil o vyrovnání po přihrávce Tetteho, z hranice velkého vápna Kanga, jenže jeho střela minula těsně břevno. Pak se dostal z poloviny hřiště do úniku domácí Mandjcek, který místo střely volil před hostujícím gólmanem kličku a přišel o míč.

V 55. minutě si dal vlastní gól Sáček z rohového kopu a skrumáže, kdy nedokázali odvrátit brankové nebezpečí. Opět velká obranná chyba letenského týmu, zejména v důsledné defenzivě a ofenzivě, bohužel po přenesení míče před slavistickou branku, kde scházelo přesné zakončení.

V 66. minutě fauloval nebezpečně ve středu hřiště, vysokou nohou slavista Hušbauer, domácího Mandjecka a po dvou žlutých kartách obdržel červenou a musel předčasně pod sprchu.

V závěru byl vyloučen domácí útočník Tetteh po zbytečném faulu na Coufala, rovněž po dvou žlutých kartách.

V 89. minutě se před vápnem uvolnil přes domácí obránce slavistický záložník Masopust a lobovaným míčem přes brankáře Heča navýšil vedení na 0:3.

V 5. minutovém nastavení se ve hře obou celků, nic podstatného nestalo, ze zasloužené výhry se nakonec radovali slavisté společně s fanoušky. Sparta se sice snažila, ale její výkonnost byla průměrná, takže zápas prohrála, po velice hrubých chybách, které nemají žádnou omluvu. Velké zklamání zažili domácí fanoušci, kteří věřili, že sparťané po třech neúspěšných letech, vyhrají, což se bohužel nestalo.  Nakonec si připsala další porážku, ztrátu tří bodů a v ligové tabulce je na sedmém místě se 14. body.

„Výsledek je pro nás skvělý. Jsme hodně rádi po derby, že máme další tři body do ligové tabulky a že jsme zvládli na Spartě derby a nakonec zaslouženě vyhráli, zejména nedostali gól. Zisk tří bodů v derby, je velice cenné, hlavně, že jsme navázali na naše předchozí výkony. Máme na Spartu náskok 12 bodů, ale na druhého máme jen tři body, to je pro nás rozhodující,“ řekl na tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

„Slavia opět potvrdila herní kvalitu, koneční výsledek zápasu v derby 0:3 pro soupeře, vypadá jednoznačně, přesto si myslím, že je to pro nás hodně kruté. Slavia totiž neměla víc gólových šancí než my. Vyhrál tým, který rozhodující momenty, ve hře, řešil daleko líp, naopak naše nebyly tak kvalitní, abychom se nakonec radovali z výhry,“ dodal zklamaně sparťanský trenér Václav Jílek, který nebyl spokojený s předvedenou hrou, svých hráčů.

AC Sparta Praha – SK Slavia Praha 0:3 (0:1)

Branky: 19. Souček (pen.), 55. Sáček vl. 90. Masopust.  ŽK: Kanga – Hušbauer, Hovorka, Masopust, Bořil, Škoda. ČK: Tetteh – Hušbauer. Rozhodčí: Zelinka – Nádvorník, Paták. Diváci: 17 292.

Sparta: Heča – Sáček, Kaya, Lischka, Hanousek (55. Plavšić) – Hložek (69. Kozák), Kanga, Frýdek, Mandjeck, Hašek (78. Trávník) – Tetteh. Trenér: Jílek.

Slavia: Kolář – Coufal, Hovorka, Kúdela, Bořil – Masopust, Stanciu (69. Zelený), Souček, Hušbauer, Olayinka (90. Hora) – Tecl (74. Škoda). Trenér: Trpišovský.

Čtsa, kc, audio, foto: Steinbergerová,